-4℃
Dnes je 6. prosinec , svátek má Mikuláš

Vleklé domácí násilí syna vůči rodičům ve středočeské vesničce

Manželé Božena a Pavel žijí v malé středočeské vesnici. Problémy mají s třicetiletým synem Davidem, který se na nich dopouští domácího násilí.

David, který nepracuje, se k rodičům choval agresivně, když se opil, demoloval zařízení domu. „I když opilý nebyl, dělal naschvály. Poté, co jsem se jednou vrátila z nákupu a vybalovala tašku, vzal koupené mléko a sirup a s úsměvem to vylil do dřezu. Jindy prošel obývákem a jen tak houkl na svého otce vulgární nadávku. Když jsme se ohradili, neměl daleko k tomu nás uhodit. Do manžela několikrát strčil, dělal na nás výhrůžná gesta. Jednou zničehonic vběhl do obýváku, shodil manžela z křesla a ještě do něj kopl,“ popsala domácí situaci při jedné z prvních návštěv v Respondeu Božena.

Strach rodičů ze syna

Rodiče se syna báli. Až po jednom z jeho zuřivých záchvatů zavolali policii. Ta Davida odvezla, po pár dnech se vrátil a vyhrožoval rodičům, že jestli nestáhnou trestní oznámení, ublíží jim. Ti se ho báli a souhlas k prošetření věci policií nedali. Při posledním zásahu využila policie institut vykázání. David musel na deset dnů opustit bydliště a nesměl své rodiče ani kontaktovat.

V Brandýse i Čelákovicích působí bezplatná poradna po lidi v tísni

Policie o vykázání dle zákona kontaktovala intervenční centrum a jeho pracovnice pak Boženě a Pavlovi nabídla pomoc. Ti se s poradkyní centra sešli a byli rádi, že můžou o prožitých hrůzách s někým mluvit. V Respondeu našli pochopení a podporu. Poradkyně jim pomohla sepsat návrh k soudu, kde žádali o prodloužení vykázání o měsíc a vysvětlila jim, jak postupovat, aby se syn již domů nemohl vrátit.

Kontakt s intervenčním centrem

Soud vyšel manželům vstříc a syn se ani po deseti dnech nemohl vrátit domů. Božena ho ale začala litovat, David se tak po měsíci vrátil. Zpočátku to vypadalo, že u něj nastala změna. Když ale po čase poradkyně intervenčního centra zavolala manželům, aby se zeptala, jak se jim daří, Božena přiznala, že syn opět začíná dělat problémy, byť ne tak hrozné. S poradkyní se domluvila na pravidelném kontaktu. Po dalších několika měsících požádali manželé o schůzku v intervenčním centru, kde chtějí opět popovídat o nesnesitelnosti chování syna a hledat s poradkyní možnosti řešení.

S kým budou děti na svátky? Neúnosné konflikty pomáhá řešit bezplatná poradna

Respondeo, jak již Náš REGION informoval, nabízí bezplatnou a diskrétní podporu, informace, rady a praktickou pomoc. Provozuje občanskou poradnu, intervenční centrum pro oběti domácího násilí a program Pomoc rodinám s dětmi pro ohrožené rodiny s dětmi. Bezplatná poradna má pobočky v Brandýse nad Labem, v Čelákovicích, v Nymburku, v Poděbradech, v Pečkách a v Městci Králové. Celkově Respondeo působí ve východní a severovýchodní části Středočeského kraje, na území okresů Mělník, Mladá Boleslav, Praha-východ, Nymburk, Kolín a Kutná Hora.

4.12.2019
Již třináctý ročník Mistrovství České republiky v přípravě bramborového salátu Vitana Majonéza Cup se v...
4.12.2019
Již tradičně je v Malém máslovickém muzeu, nacházejícím se v obci Máslovice, vystaven betlém z...
3.12.2019
Komerční článek
Při přechodu na DVB-T2 je vhodné zohlednit několik kritérií, která mají pro každého jinou prioritu....
3.12.2019
V hlavním městě kvůli plánovaným investicím zdraží voda, v příštím roce za ni obyvatelé Prahy...
3.12.2019
Vedení hlavního města podepíše s dopravním podnikem (DPP) dodatek takzvané smlouvy o veřejných službách, na...
30.11.2019
V Česku začalo vypínání televizního vysílání v dosavadním standardu DVB-T. Ve středu minutu před půlnocí...
29.11.2019
Přiblížila se první adventní neděle, tedy doba, kdy na adventním věnci zapálíme první adventní svíčku....
29.11.2019
V souvislosti s přechodem na nové smlouvy a soutěžemi na jednotlivé městské autobusové linky provozované soukromými dopravci...
28.11.2019
Vánoční strom v Praze na Staroměstském náměstí se v sobotu 30. listopadu v 16:30 rozsvítí...
27.11.2019
Vánoce jsou svátky dětí a tak mnohé akce jsou na ně zaměřeny. Aktivity spojuje i...
27.11.2019
Lídrem na kandidátce středočeské Občanské demokratické strany (ODS) pro krajské volby v roce 2020 bude...
Reklama