26℃
Dnes je 21. červenec , svátek má Vítězslav

Zakázku na stavbu zdiměřické školy provázejí pochybnosti

Zastupitelstvo města Jesenice rozhodlo o zrušení veřejné zakázky na stavbu nové základní školy ve Zdiměřicích. Město už připravuje nové výběrové řízení. Starosta Smutný zpochybňuje kvalitu projektu i proces výběrového řízení. Pochybnosti ale vzbuzují i okolnosti jejího zrušení.

Reklama

Podle jesenického starosty Pavla Smutného byly podmínky zrušené soutěže nastaveny nestandardně. „Váha 20 procent na kritérium reference realizačního týmu není u stavebních zakázek standardní,“ říká starosta Smutný. Hodnoticí komise na základě podmínek výběrového řízení doporučila jako vítěznou nabídku, která byla o 63 milionů korun nad rozpočtovanou cenou a měla o dva měsíce horší termín než konkurenční nabídka. Více bodů tato nabídka získala pouze v nestandardně nastaveném kritériu referencí realizačního týmu,“ dodává Smutný.

„V České republice je stále ještě soutěženo na nejnižší cenu, to však není ve zbytku Evropy již dávno uplatňováno, je již zcela standardní, že kritérium kvality je i 50 procent. Ostatně ani soutěžení na nejnižší cenu bez nároků na kvalitativní kritérium není zárukou nízké ceny,“ oponuje bývalá starostka Radka Vladyková. „V Jesenici, kde byla zohledněna i kvalita, byla cena vítězné firmy o 13 procent vyšší než předpokládaná. Je to jasný důkaz toho, že podmínky soutěže byly nastaveny správně,“ uvedla Vladyková.

Součástí projektové dokumentace nové školy byla i křižovatka, kterou projektoval stejný projektant. „Podle stejné projektové dokumentace se nyní realizovalo rozšíření křižovatky v místě budoucí školy. Vícepráce v této části projektu dosáhly 17 procent ceny, projektová dokumentace nepočítala například se sanací zemní pláně pro dostatečnou únosnost zpevněných ploch,“ vadí například starostovi. „Srovnávat náročnost stavby křižovatky v terénu, kde je uloženo mnoho inženýrských sítí, se stavbou školy na holé pláni se nedá. Z víceprací souvisejících se stavbou křižovatky a přeložkou inženýrských sítí tedy vůbec nelze dovozovat nic o kvalitě projektu školy,“ oponuje bývalá starostka.

Vícepráce se ale mohou v případě stavby podle zákona navýšit až o 30 procent hodnoty původní veřejné zakázky. „Soudit nyní, kam až by se mohla vyšplhat z původně nejnižší nabídky cena skutečného provedení po ukončení stavby, nemohu,“ dodává Vladyková.

Podle radnice poukazuje na nekvalitu projektu také množství dotazů v průběhu veřejné soutěže. „Během lhůty pro podání nabídek přišlo více než 100 dotazů, většina z nich vedla k doplnění projektové dokumentace, respektive výkazu výměr,“ říká Smutný. Jenže podle Vladykové se jednalo o dotazy běžného charakteru. „Nebylo jich 100, jak uvádí pan starosta, ale 42, jak mi uvedl projektant, který na ně odpovídal,“ říká Vladyková. Těchto 42 dotazů mělo vznést pět firem, které se údajně do soutěže na výstavbu zdiměřické školy přihlásily.

Vybral princi Charlesovi nevěstu a sám se stal obětí atentátu. Vlivný královský prastrýc lord Mountbatten

Inspirace v Psárech a muž v pozadí

Jak je v Jesenici dobrým zvykem, mezi vedením radnice a opozicí se na sociálních sítích strhla bouřlivá výměna názorů, během níž vyplouvají na povrch zákulisní informace. „Bylo to měsíc po jejich usednutí na radnici. Celý proces výběru zhotovitele se neúměrně protahoval. 23. 5. 2019 jsem jela vlakem do Bratislavy a potkala pána, který mi sdělil mnoho podrobností včetně informace o zrušení výběrového řízení na školu, že on předělá projekt a vše se opozdí o osm měsíců – zajímavé, hodnoticí komise ještě ani nejednala a už bylo jasno,“ napsala Radka Vladyková.

„Pane Langu, bude nové výběrové řízení na školu tedy připravovat pan Milan Oleriny, ten, který připravil výběrové řízení na stavební firmu nové základní školy v Psárech? Tento týden byl na jednání zastupitelstva, tak se to asi dá očekávat,“ konfrontovala Vladyková zastupitele Martina Langa, kterého na zastupitelstvu podržela celá městská rada po jeho skandálu a zároveň před hlasováním o zrušení zakázky.

Město už s přípravou nové soutěže začalo, stavitel by mohl být znám už začátkem příštího roku. „Nyní byla zadána revize projektové dokumentace, paralelně probíhá příprava nové zadávací dokumentace. Domnívám se, že je reálné mít uzavřenou smlouvu se zhotovitelem v únoru 2020,“ potvrdil starosta Smutný.

Tip na výlet: Šumný výhled ze Šumburku

13.7.2019
Kriticky ohrožený tesařík broskvoňový dostal novou šanci na přežití na slunných stráních nad Slapskou a...
5.7.2019
Běhá půlmaratony a zároveň zkoumá procesy v kvantovém vakuu. Hedvika Kadlecová z laserového centra ELI Beamlines...
30.6.2019
Středočeští hasiči zasahovali na žádost Policie České republiky 15. června po 17. hodině u plachetnice....
28.6.2019
Praha 22 se zapojila do projektu balené vody od Pražských vodovodů a kanalizací. V době...
28.6.2019
Zpestřete si sobotu netradičním výletem vlakem. Motorák s označením 810 v retro nátěru 80. let minulého...
27.6.2019
Říčanští obyvatelé rozhodli o pěti milionech korun z rozpočtu města už potřetí. Vybírali z 26...
27.6.2019
Přátelské mezigenerační setkání s Uhříněveskými muzikanty zorganizovali bigbítoví nadšenci v rekordně krátkém čase za podpory Městské části Praha...
26.6.2019
Největší žákovský fotbalový turnaj v České republice - 22. ročník McDonald’s Cupu - vyvrcholil v...
24.6.2019
Třiatřicetiletý muž se nechal zaměstnat v jedné středočeské firmě jako servisní technik. Místo práce ale nářadí...
22.6.2019
Už sedmý týden plní česká náměstí, parky a návsi nespokojení občané, kteří tak vyjadřují svůj...
Reklama