16℃
Dnes je 25. červen , svátek má Ivan

K pokroku lidstva přispěl dvěma objevy. Popsal účinky tabáku a zavedl pojem „rasa“

Další fotky

Za případné zneužívání obojího však francouzský učenec a diplomat Jean Nicot určitě nemůže. O tabáku psal výhradně jako o léčivé rostlině a stejně ji i užíval. A slovo „rasa“ bylo jedním z asi 18 000 hesel slovníku, který sestavil pro poučení lidstva již v 16. století.

Reklama

Jean Nicot se narodil kolem roku 1530 v tichém městě Nîmes, na jihu Francie, kde se jeho otec živil jako notář. Po studiích v Toulouse a v Paříži. Sloužil u dvora Jindřicha II. Francouzského v úřadu „strážce pečeti“ a posléze jako králův sekretář a získal si tam značnou oblibu.

V roce 1559, jako 29letý, byl poslán do Portugalska, aby na místě dohlédnul na francouzské podniky a zprostředkoval manželství šestileté Jindřichovy dcery Markéty z Valois s pětiletým portugalským králem Sebastianem. To se podařilo, i když k sňatku nakonec nedošlo, portugalský následník trůnu zemřel ještě před svatbou. Jako francouzský velvyslanec Nicot sloužil v Lisabonu až do roku 1861.

Praha má dvě usedlosti jménem Bulovka. Vinice koupila italská rodina s francouzským jménem, která předtím zbohatla na tabáku

Právě tam ho filozof, botanik a humanista Damião de Góis seznámil s některými exotickými rostlinami, které se začaly do Portugalska dovážet ze zámoří. Byl mezi nimi i tabák. Nicot byl tak fascinován údaji o této pozoruhodné rostlině, že se rozhodl vyzkoušet její účinky ve formě masti na muži, který měl nádor. Muž se skutečně vyléčil. Nicot dále zkoumal léčivé vlastnosti tabáku a prohlásil ho za univerzální lék, který léčí všechny nemoci od rakoviny přes dnu, až po bolest hlavy. Nicot ho začal šňupat a léčebné účinky popsal v knize z roku 1559.

Osudové okamžiky královské milenky Diany de Poitiers. Vynikala jak skvělým poprsím, tak intelektem

Následující rok Nicot poslal semena tabáku spolu s fíky, pomeranči a citrony královně Francie, Kateřině Medicejské. Zásilku doprovázel dopis, v němž byly popsány léčivé vlastnosti tabáku. Předpokládá se, že královna po Nicotově vzoru nechala rozdrtit suché tabákové listy na prášek tak, aby mohl být vdechnut nosem, a zjistila, že jí skutečně pomáhá při migrénách. To vedlo k tomu, že se tabák stal v Paříži rychle velkou módou a říkalo se mu též „královnina rostlina“. Nakonec se tabák ve Francii a dalších částech Evropy k uspokojení stále rostoucí poptávky začal i pěstovat.

Je kouření stále sexy? Jak ovlivňují cigarety výběr partnera

Když se Nicot vrátil do Paříže, královna z něj udělala celebritu i úspěšného obchodníka. Proto také v roce 1586 botanik Jacques Daléchamps Nicotem propagovanou rostlinu po něm pojmenoval „Nicotiana“, ačkoli cestovatel André Thevet proti tomu protestoval s tím, že jako první tabák do Francie dovezl on. Carl Linné později název Nicotiana převzal do své slavné botanické systematiky, a tak to zůstalo dodnes. Když byla roku 1828 izolována hlavní účinná látka této rostliny, tj. určitý alkaloid, dostal podle jména rostliny název „nikotin“.

Kombucha místo antibiotik. Opravdu může posílit imunitu a vyhnat nikotin z těla

Za své služby francouzskému královskému dvoru byl Nicot povýšen do šlechtického stavu a získal přízvisko „de Villemain“. Po odchodu od dvora se usadil poblíž Brie-Comte-Robert. Zde sestavil jeden z prvních francouzských slovníků. Měl osmnáct tisíc hesel a vyšel až po jeho smrti, v roce 1606. Podle historika rasismu Ibrama X. Kendiho šlo o první slovník obsahující heslo „rasa“.

FOTO: Nicot a jeho nikotin

Nicot a jeho nikotin - Jean Nicot (1530 – 1600) – todocoleccionNicot a jeho nikotin - Šňupací tabák – Etabak.Nicot a jeho nikotin - Královna Kateřina Medicejská – wikipediaNicot a jeho nikotin - Listy tabáku – wikipediaNicot a jeho nikotin - Bar Jean Nicot (Paříž) -3 – Time Out
Další fotky
Nicot a jeho nikotin - Bar Jean Nicot (Paříž) -2 – Time OutNicot a jeho nikotin - Bar Jean Nicot (Paříž) -1 – Time OutNicot a jeho nikotin - Bar Jean Nicot (Paříž) -4 – Time OutNicot a jeho nikotin - Portugalský prince Sebastian jako osmiletý – uvažovaný jako uvažovaný manžel francouzské princezny Margaret z Valois -wikipediaNicot a jeho nikotin - Portugalský přírodovědec a humanista Damiao de Góis seznámil Nicota s některými zámořskými rostlinami, mezi nimiž byl i tabák – wikipediaNicot a jeho nikotin - Šňupací tabák -tabaky..Nicot a jeho nikotin - Tabákové pivo – CatawikiNicot a jeho nikotin - Tabatěrka -www.britannica.comNicot a jeho nikotin - Francouzská medaile – Nicot a Napoleon – eBayNicot a jeho nikotin - Jean Nicot na francouzské poštovní známce – Flickr

Jean Nicot zemřel 4. května 1600, některé prameny však uvádí i rok 1604. Jeho nikotin je tu ale s námi stále a zřejmě tomu tak ještě dlouho bude.

 

Dnes, 17:30
Zamilovanost a láska. To jsou pojmy, které neznají hodnocení, soud. Říká se, že láska je...
Dnes, 16:00
Bojíte se rádi? Zbytečná otázka, že? Příjemné mrazení v zádech, pokud sedíte v kině, nebo...
Dnes, 14:00
Komerční článek
Představte společnost Nordic Telecom… Jsme silná česká společnost a naší ambicí je přinést změnu do...
Dnes, 14:00
Válka v Koreji začala 25. června 1950 a její následky v podobě severokorejského totalitního režimu...
Dnes, 13:26
Ročník číslo 5, 72 týmů v 6 věkových kategoriích od 8 do 13 let, 188...
Dnes, 12:32
Zaměstnavatelé ve všech třech regionech (Praha, Čechy, Morava) očekávají ve třetím čtvrtletí (červenec, srpen, září)...
Dnes, 12:27
Dobrou zprávou je, že enormní zdražování hypoték tak, jak bylo před pár lety predikováno, se...
Dnes, 12:14
Vyšetřovatelé z Národní centrály proti organizovanému zločinu (NCOZ) dnes ráno obsadili budovu Krajského úřadu Středočeského...
Dnes, 11:30
Příslušníci královských rodin to mají někdy komplikované a bez ohledu na konkrétní rodinné vazby stejně...
Dnes, 10:00
Rodiny s dětmi v kočárku hledají obvykle trasy výletů obtížně. Máme hned dvě místa, která...
Dnes, 09:03
Pražského náměstka pro dopravu Adama Scheinherra interpelovala při jednání zastupitelstva hlavního města ve věci rušení...
Reklama