-6℃
Dnes je 23. únor , svátek má Svatopluk

Jurodivý opilec, nebo zázračný léčitel? Rasputin se narodil před 150 lety a zůstává záhadou dodnes

Další fotky

Rasputin se narodil v malé ruské vesnici 21. ledna 1869 a ovlivnil dějiny 20. století možná víc, než sám chtěl a zamýšlel. Zejména však vyslovil věštbu, která se vyplnila.

Reklama

Nejdříve si ovšem musíme říci, co to znamená, být jurodivý. Je to radikální zbožnost, dovedená ad absurdum. Jurodivý člověk jedná a mluví bez ohledu na společenské konvence a je mu jedno, co tím způsobí sobě nebo svému okolí. Z náboženského hlediska je to bláznovství pro Krista a je to specificky ruský fenomén. Pokud takový člověk zůstane bez vlivu, kdesi v zapadlé ruské vesničce, většinou nenapáchá mnoho škod. Pokud však dosáhne moci a vlivu, bývají následky často strašlivé a ovlivní osudy i celých národů.

Takovým jurodivým, o kterém je řeč, byl Grigorij Jefimovič Rasputin. Narodil se v sibiřském městečku Pokrovskoje, podle gregoriánského kalendáře 21. 1. 1869. Sourozenci i matka brzy zemřeli a mladého Grigorije vychovával otec, který se však více věnoval vodce, než synovi. Rasputin se brzy v pití otci přizpůsobil. Žádnou školu nikdy nenavštěvoval, číst a psát se naučil až v dospělém věku.

Tragický konec ruských emigrantů v Československu. Proč s prvními dny míru začali mizet lidé?

Rasputinovi se v jeho osmnácti letech přihodilo totéž, co je součástí Písma svatého a ze Šavla se stal Pavlem. Odvrhl alkohol a začal putovat po sibiřských klášterech. Mnichem se však nestal a v roce 1887 se oženil. Doma se zdržoval jen velmi krátce. Zřejmě u sebe vypozoroval léčitelské a hypnotizérské schopnosti a počal se jimi zabývat důkladněji.

Jeho cesta do Petrohradu vedla přes Kazaň, kde svými ,,zázračnými“ schopnostmi udivil řadu lidí, zřejmě i vlivných. Jejich přímluva byla účinná a Rasputin se ocitl v hlavním městě impéria. Zde se na něho usmálo štěstí podruhé. Získal účinnou podporu známého duchovního, Ivana Kronštadtského, v jehož svatost věřila i carská rodina. Brzy se mu podařilo navázat přátelství s carem Mikulášem druhým a hlavně s pověrčivou carevnou Alexandrou Fjodorovnou.

Legionáři s Masarykem na Václavském náměstí v Praze 21. 12. 1918

Bitva u Bachmače skončila před 100 lety. Čeští legionáři už tehdy umírali s vidinou samostatné republiky

Rasputin měl brzy příležitost prokázat svoje údajné léčitelské schopnosti. A to přímo na careviči Alexejevovi. Tento chlapec trpěl hemofilií, čili sníženou srážlivostí krve, takže rozbité koleno či nos bylo zranění, jehož následky by mohly být osudné. V roce 1909 carevič onemocněl a přes veškerou pomoc lékařů se jeho zdravotní stav nelepšil. Pak zasáhl Rasputin. Jakým způsobem, to se neví dodnes. Tak, jak už to bývá, někdy události nemají logiku. Zkrátka carevič se uzdravil a Rasputin si získal vděčnost carevny až za hrob.

Potom vypukla první světová válka a Rusko se k ní připojilo, po boku Francie a Anglie. Rasputin cara varoval, že vstupem do války jeho impérium zanikne, ale jeho varování zůstalo nevyslyšeno. Následovala řada porážek carské armády a car se ujal velení přímo na frontách. Vliv Rasputina na carevnu v jeho nepřítomnosti dosáhl obludných rozměrů. Nakonec se skupina lidí okolo carského dvora rozhodla Rasputina zlikvidovat. Již samotný fakt, že mu carevna, jako obyčejnému mužikovi, dopřává sluchu, je muselo nesmírně ponižovat, nehledě na to, že svým chováním diskreditoval celou carskou rodinu.

