Zaplatil 170 tisíc za auto, naletěl podvodníkovi

Platba předem za osobní automobil se šestačtyřicetiletému muži vymstila. Nechal se totiž zjevně napálit dosud neznámým podvodníkem, který vozidlo ke koupi nabízel.

Muž si vyhlédl na jednom ze zahraničních internetových portálů Volkswagen T5 Multivan v hodnotě 6500 Eur. Po domluvě s prodávajícím za ně také obratem zaplatil a peníze mu poslal na účet.

„Následně si měl vozidlo vyzvednout na smluveném místě v Berlíně. Tam se ale prodejce vůbec nedostavil a od té doby s ním přestal komunikovat,“ informovala policejní mluvčí Eva Stulíková. Muž tak vyhlédnuté auto nedostal, ale přišel i o bezmála 170 tisíc korun.

„Případ nyní vyšetřují říčanští policisté jako trestný čin podvodu a po pachateli tohoto skutku intenzivně pátrají. Pokud bude odhalen a soud ho uzná vinným, mohl by za mřížemi strávit až 5 let,“ řekla Stulíková.

Podle policie tento případ bohužel nepatří k ojedinělým. Lidé jsou často důvěřiví, což se jim zejména při internetových nákupech nemusí vyplatit. Mnohdy mají za to, že když s nimi prodejci komunikují, jsou i důvěryhodní.

„Nemusí to ale tak být pokaždé, proto by si měli kupující platbu předem řádně rozmyslet. Nic bohužel neřeší ani platba na dobírku, protože přepravce nenechá přebírajícího do zásilky nahlédnout ještě před jejím zaplacením,“ varuje Stulíková.

Proto je nejlepší variantou si pro zboží osobně dojet a zaplatit až na místě při převzetí nebo nakupovat u důvěryhodných a osvědčených prodejců, kteří poskytují jak záruku kvality zboží, tak i jeho případné vrácení.

Policie proto doporučuje dodržování několika zásad. Projděte si recenze daného eshopu, popřípadě si obchodníka ověřte ještě pomocí vyhledávače, zda na něj nejsou negativní ohlasy od jiných zákazníků. Při nákupech na zahraničních serverech a od konkrétních osob buďte maximálně obezřetní.

Nenechejte se nalákat na podezřele nízké ceny za zboží, to je první známka toho, že je něco není v pořádku. Pokud si obchodníkem nejste zcela jistí, neposílejte mu peníze předem. Pokud je to možné, pro zboží si osobně přijeďte a zaplaťte až na místě.

V případě, že se přece jen stanete obětí podvodu, obraťte se neprodleně na policii. Přitom se snažte zajistit nějaké důkazy, například emailovou korespondenci nebo stránky inzerenta. Nikdy prodejci nesdělujte, že případ řešíte s policií. Poskytli byste mu tak prostor, aby po sobě tzahladil stopy a práci policistů tím tak podstatně ztížil.

3.7.2020
Od jara 2020 probíhá rekonstrukce MUK 16 Slivenec na dálnici D0 (silniční okruh kolem Prahy)...
3.7.2020
Obyvatelé domů v oblasti kolem Jesenice a Kamenice u Prahy si už nejspíše mohou oddychnout....
29.6.2020
Silnici II/107 v Kamenici u Prahy čeká rozsáhlá rekonstrukce, jejíž součástí bude i výstavba dvou...
27.6.2020
Obnovu lesa leží na bedrech správců městských říčanských lesů. I přes koronavirovou krizi během února...
26.6.2020
Největší český teleskop s dvoumetrovým zrcadlem, Perkův dalekohled v Ondřejově u Prahy, má za sebou...
26.6.2020
Trojice slepic, které původně na břeclavském sídlišti propagovaly kompostování se přestěhovaly do Jílového u Prahy....
25.6.2020
Jednotka sboru dobrovolných hasičů z Říčan bude vyrážet k mimořádným událostem s úplně novou cisternou. Ta...
25.6.2020
Řidiči u Prahy se na prvních kilometrech D1 musí obrnit velkou dávkou trpělivosti. Dopravní omezení...
24.6.2020
V úterý 23. června krátce po desáté hodině zasahovali středočeští hasiči u dopravní nehody na...
13.6.2020
Rodinná restaurace Zas a znova v Sulici u Prahy nemá v posledních měsících na růžích ustláno. Poté,...
Reklama