Dětské prohlídky i barokní lékárna. Jihočeské památky plánují program na letní sezónu

Dětské prohlídkové trasy, výstavu prvorepublikových aut, barokní lékárnu i restaurované fresky nabídnou letos jihočeské hrady a zámky. Kvůli pandemii nelze zatím říct, kdy sezona začne. Památky plánují i divadla, koncerty a výstavy. 

„Jsme připraveni zpřístupnit památkové objekty ihned poté, co to vládní opatření umožní. Předběžně počítáme i s kulturními akcemi,“ řekl ředitel jihočeských památkářů Petr Pavelec.

Zámek Hluboká loni vyzkoušel dětské prohlídky, letos je vypíše pravidelně. Trasa povede reprezentačními pokoji prvního patra. „Vrcholem letní sezony bude Hradozámecká noc 31. července, na nádvoří se představí automobily značek, jež vlastnili hlubočtí Schwarzenbergové za první republiky,“ uvedl kastelán Martin Slaba. Hluboká chystá na léto divadla a koncerty včetně muzikálu Noc na Karlštejně či výstavu o parketářství.

Novou dětskou trasu se sedmi místnostmi včetně černé kuchyně nabídne zámek v Jindřichově Hradci. Přiblíží dětství některých Černínů i legendu o bílé paní. Prohlídky pro děti slibuje i klášter Zlatá Koruna. Nově láká i na místnost s mnišskými toaletami a barokní lékárnu, kterou ministerstvo kultury koupilo za pět milionů od soukromého majitele. Původně patřila jezuitům v Jihlavě. „Její hodnotu zvyšuje i množství dobových doplňků. Jedná se o rozmanité lahvičky, flakony, lékovky, dobové cedule na šuplících s názvy bylin i drog,“ uvedl Jan Bouček ze správy kláštera. Součástí je velký kovový lis na byliny.

Kultura a koronavirus. Divadlo musí šetřit a propouští herce

V areálu hradu a zámku Český Krumlov opravují památkáři Mincovnu, téměř za 47 milionů Kč. Vznikne i galerie, jež otevře na jaře 2022. V těchto dnech vylepšují prohlídkové trasy, vracejí interiérům původní podobu. „Jedná se spíše o kosmetické úpravy, které běžný návštěvník nepostřehne. Přidali jsme historické koberce, k několika obrazům se podařilo dohledat staré rámy, do prádelní komory přidáme malé žehlicí prkno na rukávy. Na konzervovaný hrací stolek jsme nechali vyrobit kopie historických šachových figurek,“ uvedla správkyně depozitáře Kateřina Hlavničková.

Barokní fresky z poloviny 17. století restauruje zámek Červená Lhota. Rybník je zatím vypuštěný kvůli opravám hráze, napouštět se začne v polovině května, řekla Slabová. Výmalbu v některých místnostech restauruje Rožmberk.

Český Krumlov odpustí poplatky za předzahrádky. Město tak přijde o několik milionů

Kulturní akce přinese víc památek. Kratochvíle plánuje divadelní komedii Sluha dvou pánů, na Landštejně i Zvíkově budou šermíři, Třeboň přivítá hudební festivaly Okolo Třeboně, Třeboňská nokturna i kinematograf bratří Čadíků.

Jihočeské státní památky loni navštívilo zhruba 761 tisíc lidí, což je meziročně za leden až září o 26 procent méně. Výnosy klesly o 31 procent na 89,3 milionu Kč. Příčinou byly dopady koronaviru.

adp/ČTK

16.6.2021
Veterináři v Blatné na Strakonicku odhalili, že kuřecí maso použité k výrobě asi 1,5 tuny...
15.6.2021
Dětská psychiatrická nemocnice v Opařanech na Táborsku, která je jediná svého druhu v republice, má...
14.6.2021
Tři nezletilé sestry z Táborska se několik měsíců vyhýbaly školní docházce. Zameškaly dohromady téměř pět...
2.6.2021
Letošní 47. ročník agrosalonu Země Živitelka se bude konat. Loni se kvůli koronaviru akce neuskutečnila....
24.5.2021
Policie obvinila sedmadvacetiletého muže z vraždy starší ženy na Jindřichohradecku. Kriminalisté útočníka zadrželi v sobotu...
22.5.2021
Strakonická teplárna přerušila v noci dodávky tepla firmě Energo, s níž vede spor o platby....
19.5.2021
Město podle hejtmana Martina Kuby /ODS/ sedm let zbytečně financovalo projekt podjezdu pod nádražím, což...
17.5.2021
Starosta Dačic Karel Macků si přestává pamatovat, co odpovídá novinářům, ty pak na stránkách Dačického...
14.5.2021
Několik měsíců kriminalisté z Českých Budějovic pracovali na případu souvisejícím s poskytováním erotických služeb. Ve...
23.4.2021
Český Krumlov zrušil kvůli koronaviru slavnosti Kouzelný Krumlov, plánované na 30. duben až 2. květen....
Reklama