Jména řemeslníků, kteří se podíleli na stavebních pracích zámku Holešov, jsou napsána na zdech

13.12.2021
Redakce

Jména řemeslníků, kteří se za uplynulých 130 let podíleli na stavebních úpravách zámku, nebo informace o počasí či úrodě v daném roce se objevují v nápisech na zdech v podkroví zámku v Holešově na Kroměřížsku. Mezi nejstarší čitelné podpisy patří například „Jan Fuksa, 1894“ nebo „Karel Daněk, klempíř, 1898“.

„Zdi holešovského zámku vypovídají o jeho historii mnohé. Některé zprávy, které lidé zanechávají na památku budoucím generacím, však mohou být tak říkajíc ‚neoficiální‘. Kolem schodiště do podkroví najdeme zdi plné nápisů a podpisů srovnatelné s dnešními graffiti nebo vzkazy na veřejných lavičkách. Většinou se jedná o autogramy, někdy doplněné také o datum nebo o povolání podepsaného,“ uvedla dnes v tiskové zprávě mluvčí Městského kulturního střediska v Holešově Dana Podhajská

„Největší počet čitelných podpisů se vztahuje k roku 1912, z doby, kdy nad hlavním vjezdem do zámku vznikal trojúhelný štít s monumentálním štukovým erbem hrabat z Wrbna. Do omítky se tehdy zvěčnily celé klany řemeslníků, které podle všeho tuto práci prováděly,“ uvedl městský muzeolog a historik Jan Machala. „Díky této skupině nápisů je tak možné s přesností na dny datovat vznik architektonického skvostu, který dodnes zdobí průčelí zámku,“ uvedl Machala. Nechybí vzkazy někdejšího personálu, na zdi kolem podkrovního schodiště se v roce 1918 podepsal také sluha Alois Hanák.

Podle Machaly jsou nápisy nedílnou součástí kulturních památek. „V českých zemích se tyto spontánní nápisy rozšířily od 16. století v souvislosti se zlepšováním dostupnosti základního vzdělání. Obecně známé jsou milostné a občas docela neslušné nápisy na chodbách hradu Pernštejna nebo podpisy návštěvníků u hradní kaple na Karlštejně, mezi nimiž lze objevit i podpis básníka a spisovatele Jana Nerudy,“ uvedl Machala.

Nápisy schované pod střechou holešovského zámku nejsou volně přístupné a prozatím není plánováno ani zveřejnění v rámci prohlídkového okruhu.

Zdroj: ČTKNepřehlédněte