11℃
Dnes je 25. duben , svátek má Marek

Johánek z Pomuku aneb Jak vyrobit mučedníka

Další fotky

Socha sv. Jana Nepomuckého a česká vesnice patří nerozlučně k sobě. Neodmyslitelná součást českého baroka. Protéká-li vesnicí či městečkem potok či říčka, což je prakticky vždy, nesmí socha tohoto světce chybět. Je to cosi samozřejmého a my máme pocit, že jsme opravdu doma. Ochránce proti povodním a mučedník zpovědního tajemství. Patron Čech i Bavorska, který je díky jezuitským misiím znám po celém světě.

Reklama

Johánek z Pomuku zajisté netušil, co způsobí jeho smrt budoucím generacím. Kolik sporů a hádek vyvolá. Symbol neotřesitelné katolické víry pro jedny, pro druhé symbol pokoření a snahy vytlačit z paměti lidí vzpomínku na Husovu hranici. Jak to tedy vlastně bylo? Historie není černobílá.

Generální vikář se stal obětí výbuchu vzteku českého krále Václava IV. To se stalo 20. března roku 1393. Nebyl urozený, a tak se králův hněv obrátil hlavně a především proti němu. Zmařil totiž intriku namířenou proti kladrubskému opatství. Ale nepředbíhejme. Bylo to jen vyvrcholení dlouhodobého sporu mezi králem a arcibiskupem, kdy si oba pánové dělali vzájemně naschvály. Měli k tomu dost příležitostí.

Svatý Jan Nepomucký přezimuje i s andílky u restaurátorů. Možná už se ale do Spálenky nevrátí

Zkrátka a dobře, arcibiskup Jan z Jenštejna dal do klatby litomyšlského biskupa Jana Soběslava, protože nebyl dostatečně loajální k papeži v Římě, ale v Avignonu. Dát do klatby králova bratrance, to chtělo dost odvahy. Králova odpověď na sebe nedala dlouho čekat a nakonec vše skončilo odvoláním arcibiskupa z funkce kancléře. Zůstával však dál arcibiskupem, tady král dělat víc nemohl. Tím však spory neutichly. Nakonec král vymyslel lest, jak umenšit moc arcibiskupa. Vytvořit nové biskupství, jakmile zemře stařičký kladrubský opat. Klášter zrušit a nové biskupství přičlenit pod králův majetek.

 

Praha chce opravit Karlův most, hledá lom s vhodným kamenem

Arcibiskup byl však o této intrice včas informovaný, a jakmile stařičký opat zemřel, nechal ihned zvolit jiného a Johánek z Pomuku tuto volbu potvrdil. Tím si však podepsal rozsudek smrti. Král dost dobře nemohl dát mučit arcibiskupa. Smlsl si však na některých jeho služebnících a nejvíce na jeho vikáři. Osobně se dokonce zapojil do jejich výslechů a mučení, což k jeho pověsti příliš nepřispívá. Johánek na následky mučení a mnoha ran, zvláště do hlavy, zemřel. Jeho mrtvolu shodili královi zbrojnoši téhož večera do Vltavy.

Socha Jana Nepomuckého prozařuje Klecany

Tělo mučedníka pak nalezli o měsíc později asi kilometr po proudu na pravém břehu řeky rybáři a předali ho cyriakům v Dušní ulici.

FOTO: Jan Nepomucký

Jan Nepomucký - Jan Nepomucký 1Jan Nepomucký - z tohoto místa byl Nepomucký svrženJan Nepomucký - Jak vypadal Jan NepomuckýJan Nepomucký - svržení Jana nepomuckého do Vltavy.Jan Nepomucký - sarkofág v chrámu sv. Víta
Další fotky
Jan Nepomucký - Detail barokní mříže před kaplíJan Nepomucký - socha Jana Nepomuckého na Karlově mostě

Legenda vznikla velmi záhy. Již v polovině 15. století se objevilo tvrzení, že Johánek z Pomuka odmítl prozradit králi zpovědní tajemství jeho ženy královny Žofie. Tato domněnka se záhy stala nevykořenitelnou. Nepřímo ji potvrdila exhumace těla v roce 1719, kdy z lebky vypadla jakási hmota, která před zraky lidí zčervenala. Neporušený jazyk. A zázrak byl na světě. Podstatnou měrou pomohl k svatořečení 19. 3. 1729.  Na jeho svatosti již nezměnil nic ani fakt, když moderní antropologický průzkum zjistil, že ona hmota není jazyk, nýbrž část mozku. Na tom ale již nezáleží. Svatý Jan Nepomucký již tehdy definitivně patřil mezi české svaté.

 

 

Včera, 18:09
Chtěli byste se na jeden den přesunout do několika oblíbených středomořských zemí najednou? Tak přijďte...
Včera, 17:30
Skrývají se ve vás znaky geniality? Na to nikdy nepřijdete, když se budete vymlouvat na...
Včera, 16:00
Jeho jméno, Josif Iremašvili, je dnes prakticky neznámé. Proslavil se však knihou nazvanou „Stalin a...
Fototiskárny
Včera, 14:22
Vadí vám, že své fotografie máte pouze ve složkách v počítači, kde o nich snadno...
Včera, 14:00
Tento zářivý drahokam nalezneme na jarní obloze hned zvečera. Je nepřehlédnutelný. Nejjasnější hvězda severní oblohy,...
Včera, 11:30
Pionýr a chození do pionýra. Kdo z dnešních řekněme čtyřicátníků a starších by si nato...
Včera, 10:33
Ve Středočeském kraji je na rizikových místech zakázáno rozdělávat oheň. Zákaz platí do odvolání, týká...
Včera, 10:00
Želvušky jsou jedny z nejfascinujících tvorů na planetě. Nejen díky své schopnosti přežít za všech...
Včera, 08:00
Různými alergiemi trpí u nás přes dva a půl miionu lidí. Například každé třetí české...
23.4.2019
Letecká společnost American Airlines přijala svou první letušku s Downovým syndromem. Shantell je sedmnáct let...
Reklama