-2℃
Dnes je 23. leden , svátek má Zdeněk

Ze staré chajdy nový dětský klub. Maminky vybudovaly zázemí pro děti prakticky z ničeho

Další fotky

Obrovský pokrok zaznamenal Lesní klub Žití v Senohrabech, který odstartoval svoji činnost v říjnu 2015. Zatímco tehdy měl zázemí ve staré chatičce, postupně se začal rozrůstat, změn doznala i zahrada.

Reklama

Dnes mají děti k dispozici novotou vonící budovu, jurtu, altán a zahradu, nejčastěji jsou přesto pod strání, venku, mimo objekt, u lesíka nebo v něm. Příjemné ale je, že se mají kde najíst, odpočinout si. Klub má kapacitu dvaceti míst, v současné době je jich obsazeno osmnáct, ne všechny děti ale chodí každý den. V době návštěvy Našeho REGIONU jich tam bylo asi osm. „Ani průvodkyně a lektorky tady nejsou denně, ale maximálně tři dny v týdnu, střídají se, jinak se věnují jinému oboru. Děláme to tak proto, že nechceme, aby vyhořely, ale naopak, aby děti naučily to, co umějí a co je baví,“ řekla pro Náš REGION provozovatelka klubu Anna Voňavková.

A tak některá z lektorek ovládá jógu, jiná tanec, další zpěv… „Zřejmě přijmeme i lektora, který bude umět chlapské práce,“ uvedla Voňavková. Děti mají k dispozici Playmat cool tool, což je bezpečné nářadíčko, díky kterému se seznámí s řemeslem. Klub má denně otevřeno od 7.30 do 16.30 hodin, je možné dát tam dítě třeba jen na dopoledne nebo odpoledne. „Zřejmě rozjedeme i různé zájmové kroužky, které by byly od půl páté do půl šesté,“ plánuje Voňavková. S dětmi také slaví různé svátky – třeba na Halloween vyřezávají dýně.

Když ještě nebyly mateřské školky, chodily děti do Opatrovny. Aby mohly maminky pracovat ve fabrice

Neexistuje špatné počasí

Náš REGION ochutnal oběd, který do klubu vozí říčanský podnik V jednom kole, jedná se o veganská jídla, která jsou vypiplaná tak, aby dětem nic nechybělo – i bez masa je v nich dostatek bílkovin. „Rodiče s tím souhlasili. Masitá jídla děti jedí doma a nosí si i svačiny,“ řekla Voňavková. K obědu zrovna byla čočková polévka a špagety s chutnou omáčkou, kde byla třeba sušená rajčata. Děti byly velmi hravé, každé se po obědě věnovalo tomu, co je mu blízké, jedna holčička si zpívala, druhá skákala, třetí seděla a pomalu dojídala, skupina chlapců s jednou dívenkou si hrála v koutku s hračkami. „Spát u nás po obědě děti mohou, ale nemusejí,“ vysvětlila Voňavková, která v letošních komunálních volbách získala mandát místní zastupitelky. „Chci se věnovat rozvoji komunitního života obce, to je podle mě důležité, rádi bychom tady zřídili třeba tréninkovou kavárnu,“ podotkla.

FOTO: Lesní klub Žití Senohraby

Lesní klub Žití Senohraby - All-focusLesní klub Žití Senohraby - All-focusLesní klub Žití Senohraby - All-focusLesní klub Žití Senohraby - All-focusLesní klub Žití Senohraby - Lesní klub Žití 6 – foto AC
Další fotky
Lesní klub Žití Senohraby - IMG_6444Lesní klub Žití Senohraby - IMG_6033Lesní klub Žití Senohraby - IMG_6158

Provozovatelky lesní klub doslova „vydupaly“ ze země. Jedná se o někdejší jablečný sad, kde si i dnes lze ze stromu utrhnout sladké jablíčko. Podle Voňavkové neznamená, že děti z lesního klubu nepoznají „výdobytky civilizace“. Naopak. „V zimě si děti uvědomí krásu teplého domova, po celý rok cestují veřejnou dopravou za různými návštěvami a účastní se kulturních a jiných společenských událostí ve svém okolí,“ je uvedeno na webu klubu. A i klub Žití jim dá hodně do života – vyzkouší si vše a zjistí, co jim nejvíc sedí, jestli tanec, ruční práce, vaření nebo třeba péče o zvířata. Mottem klubu je rčení, že neexistuje špatné počasí, jen špatné oblečení. A od vycházek ven neodradí ani podzim nebo zima.

18.1.2019
Policie pátrá po neznámém pachateli, který v obci Velké Popovice - Brtnice násilně vnikl do...
16.1.2019
Zastupitelstvo Petrovic vyhodnotilo soutěž a rozhodlo o vítězech, informoval o tom starosta Petrovic Petr Štěpánek....
15.1.2019
Plánovaná dílčí oprava mostů v Kunratickém lese skončila kompletní rekonstrukcí. Poškozené zábradlí odhalilo podemletí základů...
15.1.2019
Vůz převážející melasu sjel u Kamenice z cesty, narazil do stromu a jeho náklad se...
15.1.2019
Městské policii Jesenice byla nahlášena ztráta jorkšírského teriéra. Jedná se o čipovanou fenu slyšící na...
14.1.2019
Základní škola v Jílovém u Prahy je nositelkou mezinárodního titulu Ekoškola, který bude v letošním...
2.1.2019
Říčany u Prahy chtějí v příštím roce investovat hlavně do vodárenské infrastruktury a oprav ulic....
29.12.2018
Nově otevřená sportovní hala v Dolních Břežanech získala za Českou republiku nominaci do prestižní soutěžní...
23.12.2018
Regionální muzeum v Jílovém u Prahy připomíná návštěvníkům uplynutí 640 let od úmrtí císaře a krále Karla...
22.12.2018
Radní Středočeského kraje schválili výkup pozemků v souvislosti s výstavbou druhé etapy obchvatu Jesenice za 60,8 milionu...
Reklama