Většina politických stran už má jednání o radničních koalicích uzavřeno

Povolební jednání o budoucích radničních koalicích jsou už uzavřena nebo spějí ke zdárnému konci. V některých obcích rozdělení postů radních, natož starostů komplikují volební výsledky. Ty neurčily jednoznačného vítěze, a kdo bude starostou, se tak zatím dá jen odhadovat.

Říčany povede už potřetí starosta Vladimír Kořen. Klidné město získalo podporu 52 procent voličů a 12 zastupitelů. „Poprvé od vzniku republiky bude město Říčany řídit stejný starosta nepřetržitě tři volební období,“ uvedla říčanská radnice. Druzí byli Starostové a nezávislí se ziskem pěti mandátů. Za nimi ODS se třemi a Unie pro sport a zdraví s jedním křeslem. Společně TOP 09 – Zelení – KDU – ČSL nepřekročili pětiprocentní hranici a mandát zastupitele nezískali. Oficiálně budou o postu starosty hlasovat nově zvolení zastupitelé v rámci ustavujícího zasedání 31. října 2018. Klidné město svého kandidáta na starostu deklarovalo již před volbami.

Jasno už je také ve Štěrboholech, kde ODS dalo hlas 69 procent voličů, a v sedmičlenném zastupitelstvu tak získala pět zastupitelů. František Ševít potvrdil, že bude starostou s vysokou pravděpodobností i nadále. Druhá je TOP 09 se 30 procenty a dvěma zastupiteli. Ve Štěrboholech koalici nevytvářejí, obě strany se budou podílet na vedení města.

V Sibřině zvítězilo Sdružení pro Sibřinu a Stupice se 63,5 procenta hlasů a ziskem šesti zastupitelů, budou tvořit koalici s druhým Stupicko–Sibřinským spolkem se třemi zastupiteli. Starostou bude pravděpodobně opět Josef Novák, potvrzeno to však bude až po ustavujícím zastupitelstvu.

Prahu 22 Uhříněves, Pitkovice a Hájek povede Vojtěch Zelenka z vítězného uskupení STAN + Svobodní. Našemu REGIONU to potvrdil Vojtěch Zelenka s tím, že už pouze dolaďují kompetence jednotlivých zastupitelů, ale na funkci starosty panuje shoda. STAN + Svobodní získali devět zastupitelů, budou spolupracovat s uskupením Praha 22. Naše město. Obě uskupení dlouhodobě vystupuje jako jeden celek. Ve 25členém zastupitelstvu tak budou mít 14 zastupitelů.

Vítězové voleb v Průhonicích získali většinových šest zastupitelů, o tom, kdo povede město, ale ještě rozhodnuto není. „Jednání probíhají, zatím je předčasné cokoliv potvrzovat,“ řekl Bohumil Řehák z vítězného uskupení Nezávislí pro budoucnost. Z jeho vyjádření vyplývá, že jednají s uskupením Průhonice pro život nebo Průhonice občanům!

V Jesenici aktuálně jednají o případné koalici tři strany. Potvrdila to dosavadní starostka za hnutí ANO Radka Vladyková s tím, že ANO jedná s ODS, ta ale zároveň jedná i se STAN. STAN získalo v Jesenici sedm zastupitelů, hnutí ANO šest a ODS pět zastupitelů.

V Dolních Břežanech se o přízeň voličů ucházelo jediné uskupení Rozkvět (STAN), dosavadní starosta Věslav Michalik potvrdil, že ve funkci starosty bude pokračovat.

Ve Vraném nad Vltavou vyhráli Nezávislí 2018 se ziskem devíti zastupitelů. Lídr v pořadí druhého uskupení Nezávislí 2018 – Vrané nad Vltavou Petr Janeček potvrdil, že starostkou bude i nadále Dana Ullwerová, zatím však s vítězem nejednali. Sám předpokládá, že funkci místostarosty opustí a jejich uskupení bude plnit roli konstruktivní opozice.

Vítězné uskupení Volba pro město Jílové u Prahy s pěti zastupiteli jedná o koalici s Nezávislými Jílovska, Volbou pro město a ODS. Potvrdil to Pavel Pešek, dosavadní starosta a lídr vítězů. „Jednáme i s dalšími stranami o případném rozšíření koalice. Je to spíše o tom, kdo chce pracovat, ne o stranách,“ uvedl Pešek. V Jílovém u Prahy se rovněž předpokládá, že město dále povede Pavel Pešek.

Volby ve Velkých Popovicích vyhrálo SNK – Otevřeni ke změnám, v čele se současným starostou Ivanem Boleslavem. Radniční koalice bude nejspíše složena s Nezávislými s podporou ODS a STAN. Pokračování Ivana Boleslava ve funkci starosty zatím není potvrzeno.

SK Mukařov, Srbín, Žernovka vyhrálo volby v Mukařově s 58procentní podporou voličů. Dosavadní starosta Rudolf Semanský potvrdil, že by měl pokračovat ve funkci, jednají ještě o koalici s Nezávislými s podporou TOP 09 a uskupením Společně.

Kamenický starosta Pavel Čermák z vítězného SNK KAM 21 sdělil, že jednání probíhají. „Jednání probíhají a nic není uzavřeno do 5. listopadu,“ uvedl Čermák. SNK KAM 21 získalo 68,7 procenta hlasů voličů a deset zastupitelských mandátů. Druhé skončilo uskupení Pro občany s podporou TOP 09 s pěti mandáty.

Volby ve Strančicích vyhrálo uskupení Společně pro Strančice, Kašovice, Otice, Předboř, Sklenku, Svojšovice, Všechromy se ziskem devíti zastupitelských mandátů. Dosavadní starosta a lídr v pořadí druhého SNK obce Strančice Jiří Šindelář uvedl, že čekají na oslovení, předpokládají ale, že se koalice skládat nebude.

10.9.2021
Zastupitelstvo Říčan u Prahy zatím nevyslyšelo požadavek lidí, na vyhlášení referenda k zavedení parkovacích zón....
10.9.2021
Klubovna skautského střediska Lípa Říčany vyhořela začátkem září 2020. Přes padesát let starou klubovnu se...
25.8.2021
Komerční článek
SMART REGION CHCETE SE ZVIDITELNIT NEBO PROPAGOVAT SVÉ PRODUKTY V REGIONECH ČR​? Nabízíme Vám Reklamní...
25.8.2021
Pro uspořádání referenda o zavedení parkovacích zón Říčanech u Prahy nasbírali odpůrci 3 007 podpisů....
3.8.2021
Pražský krizový štáb vyhlásil zákaz odběrů povrchové vody v důsledku nedávného požáru v Uhříněvsi. Zákaz...
2.8.2021
Od neděle 1. srpna jezdí řidiči po D1 v úseku Mirošovice – Hvězdonice bez omezení...
Seniorek Vrané nad Vltavou
29.6.2021
Veřejnost se může zapojit do projektu obecně prospěšné společnosti Mezi námi, jejímž posláním je propojování...
25.6.2021
Až do konce letošního října mohou lidé nominovat nejkrásnější aleje nebo stromořadí do soutěže pořádané...
24.6.2021
Ve středu 23. června byly slavnostně otevřeny nové prostory polikliniky v Dolních Břežanech. Ty do...
20.6.2021
Prezident Miloš Zeman na Pražském hradě při jmenování soudců zkritizoval justici za postup s řešením...
18.6.2021
V menších ulicích Říčan bude platit zóna s rychlostí omezenou na 30 kilometrů v hodině....
Reklama