Vleklé domácí násilí syna vůči rodičům ve středočeské vesničce

Manželé Božena a Pavel žijí v malé středočeské vesnici. Problémy mají s třicetiletým synem Davidem, který se na nich dopouští domácího násilí.

David, který nepracuje, se k rodičům choval agresivně, když se opil, demoloval zařízení domu. „I když opilý nebyl, dělal naschvály. Poté, co jsem se jednou vrátila z nákupu a vybalovala tašku, vzal koupené mléko a sirup a s úsměvem to vylil do dřezu. Jindy prošel obývákem a jen tak houkl na svého otce vulgární nadávku. Když jsme se ohradili, neměl daleko k tomu nás uhodit. Do manžela několikrát strčil, dělal na nás výhrůžná gesta. Jednou zničehonic vběhl do obýváku, shodil manžela z křesla a ještě do něj kopl,“ popsala domácí situaci při jedné z prvních návštěv v Respondeu Božena.

Strach rodičů ze syna

Rodiče se syna báli. Až po jednom z jeho zuřivých záchvatů zavolali policii. Ta Davida odvezla, po pár dnech se vrátil a vyhrožoval rodičům, že jestli nestáhnou trestní oznámení, ublíží jim. Ti se ho báli a souhlas k prošetření věci policií nedali. Při posledním zásahu využila policie institut vykázání. David musel na deset dnů opustit bydliště a nesměl své rodiče ani kontaktovat.

V Brandýse i Čelákovicích působí bezplatná poradna po lidi v tísni

Policie o vykázání dle zákona kontaktovala intervenční centrum a jeho pracovnice pak Boženě a Pavlovi nabídla pomoc. Ti se s poradkyní centra sešli a byli rádi, že můžou o prožitých hrůzách s někým mluvit. V Respondeu našli pochopení a podporu. Poradkyně jim pomohla sepsat návrh k soudu, kde žádali o prodloužení vykázání o měsíc a vysvětlila jim, jak postupovat, aby se syn již domů nemohl vrátit.

Kontakt s intervenčním centrem

Soud vyšel manželům vstříc a syn se ani po deseti dnech nemohl vrátit domů. Božena ho ale začala litovat, David se tak po měsíci vrátil. Zpočátku to vypadalo, že u něj nastala změna. Když ale po čase poradkyně intervenčního centra zavolala manželům, aby se zeptala, jak se jim daří, Božena přiznala, že syn opět začíná dělat problémy, byť ne tak hrozné. S poradkyní se domluvila na pravidelném kontaktu. Po dalších několika měsících požádali manželé o schůzku v intervenčním centru, kde chtějí opět popovídat o nesnesitelnosti chování syna a hledat s poradkyní možnosti řešení.

S kým budou děti na svátky? Neúnosné konflikty pomáhá řešit bezplatná poradna

Respondeo, jak již Náš REGION informoval, nabízí bezplatnou a diskrétní podporu, informace, rady a praktickou pomoc. Provozuje občanskou poradnu, intervenční centrum pro oběti domácího násilí a program Pomoc rodinám s dětmi pro ohrožené rodiny s dětmi. Bezplatná poradna má pobočky v Brandýse nad Labem, v Čelákovicích, v Nymburku, v Poděbradech, v Pečkách a v Městci Králové. Celkově Respondeo působí ve východní a severovýchodní části Středočeského kraje, na území okresů Mělník, Mladá Boleslav, Praha-východ, Nymburk, Kolín a Kutná Hora.

20.5.2020
Poté co narukoval do války, si rodina myslela, že zemřel. On však zůstal na druhé...
17.5.2020
Poštovních úřadů v Praze, které by sídlily sto padesát let na jedné adrese mnoho nenajdeme,...
14.5.2020
Komerční článek
Kvůli šíření nového typu koronaviru zakázal ministr zdravotnictví vývoz dezinfekčních přípravků na ruce do zahraničí...
14.5.2020
Film Obecná škola už patří k české klasice. Celý děj je popisem dětství jeho autora...
12.5.2020
Mezi Prahou a Mělníkem bude opět pravidelná osobní lodní doprava. Loni přibylo cestujících, kteří ji...
4.5.2020
Práce četníků a policistů byla dříve o mnoho náročnější než dnes. O služebních automobilech či...
11.4.2020
Brandýs nad Labem u Prahy již řadu let opravuje místní zámek. Letos rekonstruuje rytířský sál...
9.4.2020
Intervenční centrum pro oběti domácího násilí Respondeo, které funguje na Praze východ, například v Čelákovicích...
Farmářské trhy na pražské Kubáni
6.4.2020
Stále čteme, že místnosti, tedy i obchody, se mají hodně větrat. To by se na...
30.3.2020
Jednou z nejvíce ohrožených skupin při současné pandemii koronaviru jsou nemohoucí. O ty se napříč...
29.3.2020
Všichni, kteří právě v těchto dnech rozhodují o našich osudech, o nouzovém stavu, stojí v...
Reklama