20℃
Dnes je 19. duben , svátek má Rostislav

Jozef Kroner je pro Slováky hercem XX. století. Dnes by měl 95 let

Další fotky

Jozef Kroner natočil 57 filmů, přes stovku televizních filmů a inscenací, 14 seriálů. Jeho celoživotní láskou bylo rybaření a houbaření. Napsal osm velmi úspěšných knih. Slováci ho milovali a milují dodnes.

Reklama

Jozef Kroner sa narodil 20. března 1924 v Staškově u Čadce v drážním domečku, který dnes slouží jako Muzeum Jozefa Kronera. Kronerovi měli dvanáct dětí a brzy se přestěhovali do Považské Bystrice. Otec, železničář a vášnivý divadelník, režíroval ochotníky už ve Staškově a pak v Trenčíně. Jeho děti, hlavně Jozef, Ľudovít a Ján, se tak začali objevovat na jevišti už jako malé děti.

V roce 1944 byl Jozef Kroner nasazený na nucených pracích v Německu. Po válce začínal jako dělník v Trenčíně, později jako vedoucí dílny v Považské Bystrici. Při práci se věnoval ochotnickému divadlu, pak byl angažován v Armádním divadle v Martině (1948 – 1956).

V roce 1956 odešel Jozef Kroner s manželkou Terézií rozenou Hurbanovou (1924, Gajary, okr. Malacky – 1999 v Bratislavě), též herečkou, a čtyřletou dcerou Zuzanou, dnes rovněž uznávanou umělkyní, do Bratislavy. Tam působil v činohře Slovenského národního divadla (až do roku 1984).

V tom čase měl Jozef Kroner za sebou první filmové role. Debutoval v komedii Jána Kadára Katka (1949), nutno říci, že v tom všem budovatelském nadšení to byl ještě ten nejlepší start, jaký ho mohl potkat
Významnějším byl ale pro Jozefa Kronera rok 1965.
Setkal se s hercem, tanečníkem, choreografem a také filmovým režisérem Martinem Ťapákem (1926, Liesek na Oravě – 2015 v Bratislavě) při natáčení televizního Kubo. Postavu naivního hlupáčka, který se stane obětí vesnických intrik, si Kroner už s úspěchem vyzkoušel v martinském divadle. Kronerovi tahle postava a image přirostla na celý život.

Herecký kníže z Kampy Eduard Kohout byl hvězdou Národního divadla, film mu ale moc velkých rolí nedopřál

Ale hlavně vznikl film Obchod na korze. Náš první oscarový film od počátku provázely problémy. Scénář podle novely Ladislava Grosmana (1921 v Humenném – 1981 v Tel Avivu v Izraeli) vzbudil nevoli slovenských komunistů. Odmítl ho tehdejší tajemník ÚV KSS Dubček a Gustáv Husák taky. Patrně málo oslavoval Slovenské národní povstání. Trauma holokaustu a arizace během Slovenského štátu – to bylo tehdy velmi citlivé.
Film režisérů Jána Kadára (1918 v Budapešti – 1979 v Los Angeles) a Elmara Klose (1910 v Brně – 1993 v Praze) se nakonec podařilo prosadit v Praze. Paradoxně díky prezidentovi Novotnému, který neměl Slováky rád a s chutí se jim pomstil. Film vznikal během prázdnin roku 1964 v šarišském městečku Sabinov. Po slavnostní premiéře v Praze mu prý nedávali velkou šanci, ale po uvedení do kin se stal zázrak, film získal Velkou cenu na MFF v Cannes a jako jeden z mála československých filmů byl promítaný v USA, kde měl obrovský úspěch. (Roku 1968 Ján Kadár emigroval do Kanady a po okupaci film uložili na 20 let do trezoru.)

Další dvě velké role vytvořil Kroner v Praze – nemocného klauna ve Fričově adaptaci Bassových Lidí z maringotek a účinkoval i v Podskalského komedii Muž, který stoupl v ceně, jehož námět známe spíš z francouzského filmu Tetovaný.

