35℃
Dnes je 26. červen , svátek má Adriana

Ze 110 let staré školy bude školka pro 46 dětí

Město Říčany začalo v Kuří s přestavbou 110 let staré obecné školy na mateřskou školu. Dělníci práce zahájili bouráním staré přístavby a odstraněním starých poškozených stropů. Práce na škole by měly skončit nejdéle příští rok v květnu. V tu dobu už proběhnou i zápisy do nové školky.

Reklama

Nově vzniklá mateřinka bude příspěvkovou organizací města a děti přijme do dvou tříd, kde bude místo pro 22 a 24 dětí už ve školním roce 2020/2021. Starat by se o ně měli čtyři pedagogové. Dvě nepedagogická místa vzniknou na zajištění provozu. Městský rozpočet bude stát rekonstrukce zhruba 20 milionů korun, z toho však 18,5 milionu pokryje přislíbená evropská dotace.

Celkovou rekonstrukci s vybudováním nové přístavby by měla firma dle smlouvy dokončit v květnu 2020. „Harmonogram je takový, že na listopadové jednání zastupitelstva plánuji předložit materiál na založení nové příspěvkové organizace Mateřská škola Kuří. V lednu 2020 by proběhl konkurz na ředitele či ředitelku s nástupem 1. dubna 2020 a v květnu by už proběhl zápis do dvou nových tříd,“ říká místostarostka Hana Špačková (Klidné město), která má školství na starosti.

Třídy budou obnoveny v prvním patře stávající budovy, mezi nimi vznikne sociální zařízení pro děti a v další místnosti zázemí pro učitele. Jídelna s přípravnou jídel vznikne v přízemí. Jídlo bude dovážet smluvní dodavatel. Celý areál školky je budován jako bezbariérový. Stavební úpravy budovy školy v Kuří mají stát 19,2 milionu korun.

„Jsem ráda, že i maminky v Kuří budou mít mateřskou školu v docházkové vzdálenosti, což jim usnadní denní režim. Mimo to i já, jakožto maminka dvouleté holčičky, se těším na připravované nové hřiště, o jehož podobě se bude jednat s Osadním výborem,“ říká zastupitelka a obyvatelka Kuří Jana Doleželová (Klidné město).

Fotograf Ladislav Sitenský by měl stovku. Připomíná ho výstava na Novoměstské radnici

Před započetím sanačních prací a rekonstrukce objektu dělníci nejprve bourali. Provedli kompletní demolici původní přístavby. Přístavba vznikne úplně nová a větší. Plynule naváže na stávající budovu a má působit jako její přirozená součást. Použité materiály budou kopírovat budovu školy. Okna budou špaletová a stejně jako vstupní dveře dřevěná. Střecha z pálených tašek obdobného tvaru a barvy. V přízemí přístavby vznikne šatna pro děti s pohotovostním WC. V prvním patře přístavby bude herna pro děti a místnost hospodářky a ředitelky. Novou školicí místnost, která vznikne v rámci rekonstrukce, bude moci využívat Osadní výbor Kuří pro svá zasedání jednou v měsíci.

„Vzhledem k degradaci stropní konstrukce odstranili dělníci její části nad prvním nadzemním podlažím ve stávajícím objektu. Nová stropní konstrukce je navržená jako železobetonová, pnutá ve dvou směrech. Dělníci plošně odstranili vrstvy podlahy v obou podlažích. V návaznosti na výsledky stavebně-technického průzkumu a laboratorní analýzu přítomnosti solí a vlhkosti provede zhotovitel i nutnou hydroizolaci stávajícího objektu,“ informovala mluvčí Kateřina Lauerová.

Po dokončení stavebních prací dojde také k úpravě venkovního prostranství, vybudování chodníků a zpevněných cest a založení nové zahrady pro děti z MŠ. Na zahradě nebude chybět pískoviště, dětský domek, houpačky, kolotoč, skluzavka, zahradní lavičky. Město však uvažuje i o úpravě nedalekého prostranství, kam by děti mohly chodit na procházku.

„Město přizvalo Osadní výbor Kuří k jednání o podobě nedalekého prostranství, kde by mělo vzniknout hřiště. To by mělo sloužit nejen dětem z MŠ, ale i širší veřejnosti,“ prozrazuje plány města koordinátorka osadních výborů Andrea Jurková.

Nejohroženější památka Středočeského kraje dostala druhou šanci. Zámečku Žáky se ujali dva nadšenci

24.6.2019
Třiatřicetiletý muž se nechal zaměstnat v jedné středočeské firmě jako servisní technik. Místo práce ale nářadí...
22.6.2019
Už sedmý týden plní česká náměstí, parky a návsi nespokojení občané, kteří tak vyjadřují svůj...
17.6.2019
Díky solidaritě rodičů, kteří včas odhlásili své děti ze školek, do kterých nenastoupí, jsou přijaty...
16.6.2019
Sdružení dobrovolných hasičů Lhota uspořádalo v neděli 26. května za podpory obce Dolní Břežany pro...
15.6.2019
Krajská správa a údržba silnic začala ve čtvrtek 16. května s měsíční opravou povrchu komunikace...
14.6.2019
V Říčanech bude pořádně kluzko, už 15. června tam totiž dorazí atrakce Slide Czech. To je až...
14.6.2019
Praha 22 koupila pozemky v Pitkovicích o výměře zhruba 13 tisíc metrů čtverečních, chce zde...
13.6.2019
Na sportovišti u Říčanského lesa je k dispozici nová lezecká stěna. K jedinečnému pumptracku a...
12.6.2019
Jesenický radní Martin Lang rezignoval na funkci v radě města v závěru zastupitelstva 6. června....
12.6.2019
Podobně jako v jiných městech i v Říčanech vyslyšeli výzvu ministerstva životního prostředí a zdravý...
Reklama