John Milne, průkopník moderního pojetí seismologie a vynálezce kyvadlového seismografu

Zemětřesení lidstvo děsilo od nepaměti. Není asi zcela náhodou, že moderně pojatá věda o zemětřeseních, tedy seismologie, vznikla v Japonsku, ostrovní zemi, která leží na spojnici hned několika tektonických desek. Jejich působení pak stojí za velice častými a silnými otřesy, jež tyto ostrovy postihují.

Za otce moderní podoby seismologie bývá považován anglický geolog a důlní inženýr John Milne (30. prosince 1850 – 31. července 1913), který v Japonsku poměrně dlouhou dobu pracoval jako profesor těžby a geologie na univerzitě v Tokiu. Sám byl svědkem ničivého zemětřesení, a tak se rozhodl pracovat na vynálezu, který jednou bude zachraňovat lidské životy. Jeho spolupracovníky v Japonsku byli rovněž i další zde žijící britští vědci James Alfred Ewing a Thomas Gray.

Ačkoliv tedy pracovali v týmu, v rámci společně založené Japonské seismologické společnosti, bývá právě John Milne považován za vynálezce prvního moderního a široce využívaného kyvadlového seismografu (seismometru) z roku 1880, přístroje, který nejenom že odstartoval éru moderní seismologie, ale zároveň připravil rovněž i základy pro vývoj systému včasného varování tak, jak ho známe z dnešní doby.

Jan Letzel navrhoval a projektoval budovy odolné proti zemětřesení. Atomový dóm přežil i Hirošimu

I po sestrojení kyvadlového seismografu zájem jeho vynálezce o zemětřesení neskončil. Po návratu do Anglie v polovině devadesátých let devatenáctého století založil Milne ve Walesu soukromou seismologickou stanici. Milne se rovněž zasloužil o vznik celosvětové sítě pozorovacích seismologických stanic. Za svůj přínos vědě a zejména za záchranu mnoha lidských životů dostal během svého života několik vyznamenání. Mimo jiné obdržel také od japonského císaře Řád vycházejícího slunce III. třídy. Jedná se o japonský řád založený roku 1875 císařem Meidžim. Byl to první japonský národní řád udílený japonskou vládou.

FOTO: Seismologie

Seismologie - Milneův horizontální seismografSeismologie - John MilneSeismologie - seismografSeismologie - Milnes seismoskopSeismologie - Seismograf
Další fotky
Seismologie - san francisco

Sama seismologie má však historicky mnohem hlubší kořeny. První pojednání o přírodních příčinách zemětřesení napsal již v 6. století před naším letopočtem filozof, geometr a astronom Thalés z Milétu. První jednoduchý seismometr pak sestrojil dvorní astronom a vynálezce čínské císařské dynastie Chan Čang Cheng v roce 132 našeho letopočtu, a to po několika zemětřeseních, jež proběhly během jediného roku. Jednalo se o bronzovou nádobu o průměru přibližně dva metry s paličkami v podobě draků po stranách. Prvním skutečným seismologem se však stal až Robert Mallet, který detailně zkoumal ničivé zemětřesení v italské Neapoli v roce 1857.

Dopravní nehoda u Žežic
Dnes, 17:33
Již desátý rok v řadě vydává Allianz přehled nejrizikovějších úseků na tuzemských silnicích. Upozorňuje na...
Dnes, 15:40
Je to kapka v moři. Ale bez těch kapek by ani to moře neexistovalo. Malá,...
Dnes, 13:40
Komerční článek
Participativní rozpočet zakořenil v desítkách obcí, občané navrhují projekty, hlasují o nich, komentují je a společně...
Dnes, 13:40
Jako básník, který získal Nobelovu cenu, je Pablo Neruda v Chile uctíván dokonce i těmi, kterým se zprotivil...
Dnes, 11:40
Slon je souhrnný český a slovenský název pro dva rody chobotnatců. V současnosti známe tři...
Dnes, 10:20
Škrábe vás v krku? Nemůžete se zbavit posledních zbytků nachlazení? Místo do lékárny zamiřte na...
Dnes, 09:40
Nedoslýchavý penzista Vladimír Švec ze Sušice byl v roce 2018 odsouzen k 27 letům v...
Dnes, 08:11
Filmů zabývajících se tématem druhé světové války je v současnosti nepřeberné množství, jedním z prvních...
Včera, 17:20
Vládě se boj proti onemocnění covid-19 vymkl z rukou. Bývalý ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček řekl,...
Včera, 15:40
S končícím létem začínají klesat teploty, a tak je opravdu ideální čas konečně opravdu začít...
Včera, 13:40
Na začátku příběhu usedlosti Ladronka byla záliba Karla IV. ve vinné révě. Na svazích rostly...
Reklama