Z vousatého trpaslíka vyrostl v oporu Národního divadla. Martin Růžek by měl 100 let

Pak přišla těžká léta, normalizační kinematografie hledala nekonfliktní témata, protknutá folklorem a lidovým humorem. Tak se dvojice Kroner – Ťapák (a scénárista Peter Jaroš) sešli nad filmem Pacho, hybský zbojník. Film se stal historicky nejpopulárnější slovenskou komedií. Nejen díky Kronerovi, ale i kvůli skvělým dialogům dvojice Lasica – Satinský (v titulcích je ale kvůli jejich tehdejšímu zákazu neuvedli). Film se ale nepromítal v Čechách. Prý by mu český divák nerozuměl.
Josef Kroner si tu poprvé a naposledy zahrál se svými bratry – Jánem (1927 v Brunovcích, okr. Nové Mesto nad Váhom – 1986 v Povážské Bystrici) a Ľudovítem (1925 ve Staškově – 2000 v Povážské Bystrici). Oba měli svá občanská povolání a do filmů je obsazovali jako představitele drobných figurek.

V roku 1981 natočil režisér Štefan Uher film Kosenie Jastrabej lúky, ve kterém Kroner vytvořil postavu otce. Možná vám jméno filmu nic neříká, ale byl to jeden z nejlepších filmů své doby.
A to ještě nebyl vrchol. V roce 1983 natočil Juraj Jakubisko (*1938 ve slovenském Kojšově) adaptaci románu Petera Jaroše (*1940 Hybe, okr. Liptovský Mikuláš) Tisícročná včela. Sága liptovského zednického rodu, kterému dominuje Martin Pichanda (Kroner) je plná originálních filmových obrazů kameramana Stana Doršice a skvělé hudby Pera Hapky. Měla šokující úspěch, dostala Zlatého Fénixe v Benátkách a byla nominována na Oskara.

FOTO: Jozef Kroner

Jozef Kroner - 2 s idou kamiňskou pravdaJozef Kroner - 3 Rodny_dom_Jozefa_Kronera majoC, wiJozef Kroner - 4 čas.skJozef Kroner - 5 čsfdJozef Kroner - 6 DSC09327
Další fotky
Jozef Kroner - 7 kroner hrob ve slavičím údolí kelovy, wiJozef Kroner - 0 SVK press

V roku 1992 se Josef Kroner objevil jako starý Košťál v české komedii Kurvahošigutentag, naposledy byl před kamerou při natáčení Janákovy komedie Ani smrt nebere (1996). To už bojoval s těžkou nemocí, smrt jej zastihla 12. března 1998 v Bratislavě.

Velkou část své tvorby věnoval Jozef Kroner rozhlasu a televizi. Tady nelze nevzpomenout seriál Slovácko sa nesúdi (1975-84, režie Petr Tuček).

Jak už bylo řečeno, Slováci Jozefa Kronera milovali a milují ho dodnes – dokonce ho zvolili nejlepším hercem XX. století.

Zdroj: Rastislav Piško – SVK press

 

Včera, 17:30
Elisabeth Anderson Sierra je Američanka žijící v americkém státě Oregon. Má syndrom hyperaktivity, který způsobuje,...
Včera, 16:00
Uklízení je pro vás jako za trest a raději si libujete v nepořádku a chaosu?...
Včera, 14:00
Nelze pochopit Borgie, aniž je zasadíme do kontextu jejich doby. Rok 1492, kdy byla objevena...
Včera, 13:24
V minulém článku jsme se zaměřili na ceny ročních předplatních kuponů na městkou hromadnou dopravu....
Včera, 11:30
Barevná vajíčka, pomlázka, mazanec. Svátky jara už jsou za dveřmi, a proto jsme si pro...
Včera, 10:00
Tento kamenný kostelík se zvláštní věží a přilehlým hřbitůvkem nalezneme nedaleko Bystřice nad Pernštejnem. Při...
Včera, 08:00
Už jen proto, že Thor Heyerdahl se nebál. Nebál se práce v terénu ani riskantních...
17.4.2019
Kryštof Kolumbus byl odvážný. Byl umíněný. Byl nenasytný ve své touze nejen po objevitelských úspěších,...
17.4.2019
Panenku Barbie ještě neznala snad žádná československá holčička, přestože na Západě už ovlivnila generace dívek....
17.4.2019
Najdete ji v galerii pražského Klementina a nese podtitul víc než lákavý – Svobodné zednářství...
Reklama