Zámek Chateau Clara Futura získal ocenění v soutěži realit

Nedávno otevřený zámek Chateau Clara Futura v Dolních Břežanech u Prahy získal titul Best of Realty 2018 v kategorii hotely. Ocenění bylo uděleno ve 20. ročníku této soutěže o nejlepší projekty českého realitního trhu za uplynulý rok. Zámek prošel náročnou rekonstrukcí. Pražské arcibiskupství, jež areál vlastní, do oprav investovalo zhruba 250 milionů korun.

Ocenění získal zámek v kategorii hotelů za osobité provedení, náročnou rozsáhlou rekonstrukci a velkorysé úpravy celého okolního prostoru. Jeho ojedinělost spočívá i v pozitivním dopadu projektu na území, v němž se nachází. „Ocenění zviditelňuje nemovitost, což má hlavně u komerčních objektů hodnotu. Zvedá to i cenu nemovitosti na realitním trhu jako takovém. Pokud by chtěl majitel areál v budoucnu prodat, je ocenění jakýmsi puncem kvality,“ řekl Jindřich Smrčina z Vilém reality.

Soutěž vznikla v roce 1999 a od data svého založení mapuje a oceňuje nemovitosti na území České republiky, které byly nově vybudovány či prošly zásadní rekonstrukcí. Oceňovány jsou projekty, které významným způsobem reprezentují úspěchy a schopnosti architektů, stavitelů, projektantů, developerů a v neposlední řadě i realitních agentů při jejich prodeji či pronájmu.

V ELI Beamlines otevřeli experimentální uživatelské zařízení

Podle arcibiskupství prostředky na rekonstrukci zámku směřovaly nejen do budovy, ale do celého areálu. Přesná výše investice bude známa až po předložení závěrečných účtů. „Hodnoty lidské práce, lidského umění jsou nevyčíslitelné. A já jsem opravdu nesmírně rád, že vám všem, kteří jste se podíleli na obnově nejenom tohoto prostoru, ale celých Dolních Břežan, bylo jasně řečeno díky,“ uvedl při slavnostním požehnání kardinál Dominik Duka.

Hotel se 41 dvoulůžkovými pokoji, atriem s lobby barem, restaurací, salonky a kaplí je určen mimo jiné pro vědce z břežanských laserových center. Otevřen však bude i běžným turistům.

Zámek kdysi fungoval jako ekonomicko-správní centrum dolnobřežanského panství, které bylo ve vlastnictví arcibiskupství. V roce 1945 ho zabral stát. Po znárodnění areál spravovala ministerstva zemědělství, národní obrany a vnitra. V rámci restitucí ho získala církev zpět.

Podle Jana Liebnera z investičního odboru arcibiskupství byl stav zámku velmi špatný. Podepsaly se na něm necitlivé stavební zásahy, na dřevěných podlahách byly například vrstvy betonu. Do budovy také zatékalo. Nejtvrdším oříškem bylo samotné zahájení prací. „Vybourávaly se konstrukce, které sem nepatřily. Přes množství sond, které se provedly, jsme nevěděli, co mají dělníci pod nohama,“ řekl Liebner ČTK. Problémy byly také se statikou, stropní konstrukce se musely zesilovat, aby vyhovovaly novým normám.

Hlavní část rekonstrukce začala v listopadu 2016, předtím zabraly zhruba rok bourací práce. Stavebníci našli pod omítkou i vzácné malby. Některé zrestaurovali a jiné po dohodě s památkáři alespoň zakonzervovali.

V rámci restitucí zdejší pozemky i budovu zámku získalo Arcibiskupství pražské, které spolupracuje s obcí na jejím rozvoji. Díky tomu vzniklo v Dolních Břežanech nové náměstí, obec získala pozemky pro nový hřbitov a spolu s arcibiskupstvím připravila lokalitu k výstavbě rodinných domů. Spolupráce umožnila i výstavbu laserových vědeckých center ELI a HiLase.

Před 115 lety se narodil jeden z nejslavnějších českých neherců. Jan Vostrčil hrával kdysi na křídlovku u Hradní stráže

7.7.2020
Na Slapské přehradě poblíž obce Nebřich na Benešovsku se v pondělí večer převrátila plachetnice, poříční...
3.7.2020
Od jara 2020 probíhá rekonstrukce MUK 16 Slivenec na dálnici D0 (silniční okruh kolem Prahy)...
3.7.2020
Obyvatelé domů v oblasti kolem Jesenice a Kamenice u Prahy si už nejspíše mohou oddychnout....
29.6.2020
Silnici II/107 v Kamenici u Prahy čeká rozsáhlá rekonstrukce, jejíž součástí bude i výstavba dvou...
27.6.2020
Obnovu lesa leží na bedrech správců městských říčanských lesů. I přes koronavirovou krizi během února...
26.6.2020
Největší český teleskop s dvoumetrovým zrcadlem, Perkův dalekohled v Ondřejově u Prahy, má za sebou...
26.6.2020
Trojice slepic, které původně na břeclavském sídlišti propagovaly kompostování se přestěhovaly do Jílového u Prahy....
25.6.2020
Jednotka sboru dobrovolných hasičů z Říčan bude vyrážet k mimořádným událostem s úplně novou cisternou. Ta...
25.6.2020
Řidiči u Prahy se na prvních kilometrech D1 musí obrnit velkou dávkou trpělivosti. Dopravní omezení...
24.6.2020
V úterý 23. června krátce po desáté hodině zasahovali středočeští hasiči u dopravní nehody na...
Reklama