• Zprávy
 • Stalo se
 • Sport
 • Kultura
 • Ze společnosti
 • Zajímavosti
 • nezarazene
 • Jihlava zvýší daň z nemovitosti

  20.9.2023
  Simona Knotková

  V Jihlavě stoupne po 14 letech daň z nemovitostí. Jihlavští zastupitelé v úterý schválili zvýšení některých koeficientů, čímž se roční příjem města z této daně zvýší o 47 milionů korun, pokud bude zároveň schválený vládní konsolidační balíček. Podle závěrečného účtu dostalo město loni díky dani z nemovitých věcí 52 milionů korun.

  Náměstek primátora Jiří Pokorný (ANO) v úterý řekl, že se vyhláška v Jihlavě neměnila od roku 2010, od té doby kumulativně rostla inflace zhruba o 60 procent. Uvedl, že město by nemělo přistupovat odpovědně jen k výdajům města, ale také k jeho příjmům.

  Návrh nové vyhlášky po půlhodinové diskusi podpořilo 25 zastupitelů, čtyři byli proti a tři zastupitelé se hlasování zdrželi.

  Vládní balíček navrhuje zvýšení základních sazeb daně z nemovitosti o 1,8násobek. I tento výnos zůstane obcím, ale výměnou za to se podle předpokladu úměrně sníží jejich podíly na sdílených daních v rozpočtovém určení. V případě Jihlavy jde podle webu města o 41 milionů korun ročně.

  „Toto je záležitost, která je projednávaná v Poslanecké sněmovně, a toto jde zcela mimo nás a je to na vůli a rozhodnutí zákonodárců,“ řekl Pokorný.

  Radek Hošek (Starostové a NK) i někteří jiní opoziční zastupitelé podotkli, že se představitelé ANO vyjadřují proti navýšení daně z nemovitostí na celostátní úrovni. „My tady řešíme politiku místní, čili toto já bych oddělil,“ řekl Pokorný.

  Hošek uvedl, že Starostové návrh nepodpoří. „Je potřeba se podívat i na to, že některá města na Vysočině buď tu daň nenavyšují, nechávají ji stejnou, já jsem si to ověřoval minimálně v Pacově a Třebíči,“ řekl a dodal, že v Moravských Budějovicích rozhodnutím zářijového zastupitelstva klesne od příštího roku koeficient daně z nemovitostí z hodnoty dva na jedna.

  Jihlava podle nově schválené vyhlášky zvýší od roku 2024 místní koeficient daně z nemovitostí z úrovně jedna na 1,5 a sjednotí základní koeficient na 4,5, který doposud platí jen v centru. Některé místní části zatím mají koeficient 3,5, jiné 2,5. „Sice si uvědomujeme, že jednotlivé místní části mají, řekněme, různý přístup k veřejným službám,“ řekl náměstek. Náklady na služby v okrajových částech jsou podle něj zároveň podstatně vyšší než v centru. Podle radnice jde třeba o provoz MHD, správu komunikací či zeleně.

  Například za byt s plochou 68 metrů čtverečních se zatím v Jihlavě platí daň zhruba od 400 do 750 korun, podle části města, nově to bude okolo 1900 Kč. I po tomto navýšení bude podle údajů radnice Jihlava uplatňovat daň z nemovitých věcí v necelé třetině její maximální výše, již může stanovit.

  Zdroj: ČTK  Nepřehlédněte