13℃
Dnes je 19. září , svátek má Zita

Ze 110 let staré školy bude školka pro 46 dětí

Město Říčany začalo v Kuří s přestavbou 110 let staré obecné školy na mateřskou školu. Dělníci práce zahájili bouráním staré přístavby a odstraněním starých poškozených stropů. Práce na škole by měly skončit nejdéle příští rok v květnu. V tu dobu už proběhnou i zápisy do nové školky.

Reklama

Nově vzniklá mateřinka bude příspěvkovou organizací města a děti přijme do dvou tříd, kde bude místo pro 22 a 24 dětí už ve školním roce 2020/2021. Starat by se o ně měli čtyři pedagogové. Dvě nepedagogická místa vzniknou na zajištění provozu. Městský rozpočet bude stát rekonstrukce zhruba 20 milionů korun, z toho však 18,5 milionu pokryje přislíbená evropská dotace.

Celkovou rekonstrukci s vybudováním nové přístavby by měla firma dle smlouvy dokončit v květnu 2020. „Harmonogram je takový, že na listopadové jednání zastupitelstva plánuji předložit materiál na založení nové příspěvkové organizace Mateřská škola Kuří. V lednu 2020 by proběhl konkurz na ředitele či ředitelku s nástupem 1. dubna 2020 a v květnu by už proběhl zápis do dvou nových tříd,“ říká místostarostka Hana Špačková (Klidné město), která má školství na starosti.

Třídy budou obnoveny v prvním patře stávající budovy, mezi nimi vznikne sociální zařízení pro děti a v další místnosti zázemí pro učitele. Jídelna s přípravnou jídel vznikne v přízemí. Jídlo bude dovážet smluvní dodavatel. Celý areál školky je budován jako bezbariérový. Stavební úpravy budovy školy v Kuří mají stát 19,2 milionu korun.

„Jsem ráda, že i maminky v Kuří budou mít mateřskou školu v docházkové vzdálenosti, což jim usnadní denní režim. Mimo to i já, jakožto maminka dvouleté holčičky, se těším na připravované nové hřiště, o jehož podobě se bude jednat s Osadním výborem,“ říká zastupitelka a obyvatelka Kuří Jana Doleželová (Klidné město).

Fotograf Ladislav Sitenský by měl stovku. Připomíná ho výstava na Novoměstské radnici

Před započetím sanačních prací a rekonstrukce objektu dělníci nejprve bourali. Provedli kompletní demolici původní přístavby. Přístavba vznikne úplně nová a větší. Plynule naváže na stávající budovu a má působit jako její přirozená součást. Použité materiály budou kopírovat budovu školy. Okna budou špaletová a stejně jako vstupní dveře dřevěná. Střecha z pálených tašek obdobného tvaru a barvy. V přízemí přístavby vznikne šatna pro děti s pohotovostním WC. V prvním patře přístavby bude herna pro děti a místnost hospodářky a ředitelky. Novou školicí místnost, která vznikne v rámci rekonstrukce, bude moci využívat Osadní výbor Kuří pro svá zasedání jednou v měsíci.

„Vzhledem k degradaci stropní konstrukce odstranili dělníci její části nad prvním nadzemním podlažím ve stávajícím objektu. Nová stropní konstrukce je navržená jako železobetonová, pnutá ve dvou směrech. Dělníci plošně odstranili vrstvy podlahy v obou podlažích. V návaznosti na výsledky stavebně-technického průzkumu a laboratorní analýzu přítomnosti solí a vlhkosti provede zhotovitel i nutnou hydroizolaci stávajícího objektu,“ informovala mluvčí Kateřina Lauerová.

Po dokončení stavebních prací dojde také k úpravě venkovního prostranství, vybudování chodníků a zpevněných cest a založení nové zahrady pro děti z MŠ. Na zahradě nebude chybět pískoviště, dětský domek, houpačky, kolotoč, skluzavka, zahradní lavičky. Město však uvažuje i o úpravě nedalekého prostranství, kam by děti mohly chodit na procházku.

„Město přizvalo Osadní výbor Kuří k jednání o podobě nedalekého prostranství, kde by mělo vzniknout hřiště. To by mělo sloužit nejen dětem z MŠ, ale i širší veřejnosti,“ prozrazuje plány města koordinátorka osadních výborů Andrea Jurková.

Nejohroženější památka Středočeského kraje dostala druhou šanci. Zámečku Žáky se ujali dva nadšenci

Před 1 hodinou
Klub středočeských zastupitelů za ANO žádá prošetření možného střetu zájmů zastupitelů za STAN Věslava Michalika...
Včera, 13:43
Vodní záchranáři na Slapské přehradě zaznamenali během letních prázdnin 79 zásahů, meziročně o sedm více....
17.9.2019
Komerční článek
Momentálně nabízíme: BYTY Nabízíme byty v moderních bytových domech, vysokého standardu a urbanistickou funkcí. Projekty...
17.9.2019
Nové obecní zastupitele si v sobotu zvolili obyvatelé Křivoklátu na Rakovnicku, Kněžiček na Nymbursku, Zlaté...
17.9.2019
V pražské městské části Nedvězí začne pracovat nové zastupitelstvo. Výsledek byl jasný předem, do komunálních...
16.9.2019
V Česku dnes začíná druhý ročník kampaně Pěšky do školy. Jejím prostřednictvím chtějí pořadatelé, organizace...
15.9.2019
Hasiči na pražských sídlištích se kvůli špatně zaparkovaným autům někdy těžko dostávají k domům. I...
15.9.2019
Hospodaření radnice Prahy 11 skončilo k letošnímu 30. červnu přebytkem zhruba 19,6 milionu korun. Příjmy...
14.9.2019
Zoo v Praze-Troji by měla mít v budoucnu dva hlavní vchody. Nový vstup by mohl...
14.9.2019
Pražský magistrát nechal přepracovat projekt části Městského okruhu zvaného Vlasta navazujícího na Pelc-Tyrolce na tunel...
13.9.2019
Ve Středočeském kraji v letošním prvním pololetí přibylo 7847 lidí, což představuje největší nárůst v...
Reklama