• Zprávy
 • Stalo se
 • Sport
 • Kultura
 • Ze společnosti
 • Zajímavosti
 • nezarazene
 • Již 116 lidí má problémy po jídle z restaurace v centru Hradce Králové, z nich 64 má salmonelózu

  6.4.2023
  Doris Drienová

  Počet lidí se zdravotními obtížemi z jídla z jedné z královéhradeckých restaurací se zvýšil na 116. Salmonelóza byla potvrzena u 64 z nich. Jako společný znak problémů uvedli konzumaci pokrmů ve stejné provozovně stravovacích služeb v centru Hradce Králové v době od úterý 28. března do soboty 1. dubna, uvedla na webu Krajská hygienická stanice (KHS) Královéhradeckého kraje. Údaje jsou ke čtvrtečním 8:45. Zmíněná restaurace, která nabízela asijskou kuchyni, je uzavřena. Konkrétní zdroj zdravotních obtíží zatím nebyl objasněn.

  Počet nakažených lidí nemusí být konečný. „Několik vzorků bylo odesláno do Národní referenční laboratoře k dalšímu dourčení, výsledky bychom měli znát v příštím týdnu,“ uvedla mluvčí hradecké KHS Veronika Krejčí.

  Hygienici při kontrole restaurace odebrali 25 vzorků, v osmi případech šlo o suroviny, v 17 případech o stěry z povrchů, náčiní a z rukou zaměstnanců.

  „Výsledky by měly být k dispozici v první polovině příštího týdne. Zaměstnanci byli zároveň odesláni k provedení vyšetření s ohledem na vyloučení možného nosičství nákazy. Ze strany KHS bylo nařízeno uzavření provozovny a provedení její sanitace. Případné opětovné otevření bude možné až po ověření účinnosti přijatých opatření a rozhodnutí KHS,“ uvedla Krejčí.

  Krajským hygienikům byl v neděli 2. dubna po 13:00 nahlášen z Kliniky infekčních nemocí Fakultní nemocnice Hradec Králové (FN HK) výskyt zdravotních obtíží u několika lidí, kteří jedli v uvedené restauraci. Ve FN HK od té doby ošetřili desítky lidí v souvislosti s tímto případem. Většina z nich byla po ošetření propuštěna do domácí péče.

  Zástupci restaurace se již dříve na facebooku zákazníkům omluvili, uvedli také, že restaurace už neotevře.

  V červnu 2018 po požití kuřecího kebabu se zeleninou v jiném stravovacím zařízení v centru Hradce Králové onemocnělo 81 lidí, z nichž 57 skončilo v hradecké fakultní nemocnici. Akutní otravu lidem tehdy způsobil zlatý stafylokok produkující střevní jed enterotoxin typu A. Provozovatel bistra dostal od hygieniků pokutu 250.000 korun.

  Zdroj: ČTK  Nepřehlédněte