Ekologická a trendy. Tábor vybuduje zelenou střechu na panelovém domě

Tábor bude jedním z prvních měst v republice, které vybuduje zelenou střechu na obytném panelovém domě. Vznikne na ploše téměř 500 metrů čtverečních na domě v Berlínské ulici. Město si od projektu slibuje, že střecha bude mít vyšší životnost a také více využije dešťovou vodu, která by jinak stekla do kanalizace.

„I když je instalace zelené střechy o málo dražší, než by byla její klasická rekonstrukce, výhodou je, že se životnost střechy počítá na dobu až 50 let, protože UV záření nemůže poškodit střešní plášť. Samozřejmě budou lepší klimatizačně izolační vlastnosti v letních měsících a také hospodaření s dešťovou vodou,“ uvedl. Nájemní dům v Berlínské ulici je v majetku města a jeho údržbu zajišťuje Bytes. Semerák řekl, že vzhledem ke stavu střechy by ji společnost musela v nejbližší budoucnosti rekonstruovat. Poznamenal, že náklady na projekt činí přibližně čtyři miliony korun. Práce na střeše by měly začít v nejbližších týdnech. „Instalace se musí stihnout na jaře, aby došlo k zakořenění rostlin. Předpokládáme, že během dvou až tří měsíců bude střecha kompletně hotová,“ uvedl.

Dětské prohlídky i barokní lékárna. Jihočeské památky plánují program na letní sezónu

Vegetaci na ploše by měl tvořit především specifický travní porost, který bude odolný vůči náletům cizích rostlin, keřů nebo stromů, jako jsou hlavně břízy. Semerák dodal, že střecha nebude běžně přístupná pro obyvatele domu ani jiné lidi kvůli tomu, že plocha není zabezpečená zábradlím. „Nebudou tam žádné chodníčky, vidíme v tom jiné přednosti než ten rekreační přínos,“ řekl Semerák.

Vegetační střecha díky tomu, že dokáže zachytit dešťovou vodu, odlehčí kanalizačnímu systému a zároveň díky odpařování zachycené vody prostřednictvím listů rostlin ochladí a zvlhčí okolí. Kromě toho ochlazuje vnitřní prostor a v jisté míře i své okolí a snižuje množství poletavého prachu.

adp/ČTK

Včera, 12:27
Starosta Dačic Karel Macků si přestává pamatovat, co odpovídá novinářům, ty pak na stránkách Dačického...
14.5.2021
Několik měsíců kriminalisté z Českých Budějovic pracovali na případu souvisejícím s poskytováním erotických služeb. Ve...
23.4.2021
Český Krumlov zrušil kvůli koronaviru slavnosti Kouzelný Krumlov, plánované na 30. duben až 2. květen....
19.4.2021
Policejní potápěči nalezli v v orlické přehradě tělo muže, kterého více než měsíc hledali. Při...
16.4.2021
Jihočeské divadlo zakončilo loni hospodaření se ztrátou 734 tisíc korun, kterou lze pokrýt z rezervního...
5.4.2021
Hygienici v Jihočeském kraji nezaznamenali za poslední dva dny žádné úmrtí v souvislosti s covidem-19....
31.3.2021
Dětské prohlídkové trasy, výstavu prvorepublikových aut, barokní lékárnu i restaurované fresky nabídnou letos jihočeské hrady...
30.3.2021
Český Krumlov promine podnikatelům do konce dubna poplatek za svoz odpadu a do konce června...
29.3.2021
Myslivec našel v lese na Českokrumlovsku kulovnici, kterou jeho kolegovi odnesl loni na podzim při...
Reklama