16℃
Dnes je 16. říjen , svátek má Havel

Zaplatil 170 tisíc za auto, naletěl podvodníkovi

Platba předem za osobní automobil se šestačtyřicetiletému muži vymstila. Nechal se totiž zjevně napálit dosud neznámým podvodníkem, který vozidlo ke koupi nabízel.

Reklama

Muž si vyhlédl na jednom ze zahraničních internetových portálů Volkswagen T5 Multivan v hodnotě 6500 Eur. Po domluvě s prodávajícím za ně také obratem zaplatil a peníze mu poslal na účet.

„Následně si měl vozidlo vyzvednout na smluveném místě v Berlíně. Tam se ale prodejce vůbec nedostavil a od té doby s ním přestal komunikovat,“ informovala policejní mluvčí Eva Stulíková. Muž tak vyhlédnuté auto nedostal, ale přišel i o bezmála 170 tisíc korun.

„Případ nyní vyšetřují říčanští policisté jako trestný čin podvodu a po pachateli tohoto skutku intenzivně pátrají. Pokud bude odhalen a soud ho uzná vinným, mohl by za mřížemi strávit až 5 let,“ řekla Stulíková.

Podle policie tento případ bohužel nepatří k ojedinělým. Lidé jsou často důvěřiví, což se jim zejména při internetových nákupech nemusí vyplatit. Mnohdy mají za to, že když s nimi prodejci komunikují, jsou i důvěryhodní.

„Nemusí to ale tak být pokaždé, proto by si měli kupující platbu předem řádně rozmyslet. Nic bohužel neřeší ani platba na dobírku, protože přepravce nenechá přebírajícího do zásilky nahlédnout ještě před jejím zaplacením,“ varuje Stulíková.

Proto je nejlepší variantou si pro zboží osobně dojet a zaplatit až na místě při převzetí nebo nakupovat u důvěryhodných a osvědčených prodejců, kteří poskytují jak záruku kvality zboží, tak i jeho případné vrácení.

Policie proto doporučuje dodržování několika zásad. Projděte si recenze daného eshopu, popřípadě si obchodníka ověřte ještě pomocí vyhledávače, zda na něj nejsou negativní ohlasy od jiných zákazníků. Při nákupech na zahraničních serverech a od konkrétních osob buďte maximálně obezřetní.

Nenechejte se nalákat na podezřele nízké ceny za zboží, to je první známka toho, že je něco není v pořádku. Pokud si obchodníkem nejste zcela jistí, neposílejte mu peníze předem. Pokud je to možné, pro zboží si osobně přijeďte a zaplaťte až na místě.

V případě, že se přece jen stanete obětí podvodu, obraťte se neprodleně na policii. Přitom se snažte zajistit nějaké důkazy, například emailovou korespondenci nebo stránky inzerenta. Nikdy prodejci nesdělujte, že případ řešíte s policií. Poskytli byste mu tak prostor, aby po sobě tzahladil stopy a práci policistů tím tak podstatně ztížil.

Včera, 18:51
Senioři z Domova v Jílovém u Prahy už vědí, jaké jsou triky šmejdů, kteří se...
14.10.2019
Říčany se připojily ke zhruba 500 obcí, které zakázaly na svém území provozování hazardních her....
14.10.2019
Komerční článek
Při přechodu na DVB-T2 je vhodné zohlednit několik kritérií, která mají pro každého jinou prioritu....
14.10.2019
Provoz na dálnici D1 po nedělní tragické hromadné nehodě na Benešovsku by měl být ve...
13.10.2019
Pražský magistrát vyčlenil 38 bytů pro rodiny s dětmi, které nyní bydlí v ubytovnách. Přes...
10.10.2019
Deset dní po skonu zpěváka Karla Gotta se budou moci s výraznou postavou tuzemské populární...
10.10.2019
V pátek 11. října 2019 proběhne na pražském Žofíně rozloučení s Karlem Gottem. Odhaduje se,...
7.10.2019
Pražský magistrát si nechá vypracovat projekt na stavbu Hostivařské spojky na východním okraji hlavního města....
5.10.2019
Jesenické zastupitelstvo rozhodlo o nákupu několika pozemků s cenou přesahující 35 milionů korun, bez znaleckých...
5.10.2019
Radnice Prahy 11 dostane od magistrátu dotaci 700.000 korun na vypracování projektů pro vybudování čtyř...
4.10.2019
Středočeský kraj poskytne oblastním nemocnicím dohromady 1,6 milionu korun na očkování personálu proti spalničkám. Krajské...
Reklama