Začalo to jako dětská hra. Byl z toho největší požár v moderních dějinách Svaté Hory

Bylo to 27. dubna 1978, kdy oheň zničil střechu kláštera, proboštství a severní části ambitů včetně věže s hodinami, poškodil věže nad Mníšeckou a Plzeňskou kaplí i nástropní malby této části ambitů. V tehdejších částkách způsobil požár škodu za pět milionů korun, ale hasiči tehdy uchránili hodnoty za 150 milionů korun, přičemž kulturní a historická hodnota objektu byla a je nevyčíslitelná. Na jeho obnovu pak bylo vydáno 16 milionů korun.

Lidé v nesnázích, vichřice, popadané stromy. Hasiči ve Zvoli zachraňovali životy

K požáru před 40 lety se postupně dostavilo, i se zálohami a střídáním, 46 požárních jednotek, 16 profesionálních, dvě vojenské a 28 dobrovolných o celkovém počtu 330 požárníků. Jen požárních cisteren bylo k použití 31, přívěsných požárních čerpadel 21 a k tomu další výšková, protiplynová a jiná speciální technika.

Hasiči byli na místě až do 2. května. Během požáru pomáhali i vojáci – bylo totiž nutné stěhovat knihovnu dál od plamenů, jelikož hořela střecha i nad ní a hrozilo propadnutí stropů. Neštěstí se obešlo bez obětí na životech, pouze sedm lidí se přiotrávilo. Na počest všech tehdy zasahujících pořádají každoročně dobrovolní hasiči v září soutěž Běh hasičů do Svatohorských schodů.

Děti si udělaly táborák

Podle výsledků oficiálního vyšetřování policie i hasičů byl příčinou oheň, který založila čtveřice dětí ve věku 8 až 16 let u horního konce svatohorských schodů. Od zastřešeného schodiště se plameny rozšířily dál.

FOTO: Požár na Svaté Hoře

Požár na Svaté Hoře - Svatá Hora 060Požár na Svaté Hoře - Svatá Hora 05Požár na Svaté Hoře - Svatá Hora 06Požár na Svaté Hoře - Svatá Hora, autor Julius Korec

Děti se dohodly, že budou svou vinu popírat, proto muselo proběhnout rozsáhlé vyšetřování požáru a výslechy svědků a teprve na jejich na základě se děti ke svému činu přiznaly. Rekonstrukce požáru byla provedena 11. května 1978 a prokázala, že příčinou byla neopatrnost dětí při zapalování ohníčku. Následně 14. června bylo proto trestní stíhání zastaveno. Někteří lidé však toto vyšetřování zpochybňovali, hovořilo se i o tom, že požár mohl být dílem někdejší tajné policie StB.

Letadlo spadlo na letištní rampu a zranilo 19 lidí. Co musí záchranáři udělat v kritické situaci?

Rychlá, přímo zázračná obnova

Svatá Hora byla uzavřena jen pár dní. Okamžitě byly zakryty trosky plachtami, aby do objektů nepršelo, a začalo se s opravami. Do obnovy se s vervou pustili nejen tesaři, ale také plno brigádníků.

Kromě střešních konstrukcí byly poničeny především klenby a jejich výzdoba, jak při hašení protékala zdivem voda, a prudké změny teplot způsobily rozpukání zdiva. Malby v severním ambitu byly sejmuty na gázu a pod nimi opravena omítka. Později byly znovu nalepeny na své místo a restaurovány. Klenba chodby v rezidenci byla podložena trámy a zpevněna, ale část se přesto zřítila.

Děsivá věštba o zkáze Prahy. Zničí hlavní město v roce 2019 velká hořící koule?

Vše podstatné bylo obnoveno do roku 1982, kdy se oslavovalo 250. výročí korunovace. Stopy požáru se však podařilo zahladit až v roce 2003, kardinál Miloslav Vlk pak požehnal obnovené nástropní malby v severním ambitu.

Apokalyptický výjev. Polomy způsobené vichřicí stále blokují cesty a ničí život turistům

Událost připomene výstava na Svaté Hoře

Expozice s názvem Požár Svaté Hory 27. dubna 1978 a její rekonstrukce přiblíží jak průběh požáru, tak v kontextu dobových poměrů téměř neuvěřitelně rychlou rekonstrukci areálu. Výstava ve svatohorském muzeu začne 26. dubna a potrvá do konce roku. O dva dny později na vernisáž naváže program v barokním areálu i okolí, součástí bude mše s žehnáním nového praporu a slavnostním ceremoniálem na svatohorském náměstí. Návštěvníci uvidí ukázky zásahu hasičů a budou si moci prohlédnout historickou i současnou techniku.

Ničivému požáru hotelu v centru Prahy podlehli už čtyři lidé, dvě ženy zemřely v nemocnici

V rámci výstavy by měl být distribuován i dokument s autentickými výpověďmi hasičů i civilistů, kteří požár a jeho likvidaci zažili. Cílem je také vyvrátit některé mýty kolem události, třeba že hasiči na místo přijeli bez vody.

Po vzpomínkách lidí pátrali kvůli výstavě také pracovníci okresního archivu. „Na výzvu se přihlásilo několik pamětníků a dále více než desítka lidí, kteří zapůjčili fotografie. Jedna rodina zapůjčila dokonce svůj barevný film pořízený krátce po požáru,“ říká vedoucí archivu Věra Smolová.

7.7.2020
Na Slapské přehradě poblíž obce Nebřich na Benešovsku se v pondělí večer převrátila plachetnice, poříční...
3.7.2020
Od jara 2020 probíhá rekonstrukce MUK 16 Slivenec na dálnici D0 (silniční okruh kolem Prahy)...
3.7.2020
Obyvatelé domů v oblasti kolem Jesenice a Kamenice u Prahy si už nejspíše mohou oddychnout....
29.6.2020
Silnici II/107 v Kamenici u Prahy čeká rozsáhlá rekonstrukce, jejíž součástí bude i výstavba dvou...
27.6.2020
Obnovu lesa leží na bedrech správců městských říčanských lesů. I přes koronavirovou krizi během února...
26.6.2020
Největší český teleskop s dvoumetrovým zrcadlem, Perkův dalekohled v Ondřejově u Prahy, má za sebou...
26.6.2020
Trojice slepic, které původně na břeclavském sídlišti propagovaly kompostování se přestěhovaly do Jílového u Prahy....
25.6.2020
Jednotka sboru dobrovolných hasičů z Říčan bude vyrážet k mimořádným událostem s úplně novou cisternou. Ta...
25.6.2020
Řidiči u Prahy se na prvních kilometrech D1 musí obrnit velkou dávkou trpělivosti. Dopravní omezení...
24.6.2020
V úterý 23. června krátce po desáté hodině zasahovali středočeští hasiči u dopravní nehody na...
Reklama