20℃
Dnes je 22. duben , svátek má Evženie

Jsme staří jako vesmír. Po stopách kávové lžičky

Tu kávu, kterou jste si právě uvařili, si rozhodně zasloužíte. Po celodenním shonu zcela určitě. Vychutnáváte si ticho a vaše myšlenky se rozeběhnou různými směry. Je čas na trochu filozofie. Ale jistě, čtete správně, filozofie, čili láska k moudrosti není vyhrazena jenom lidem s tituly. Filozofovat lze o všem. Třeba o kávě, kterou pijete. V duchu se ocitáte třeba v Brazílii, ti informovanější v Etiopii, v její pravlasti. A co třeba ta lesknoucí se lžička, kterou jste právě odložili na talířek? Nechoďte pryč prosím, zkuste to dočíst.

Reklama

Na úvod se vás zeptám na váš věk. Víte přesně, kolik je vám let? Ano? No vidíte, já to vím o sobě taky a taky se mýlím, úplně stejně jako vy. Zavinila to ta lžička. Povězme si něco o ní. Z čeho se vlastně skládá, z čeho vznikla a kde? Správně, je tvořena atomy železa. Surovina vznikla ve vysoké peci. Máte za jedna, z fyziky i chemie. A co ty atomy železa? Ty přeci ve vysoké peci nevznikly. Byly sestaveny přírodou, za teplot, proti kterým je vysoká pec mrazivou plání za polárním kruhem.

Einstein. Člověk, kterému Tvůrce vesmíru hleděl zvědavě přes rameno

Na počátku nebylo slovo, ale vodík. Přeskočme nyní nějaký ten rok a počátek ponechme kosmologům. Prvotní hvězdy, na počátku, byly tvořeny pouze vodíkem. Měly různou hmotnost, která jim předurčila jejich budoucí osud i věk, kterého se dožijí. Hvězda syntetizuje z vodíku helium, které se hromadí okolo jádra. Je zde věčný boj. Gravitace se snaží hvězdu zmáčknout, její záření rozepnout. Dokud jsou obě síly v rovnováze, hvězda žije a v jejím okolí je klid. Množství helia stoupá a hvězda zoufale hledá další zdroj energie. Pokud je dostatečně hmotná, najde ho velice brzy. Jádro se smrští a helium se začne, obrazně řečeno, spalovat na uhlík, uhlík na kyslík, kyslík na neon…

Výstavu Supernova v Národní technické knihovně si můžete prohlédnout už jen do neděle

Celý proces trvá stamiliony, možná miliardy let. Čím je hvězda hmotnější, tím dříve se naplní její osud. Posledním prvkem, který lze takto získat je železo. Zdroj energie je vyčerpán. Hvězda se nyní skládá ze žhavého jádra, které již nic neprodukuje a z relativně chladnějších slupek, kde se vyrábí prvky, které jsou v periodické soustavě před železem. A potom nastoupí gravitace. Hvězda, drcena vlastní hmotností se zhroutí a zakončí svůj život strašlivou explozí, která se vymyká všem lidským představám. Zůstane jen velmi hmotné a maličké cosi a obrovský oblak plynů a prachu. Všechny prvky železem počínaje a těžší vznikly při těchto explozích. Základní surovina pro nové hvězdy, včetně našeho Slunce.

FOTO: Stárneme s vesmírem

Stárneme s vesmírem - Keplerova supernovaStárneme s vesmírem - schéma 2Stárneme s vesmírem - schéma supernovy před explozíStárneme s vesmírem - surovina pro hvězdy druhé generaceStárneme s vesmírem - Slunce, hvězda druhé generace
Další fotky
Stárneme s vesmírem - Velký třesk

Jistě jste již dávno pochopili, kam mířím. Atomy železa, které tvoří vaši lžičku, jsou miliardy let staré. Atomy železa ve vaší krvi, které roznášejí kyslík, rovněž. I vy sami, vaše těla, jsou tvořeny miliardy let starými částicemi. To datum, které oslavujete s dorty a dobrým vínem, je vlastně jenom chvíle, kdy se tyto atomy na pár let seskupily do jednoho místa, a vytvořili vaše JÁ. No a pak si to zase zopakují jinde a jinak. Přeji vám dobrou chuť k vaší kávové siestě.

Před 37 minutami
Od vynálezu prvního automobilu na konci 19. století přišly na svět miliony modelů aut od...
Před 2 hodinami
Nepohodlné knihy a mocní tohoto světa. Oheň a voda. Věčný svár, od úsvitu věků. Nerovný...
Dnes, 11:30
Jestli často sedíte při práci, možná právě tohle může za vaše úzkostné stavy. Tak zní...
Dnes, 10:00
Letos by oslavil víc jak 300. Narozeniny, ale příklad si z něj můžeme brát dodnes....
Dnes, 08:00
První smutné jaro, první světové války. Blátivé, deštivé, studené. Nekonečné týdny čekání v zákopech. Ve...
Včera, 17:30
Milenky mocných byly vždy vděčným tématem klepů prostého lidu. Králové a císařové tím sestupovali ze...
Včera, 16:00
Těšil se dokonce i přízni carského dvora, přesto měl smůlu. Jeho vynálezy mohly ulehčit práci...
Včera, 14:00
Podle průzkumu NMS Market Research jsou ženy připraveny hůře, než muži. I celkově ale velmi...
Včera, 11:30
Alkohol s energeťákem je oblíbeným nápojem mladých. Ale co je na něm tak fascinuje?! Experti...
Včera, 10:00
Oficiálně byl znám jako François Duvalier, prezident Haiti. Narodil se 14. dubna 1907 a v...
Reklama