1℃
Dnes je 7. prosinec , svátek má Benjamín

Zaplatil 170 tisíc za auto, naletěl podvodníkovi

Platba předem za osobní automobil se šestačtyřicetiletému muži vymstila. Nechal se totiž zjevně napálit dosud neznámým podvodníkem, který vozidlo ke koupi nabízel.

Muž si vyhlédl na jednom ze zahraničních internetových portálů Volkswagen T5 Multivan v hodnotě 6500 Eur. Po domluvě s prodávajícím za ně také obratem zaplatil a peníze mu poslal na účet.

„Následně si měl vozidlo vyzvednout na smluveném místě v Berlíně. Tam se ale prodejce vůbec nedostavil a od té doby s ním přestal komunikovat,“ informovala policejní mluvčí Eva Stulíková. Muž tak vyhlédnuté auto nedostal, ale přišel i o bezmála 170 tisíc korun.

„Případ nyní vyšetřují říčanští policisté jako trestný čin podvodu a po pachateli tohoto skutku intenzivně pátrají. Pokud bude odhalen a soud ho uzná vinným, mohl by za mřížemi strávit až 5 let,“ řekla Stulíková.

Podle policie tento případ bohužel nepatří k ojedinělým. Lidé jsou často důvěřiví, což se jim zejména při internetových nákupech nemusí vyplatit. Mnohdy mají za to, že když s nimi prodejci komunikují, jsou i důvěryhodní.

„Nemusí to ale tak být pokaždé, proto by si měli kupující platbu předem řádně rozmyslet. Nic bohužel neřeší ani platba na dobírku, protože přepravce nenechá přebírajícího do zásilky nahlédnout ještě před jejím zaplacením,“ varuje Stulíková.

Proto je nejlepší variantou si pro zboží osobně dojet a zaplatit až na místě při převzetí nebo nakupovat u důvěryhodných a osvědčených prodejců, kteří poskytují jak záruku kvality zboží, tak i jeho případné vrácení.

Policie proto doporučuje dodržování několika zásad. Projděte si recenze daného eshopu, popřípadě si obchodníka ověřte ještě pomocí vyhledávače, zda na něj nejsou negativní ohlasy od jiných zákazníků. Při nákupech na zahraničních serverech a od konkrétních osob buďte maximálně obezřetní.

Nenechejte se nalákat na podezřele nízké ceny za zboží, to je první známka toho, že je něco není v pořádku. Pokud si obchodníkem nejste zcela jistí, neposílejte mu peníze předem. Pokud je to možné, pro zboží si osobně přijeďte a zaplaťte až na místě.

V případě, že se přece jen stanete obětí podvodu, obraťte se neprodleně na policii. Přitom se snažte zajistit nějaké důkazy, například emailovou korespondenci nebo stránky inzerenta. Nikdy prodejci nesdělujte, že případ řešíte s policií. Poskytli byste mu tak prostor, aby po sobě tzahladil stopy a práci policistů tím tak podstatně ztížil.

Včera, 15:15
Benzin ve Středočeském kraji mírně zlevnil, naopak nafta zdražila. Litr nejprodávanějšího benzinu Natural 95 stojí...
Včera, 13:11
Zaparkují auto, nasednou na tramvaj, metro, příměstský či dálkový autobus nebo vlak a pojedou dál....
5.12.2019
Komerční článek
Při přechodu na DVB-T2 je vhodné zohlednit několik kritérií, která mají pro každého jinou prioritu....
5.12.2019
V koridoru plánované tramvajové tratě z pražské Písnice do Jesenice bude platit stavební uzávěra. O...
5.12.2019
Památný dub na Točné si kdysi zahrál v české filmové pohádce Třetí princ a v...
5.12.2019
Pražský magistrát poskytne radnici Prahy 22 dotaci 7,85 milionu korun na výkup pozemků a zajištění...
4.12.2019
Dopravní policisté na Říčansku vyšetřují okolnosti dopravní nehody a jízdy autobusu příměstské hromadné dopravy linky...
3.12.2019
V hlavním městě kvůli plánovaným investicím zdraží voda, v příštím roce za ni obyvatelé Prahy...
3.12.2019
Vedení hlavního města podepíše s dopravním podnikem (DPP) dodatek takzvané smlouvy o veřejných službách, na...
2.12.2019
Pavla má následkem nemoci těžké postižení, její zdravotní stav se zhoršil a neobejde se bez...
1.12.2019
Rada hlavního města Prahy schválila žádost Prahy 22 o převod investiční akce výstavby nové ZŠ...
Reklama