24℃
Dnes je 19. srpen , svátek má Ludvík

Vleklé domácí násilí syna vůči rodičům ve středočeské vesničce

Manželé Božena a Pavel žijí v malé středočeské vesnici. Problémy mají s třicetiletým synem Davidem, který se na nich dopouští domácího násilí.

Reklama

David, který nepracuje, se k rodičům choval agresivně, když se opil, demoloval zařízení domu. „I když opilý nebyl, dělal naschvály. Poté, co jsem se jednou vrátila z nákupu a vybalovala tašku, vzal koupené mléko a sirup a s úsměvem to vylil do dřezu. Jindy prošel obývákem a jen tak houkl na svého otce vulgární nadávku. Když jsme se ohradili, neměl daleko k tomu nás uhodit. Do manžela několikrát strčil, dělal na nás výhrůžná gesta. Jednou zničehonic vběhl do obýváku, shodil manžela z křesla a ještě do něj kopl,“ popsala domácí situaci při jedné z prvních návštěv v Respondeu Božena.

Strach rodičů ze syna

Rodiče se syna báli. Až po jednom z jeho zuřivých záchvatů zavolali policii. Ta Davida odvezla, po pár dnech se vrátil a vyhrožoval rodičům, že jestli nestáhnou trestní oznámení, ublíží jim. Ti se ho báli a souhlas k prošetření věci policií nedali. Při posledním zásahu využila policie institut vykázání. David musel na deset dnů opustit bydliště a nesměl své rodiče ani kontaktovat.

V Brandýse i Čelákovicích působí bezplatná poradna po lidi v tísni

Policie o vykázání dle zákona kontaktovala intervenční centrum a jeho pracovnice pak Boženě a Pavlovi nabídla pomoc. Ti se s poradkyní centra sešli a byli rádi, že můžou o prožitých hrůzách s někým mluvit. V Respondeu našli pochopení a podporu. Poradkyně jim pomohla sepsat návrh k soudu, kde žádali o prodloužení vykázání o měsíc a vysvětlila jim, jak postupovat, aby se syn již domů nemohl vrátit.

Kontakt s intervenčním centrem

Soud vyšel manželům vstříc a syn se ani po deseti dnech nemohl vrátit domů. Božena ho ale začala litovat, David se tak po měsíci vrátil. Zpočátku to vypadalo, že u něj nastala změna. Když ale po čase poradkyně intervenčního centra zavolala manželům, aby se zeptala, jak se jim daří, Božena přiznala, že syn opět začíná dělat problémy, byť ne tak hrozné. S poradkyní se domluvila na pravidelném kontaktu. Po dalších několika měsících požádali manželé o schůzku v intervenčním centru, kde chtějí opět popovídat o nesnesitelnosti chování syna a hledat s poradkyní možnosti řešení.

S kým budou děti na svátky? Neúnosné konflikty pomáhá řešit bezplatná poradna

Respondeo, jak již Náš REGION informoval, nabízí bezplatnou a diskrétní podporu, informace, rady a praktickou pomoc. Provozuje občanskou poradnu, intervenční centrum pro oběti domácího násilí a program Pomoc rodinám s dětmi pro ohrožené rodiny s dětmi. Bezplatná poradna má pobočky v Brandýse nad Labem, v Čelákovicích, v Nymburku, v Poděbradech, v Pečkách a v Městci Králové. Celkově Respondeo působí ve východní a severovýchodní části Středočeského kraje, na území okresů Mělník, Mladá Boleslav, Praha-východ, Nymburk, Kolín a Kutná Hora.

Dnes, 10:45
Krajští hygienici nezaznamenali žádný nový případ onemocnění spalničkami. Od začátku roku 2019 do 33. kalendářního...
Včera, 15:11
Ceny pohonných hmot u středočeských čerpacích stanic opět klesly. Litr nejprodávanějšího benzinu Natural 95 stojí...
17.8.2019
Středočeský kraj začal schvalovat první žádosti o dotace na nové kotle. V první schvalované vlně...
16.8.2019
Kvalita vody ve středočeských přírodních koupalištích stále zůstává dobrá, na menších koupalištích se ale mírně...
16.8.2019
Městská část Praha 14 zrekonstruuje svou radnici v ulici Bratří Venclíků nedaleko stanice metra B...
16.8.2019
Středočeský kraj chce příští rok zavést takzvaný participativní rozpočet. Umožní tak veřejnosti rozhodovat hlasováním o...
15.8.2019
Co si myslíte o současné situaci Středočeského kraje z pohledu inovací? Daří se mu dobře?...
14.8.2019
V Praze od začátku roku do 9. srpna uzavřelo registrované partnerství 64 párů. Loni za...
10.8.2019
Sklizeň v některých částech středních Čech už končí, místy ji naopak téměř zastavily srážky. Podle...
9.8.2019
V rezervaci velkých kopytníků u Milovic na Nymbursku zpozorovali vědci rodinu dudka, který patří k...
Reklama