20℃
Dnes je 22. duben , svátek má Evženie

Jste plni nenávisti vůči druhým? Je to převlečený strach, říkají experti

Patříte mezi lidi, kteří často pociťují bezdůvodně nějaké pocity nenávisti vůči druhým? Nemusí jít přímo o závist, ale nenávidět někoho jen tak. Nezoufejte, nejste sami. Psychiatři na tohle mají dobré vysvětlení.

Reklama

Jestli se vám také stane, že se přistihnete, jak máte nenávistné pocity vůči někomu nebo vůči nějaké skupině lidí, je to naprosto normální a prošel si tím každý. Patří to k duševnímu vývoji člověka a v určité chvíli z toho vyrostete. Nenávist je podle psychiatrů jen naším vlastním dětským strachem. Ať už jde o projevy xenofobie, tedy strachu z neznámého nebo rasismu, jde o strach, který přetrvává z dětství. Každá dospělá osobnost by se měla tohoto strachu zbavit v momentě, kdy dospěje. Jestliže u vás ale tento stav přetrvává, ubližujete tak sami sobě a bráníte si v tom, aby vaše osobnost plně dospěla.

Adolf Hitler jako ikona nenávisti a diskriminace. Proč je tak oblíbený v internetových diskuzích?

Proč cítíme nenávist?

Není vůbec těžké vyvolat v člověku pocity strachu nebo nenávisti, což moc dobře ví ti nejlepší manipulátoři. A tak není divu, že se strach nebo nenávist projevila také u vás. Vzpomeňte si ale na dobu, kdy existoval holocaust. Tehdejší koncentrační tábory se také nezrodily ze dne na den. Předcházela tomu dlouhá kampaň plná nenávisti, která rostla a rostla. Připravovaly se už dlouho předem skrze články v novinách, tvrzení politiků, ale také tím, že lidé, kteří politiky a noviny četli, neřekli jasné a důrazné: Takhle tedy ne.

Hrozí USA zimbabwizace? Na svůj rasistický výrok přední ekonom tvrdě doplatil

Jen díky tomu se pak začaly stavět koncentrační tábory pro lidi, kteří jsou „nevhodní a nežádoucí“. Lidé si opravdu nepřipouštěli, jak se jejich myšlení pod tlakem veřejných názorů mění. Stejná je podstata strachu a nenávisti dnes. Ti, kdo je šíří jako první, většinou nejsou sami xenofobní, ale dobře vědí, že když se jim podaří u jiných strach vyvolat, bude pak snadnější zmanipulovat takovou osobu tak, jak potřebují. Strach je totiž velkým nástrojem manipulace a bojíme se neznámého, něčeho, co nás může ohrozit.

Bojíme se, že nám znásilní děti! Obyvatelům Prahy 1 jsou sexuální a alkoholoví turisté trnem v oku

Jak tomu nepodlehnout?

Odpověď je složitá a přitom tak jednoduchá. Používejte kritické myšlení, logiku, vlastní úsudek a nevystavujte se zbytečně tomu, co na vás tak špatně působí. Mohou to být i manipulované zprávy, které podávají zkreslený pohled na celou situaci. Snažte se vždy získat co nejvíce dostupných informací a snažte se vědět co nejvíc. Ověřujte si informace z více důvěryhodných zdrojů, nepodléhejte dezinformacím na konspiračních webech. Od věci také není vzdělávat se. Literatura, která tyto jevy popisuje už stovky let, stále stojí za přečtení, stačí přitom sáhnout po četbě, která je součástí všeobecného vzdělání.

 

Před 1 hodinou
Nepohodlné knihy a mocní tohoto světa. Oheň a voda. Věčný svár, od úsvitu věků. Nerovný...
Dnes, 11:30
Jestli často sedíte při práci, možná právě tohle může za vaše úzkostné stavy. Tak zní...
Dnes, 10:00
Letos by oslavil víc jak 300. Narozeniny, ale příklad si z něj můžeme brát dodnes....
Dnes, 08:00
První smutné jaro, první světové války. Blátivé, deštivé, studené. Nekonečné týdny čekání v zákopech. Ve...
Včera, 17:30
Milenky mocných byly vždy vděčným tématem klepů prostého lidu. Králové a císařové tím sestupovali ze...
Včera, 16:00
Těšil se dokonce i přízni carského dvora, přesto měl smůlu. Jeho vynálezy mohly ulehčit práci...
Včera, 14:00
Podle průzkumu NMS Market Research jsou ženy připraveny hůře, než muži. I celkově ale velmi...
Včera, 11:30
Alkohol s energeťákem je oblíbeným nápojem mladých. Ale co je na něm tak fascinuje?! Experti...
Včera, 10:00
Oficiálně byl znám jako François Duvalier, prezident Haiti. Narodil se 14. dubna 1907 a v...
Včera, 08:00
Vždycky jsem slýchávala, že snídaně je základ dne. Snídat jsem se naučila až skoro v...
Reklama