• nezarazene
 • Zprávy
 • Stalo se
 • Sport
 • Kultura
 • Ze společnosti
 • Zajímavosti
 • Jízdenku půjde zaplatit kartou nově i ve vlacích a na nádražích po celé jižní Moravě

  25.1.2023
  Jan Štoll

  Na jižní Moravě bude možné si v příštím roce koupit jednorázovou jízdenku platební kartou i na vlakových nádražích a také přímo ve vlacích Moravia, tedy na nejvytíženějších linkách z Brna. Doposud to bylo možné jen v brněnské a znojemské MHD a také v linkových autobusech.

  Kraj díky instalaci validátorů a automatů dokončí projekt, díky němuž bude možné nakupovat jízdenky platební kartou do všech dopravních prostředků v kraji. Validátory, tedy zařízení, které zvolenou a zakoupenou jízdenku nahraje na platební kartu, a automaty se mají instalovat na nádražích a ve vlacích příští rok. „Podepsali jsme smlouvu na jejich dodávku za 55,5 milionu korun. Dostaneme za ně 76 automatů, 300 validátorů na nádraží a 100 validátorů do autobusů,“ mluvčí společnosti Kordis JMK Květoslav Havlík.

  Díky postupné elektronizaci mizí postupně z Brna i celého kraje papírové jízdenky. Trend je patrný obzvláště v Brně, kde systém Pípni a jeď funguje od poloviny roku 2020. Cestující při vstupu do vozidla přiloží platební kartu k validátoru a jízdenku má zakoupenou, aniž by bylo třeba ji tisknout. Při kontrole pouze přiloží kartu ke čtecímu zařízení revizora.

  Kraj v roce 2020 také vybavil pokladnami 800 regionálních autobusů, ve kterých je možné zaplatit jízdenku kartou. Po zaplacení se jízdenka vytiskne, ale na kartě zatím nahraná není. K MHD a linkovým autobusům přibudou i vlaky. Znamená to, že systém Pípni a jeď bude fungovat i ve vlacích na území Brna a lidé tak budou moct přestupovat z vlaku na linky MHD a opačně, aniž by si museli pořizovat papírovou jízdenku. Stejně tak si budou moct lidé koupit pomocí platební karty jízdenku na všech nádražích na jižní Moravě. Ve vlacích Moravia budou automaty, které umožní koupit si jízdenky jak pro cestování v kraji, tak i po celé republice. Ve dvouvozových vlacích bude jeden automat, ve čtyřvozových dva.

  Vzhledem k rozšíření bezkontaktních platebních karet a chytrých mobilních telefonů existují široké možnosti, jak si pořídit jízdenku elektronicky, aniž by cestující musel shánět papírovou jízdenku či drobné mince. V brněnské MHD existuje ještě možnost nákupu jízdenek pomocí SMS zprávy a také pomocí tří mobilních aplikací DPMBinfo, Sejf a Poseidon, poslední jmenovanou lze využít i na nákup všech typů krajských jízdenek.

  STO/ČTK  Nepřehlédněte