Nejpodivnější erotické praktiky. Znáte hru na koníka nebo římskou sprchu?

Atentát na Rasputina připravili lidé z nejbližšího okolí cara. Jeho vrahy byli poslanec Státní dumy Vladimír Puriškevič, kníže Felix Felixovič Jusupov, který byl vůdcem atentátníků, dále se atentátu účastnili synovec cara, velkokníže Dmitrij Pavlovič, další velkokníže Nikolaj Michaljovič a lékař Stanislav Lazovert.

FOTO: Rasputin

Rasputin - Východočeské divadlo PardubiceRasputin - CoJeCoRasputin - iDnesRasputin - Muzeum Rasputina v rodném domě wolfgang und hanni unterwegsRasputin - Atlaspamatek.info carské selo
Další fotky
Rasputin - carevič Alexej wikiwandRasputin - carevna Alexandra Fjodorovna wkiRasputin - Pokrovskoje wikiRasputin - rodný dům Rasputina v Pokrovskoje wolfgang und hanni unterwegs – WordPressRasputin - WikipedieRasputin - The 13th FloorRasputin - Rasputin All That Is Interesting

Samotný atentát se stal legendou a jeho účastníkům zřejmě muselo připadat, že se pokoušejí o nemožné. Vše se odehrálo 30. 12. 1916. Nejdříve mu dali cyankáli do koláčů a vína, ale jed neúčinkoval. Rasputin žil. Střelili ho do hlavy, do zad a do srdce. Rasputin žil. Tělo vhodili do Něvy, kde konečně Rasputina dostihla smrt. Nicméně odřeniny na jeho rukou svědčí o tom, že ještě v řece žil a pokoušel se vylézt na břeh, což se mu nepodařilo.

Carevnu Rasputinova smrt zdrtila. Nechala jej pohřbít v Carském Selu, ale po bolševické revoluci místní lidé jeho tělo spálili. Znepokojující je však Rasputinova závěť. V ní je uvedeno, že pokud zemře rukou někoho z carské rodiny, impérium do dvou let zanikne. Vláda Romanovců opravdu skončila za necelé tři měsíce a za méně jak dva roky carskou rodinu zastřelilo bolševické komando.

 

Včera, 17:30
O životě v buddhistickém klášteře vyprávěla mniška Tenzin Palmo, jež se narodila v Praze, vystudovala...
Včera, 16:36
Za svůj oblouk vděčíš překonané krizi Lidská řeč je nekonečný vzdušný most V každém objeví...
Včera, 16:00
Komerční článek
Např. vysloužilou zářivku převezme každý odpovědný kolektivní systém zdarma, kdežto běžná odpadová firma si za...
Včera, 16:00
Východní komunistické cenzuře a nesvobodě padlo za oběť mnoho děl pocházejících ze Západu obecně a...
Včera, 15:27
Krajská hygienická stanice Středočeského kraje zkontrolovala v loňském roce 2 366 stravovacích zařízení, 141 dětských...
Včera, 14:00
Všichni jsme zvyklí na fakt, že pokud chceme psát esemesky a telefonovat, musíme mít v...
Včera, 14:00
Víte, co je to mýdlový sliz? Dá se to vyrobit doma. A dá se s...
Včera, 12:32
V Uměleckoprůmyslovém muzeu skončila v roce 2017 rozsáhlá rekonstrukce, která mimo jiné významně rozšířila výstavní...
Včera, 11:30
Vyprávěly se o něm hrozné věci, byl odsouzen k trestu smrti, nakonec zemřel v poklidu...
Včera, 10:00
Orthorexie je neznámá, přesto velmi častá, porucha příjmu potravy. Jedná se o člověka, který má...
Včera, 08:00
Novodobý termín, jehož kořeny však sahají do dávné minulosti. Co svět světem stojí, nebyla šuškanda...
Reklama