Strakonické domácnosti jsou zase bez tepla. Energo neplatí a porušuje smlouvu

Strakonická teplárna dnes přerušila dodávky tepla firmě Energo, která kromě jiného zásobuje přes 250 bytů na sídlišti Šumavská. Energo teplárně neplatí, řekl generální ředitel teplárny Pavel Hřídel. Přerušení dodávek potvrdil jednatel Energa Roman Němeček. Stejně jako jeden květnový víkend jsou obyvatelé 14 bytových domů bez teplé vody. Poprvé se to stalo v lednu.

„Striktně dodržujeme nařízení Energetického regulačního úřadu (ERÚ), které určuje dodávky,“ řekl Hřídel. Firmy spolu sice 24. května podepsaly novou smlouvu, podle Hřídela ale Energo dál neoprávněně odebírá teplo, protože neplatí a překračuje domluvené parametry smlouvy.

„Zjistili jsme, že teplárna odstavila celé sídliště, ale proč a jak, netušíme,“ řekl Němeček. Doplnil, že Energo nedokáže vodu lidem ohřát ze svých zdrojů.

Hřídel na dotaz uvedl, že Energo nezaplatilo za květen, kdy byl podle smlouvy dohodnutý odběr 250 gigajoulů (GJ). Energo podle něj odebralo tepla ještě víc a neuhradilo ani smluvně dané množství. Za červen je podle ředitele teplárny domluvený odběr pro Energo 120 GJ, na červenec i srpen shodně 60 GJ.

Strakonický starosta Břetislav Hrdlička (Strakonická Veřejnost) řekl, že město, většinový akcionář teplárny, bude situaci řešit s ERÚ. „Nařídili nám (ERÚ), co máme dodávat, a to jsme dodali. Nechceme překračovat smlouvu danou ERÚ,“ řekl starosta. Na dotaz, jak město může zajistit lidem teplou vodu, dodal, že by museli porušit nařízení ERÚ. „Ale to si netroufáme, aby se nám to nevrátilo v pokutách,“ řekl Hrdlička. Již dříve uvedl, že teplárna dodávala Energu tři čtvrtě roku, aniž by byla smlouva podepsaná.

Přijdou strakonické domácnosti o zdroj tepla? Energo dluží teplárně a riskuje tím zrušení dodávky

Teplárna vede s Energem spor o platby. Poprvé eskaloval v lednu, kdy teplárna krátce přerušila Energu dodávky. Podruhé je přerušila v květnu, kdy lidé na sídlišti Šumavská byli od pátku večer do nedělního dopoledne bez tepla a teplé vody. Topná sezona skončila 4. června, jak uvedla teplárna na webu, nyní tak jde o teplou vodu pro sídliště. Podle Němečka Energo teplárně nedluží. Vedení teplárny ale tvrdí, že jí Energo dluží, řádově jde o miliony Kč. O platby se firmy soudí.

Teplárna chce postavit teplovod na sídliště Šumavská a do lokality archeologa Dubského a vyřešit tak spor.

Energetický regulační úřad (ERÚ) vydal už dříve předběžné opatření. Podle něj musela teplárna Energu dodávat a Energo za teplo platit. V květnu ERÚ rozhodl, že firmy musí uzavřít smlouvu.

Teplárna se loni dostala ze ztráty po zdanění 33,3 milionu do zisku tři miliony korun. Tržby meziročně klesly o necelé tři miliony na 314,3 milionu korun. Loni měla zisk EBITDA (zisk před zdaněním, odpisy a úrokovým zatížením) přes 67 milionů korun, předloni byl 15,8 milionu. Vytápí 7000 domácností a desítky firem.

adp/ČTK

Včera, 12:23
O více než šest a půl hektaru trávníku, záhonů a 400 dřevin v areálu písecké...
Včera, 08:30
Komerční článek
Zdravotní pojišťovna ministerstva vnitra ČR (ZP 211) působí na českém trhu již od roku 1992...
15.9.2021
Písek chce více využít potenciál turistické chaty Živec v nedalekých Píseckých horách, kterou vlastní. Hledá...
15.9.2021
Přes 150 seniorů z celých jižních Čech se sjelo na sedmý ročník sportovních her v...
15.9.2021
Přivést kvalitní lékaře, praktiky, dětské lékaře a zubaře do oblastí Jihočeského kraje i mimo nemocnice...
14.9.2021
Společnost ČEZ a firma Westinghouse Electric podepsaly devítiletou dohodu o modernizaci řídících a kontrolních systémů...
14.9.2021
Výnos z obilovin je 5,9 tuny z hektaru, což je průměrné. Výnos u řepky je...
14.9.2021
Ministerstvo zdravotnictví se pokusí zachovat provoz Dětské psychiatrické nemocnice v Opařanech na Táborsku. Té hrozí...
13.9.2021
Muž, kterého policie obvinila z vraždy mladé ženy na Písecku, spáchal ve vazbě sebevraždu. K...
13.9.2021
Investorem středověké vesnice je muzeum, které zřizuje Jihočeský kraj. Náklady budou 47 milionů korun. Návštěvnost...
Reklama