Zaplatil 170 tisíc za auto, naletěl podvodníkovi

Platba předem za osobní automobil se šestačtyřicetiletému muži vymstila. Nechal se totiž zjevně napálit dosud neznámým podvodníkem, který vozidlo ke koupi nabízel.

Muž si vyhlédl na jednom ze zahraničních internetových portálů Volkswagen T5 Multivan v hodnotě 6500 Eur. Po domluvě s prodávajícím za ně také obratem zaplatil a peníze mu poslal na účet.

„Následně si měl vozidlo vyzvednout na smluveném místě v Berlíně. Tam se ale prodejce vůbec nedostavil a od té doby s ním přestal komunikovat,“ informovala policejní mluvčí Eva Stulíková. Muž tak vyhlédnuté auto nedostal, ale přišel i o bezmála 170 tisíc korun.

„Případ nyní vyšetřují říčanští policisté jako trestný čin podvodu a po pachateli tohoto skutku intenzivně pátrají. Pokud bude odhalen a soud ho uzná vinným, mohl by za mřížemi strávit až 5 let,“ řekla Stulíková.

Podle policie tento případ bohužel nepatří k ojedinělým. Lidé jsou často důvěřiví, což se jim zejména při internetových nákupech nemusí vyplatit. Mnohdy mají za to, že když s nimi prodejci komunikují, jsou i důvěryhodní.

„Nemusí to ale tak být pokaždé, proto by si měli kupující platbu předem řádně rozmyslet. Nic bohužel neřeší ani platba na dobírku, protože přepravce nenechá přebírajícího do zásilky nahlédnout ještě před jejím zaplacením,“ varuje Stulíková.

Proto je nejlepší variantou si pro zboží osobně dojet a zaplatit až na místě při převzetí nebo nakupovat u důvěryhodných a osvědčených prodejců, kteří poskytují jak záruku kvality zboží, tak i jeho případné vrácení.

Policie proto doporučuje dodržování několika zásad. Projděte si recenze daného eshopu, popřípadě si obchodníka ověřte ještě pomocí vyhledávače, zda na něj nejsou negativní ohlasy od jiných zákazníků. Při nákupech na zahraničních serverech a od konkrétních osob buďte maximálně obezřetní.

Nenechejte se nalákat na podezřele nízké ceny za zboží, to je první známka toho, že je něco není v pořádku. Pokud si obchodníkem nejste zcela jistí, neposílejte mu peníze předem. Pokud je to možné, pro zboží si osobně přijeďte a zaplaťte až na místě.

V případě, že se přece jen stanete obětí podvodu, obraťte se neprodleně na policii. Přitom se snažte zajistit nějaké důkazy, například emailovou korespondenci nebo stránky inzerenta. Nikdy prodejci nesdělujte, že případ řešíte s policií. Poskytli byste mu tak prostor, aby po sobě tzahladil stopy a práci policistů tím tak podstatně ztížil.

Dnes, 09:40
Podchod pod kolejemi železniční tratě Praha-Benešov v Říčanech u Prahy, bude nejspíše po 13 letech konečně...
19.9.2020
Čtyřicítku sdílených kol si v Říčanech za tři měsíce půjčili lidé 2,5 tisíckrát. Pilotní projekt město...
18.9.2020
Komerční článek
Momentálně nabízíme: BYTY Nabízíme byty v moderních bytových domech, vysokého standardu a urbanistickou funkcí. Projekty...
18.9.2020
Policisté z obvodního oddělení v Jílovém u Prahy pátrají po totožnosti neznámého muže v souvislosti...
17.9.2020
Stavba nového vodovodního řadu je plánována od září 2020 do března 2021, oznámil to Tomáš...
16.9.2020
Začátkem září vyhořela klubovna skautského střediska Lípa Říčany. Klubovnu se ani přes zásah hasičů nepodařilo...
16.9.2020
Od září 2020 jezdí pražská MHD v omezeném provozu. Z vedení města i ROPIDu zaznívá,...
15.9.2020
Na osmdesátku předškoláků čekala 1. září v dolnobřežanské ulici K Hradišťátku nová školka. Radnice v ní připravila tři...
15.9.2020
Za prvních šest měsíců způsobily přírodní živly z celého území Česka nejvyšší škody ve Středočeském kraji....
14.9.2020
Závod kočárků, který odstartoval 6. září v Jesenici u Prahy, měl úspěch. K základní škole...
14.9.2020
V Jirčanech začala v září nejmenším dětem z dětských skupin a mateřské školy sloužit zrekonstruovaná...
Reklama