29℃
Dnes je 20. červen , svátek má Květa

Kailás, symbol uctívání čtyř asijských náboženství. Hora nezdolaná žádnou horolezeckou výpravou

Další fotky

Hora Kailás v Tibetu. Gang Rinpočhe, nejposvátnější hora Tibetu. Symbol uctívání několika náboženství a oblíbený cíl poutníků i pátračů po prastarých civilizacích. Její vrchol, či tajemné prostory uprostřed hory skrývají nejedno tajemství. Jsou zde vstupy to podzemní říše, která dosud funguje a je obydlena bytostmi, pro které je délka lidského života pouhým mrknutím oka. Hora, kterou prý nezdolala žádná horolezecká výprava. Podívejme se nyní na tuto záhadnou tibetskou horu poněkud střízlivějšíma očima.

Reklama

Nejdříve trochu geografie. Hora Kailás se nachází v Číně, přesněji v Tibetu. Necelých tisíc kilometrů západně od centra tibetského náboženství Lhasy, a na dohled nepálských hranic, od kterých nás dělí asi osmdesát kilometrů. Hora je složena z pískovců a slepenců a měří 6638 metrů. Téměř dokonalá, skalnatá pyramida, s vrcholem pokrytým věčným ledem a sněhem. Severní stranu hory tvoří dvoukilometrová kolmá stěna. Výzva pro horolezce. Hora je symbolem uctívání čtyř asijských náboženství. Jsou jimi bönismus, buddhismus, hinduismus a džinismus.  V jejím okolí pramení asijské veletoky, jako je Brahmaputra a Indus.

Jak byl dobyt Tibet. Tibeťané věřili amuletům, Britové kulometům

Horu Kailás a Transhimálaj, objevil pro Evropu švédský cestovatel Sven Hedin (1865 – 1952) kartograf, cestovatel, zeměpisec a spisovatel. Jeho dílo mělo zásadní význam pro poznání této části planety a za svého života se dočkal mnoha významných ocenění.  Velmi kontroverzní postava. Roajalista, militarista, člověk, který svými názory nikdy nepřekročil práh dvacátého století. Obdivovatel nacismu, jehož obdiv nezmizel ani po odhalení zvěrstev druhé světové války. S Kailás to nesouvisí, je to jen vysvětlení, proč se o něm autoři dnešní cestopisné literatury jen velmi neradi zmiňují.

Nadšenci z Kamenice chtějí pomoci vybudovat horskou chatu v Nepálu

Možná jste shlédli nějaký dokument, kde věřící obcházejí horu Kailás prapodivným způsobem. Pokleknou, ulehnou do prachu, označí si místo, vstanou, popojdou pár kroků, a vše se opakuje. Obejít takto uctívanou horu pak trvá několik dní. Tento poutnický okruh je znám od třináctého století a měří 56 km. Nejtěžším úsekem pro netrénovaného poutníka je průsmyk Dolma la, ležící ve výšce 5670 metrů. Jako kdybychom vystoupili na nejvyšší africkou horu Kilimandžáro. Buddhisté a hinduisté obcházejí horu ve směru hodinových ručiček, ostatní poutníci ve směru opačném.

FOTO: Hora Kailás

Hora Kailás - Kailás 1Hora Kailás - PoutníciHora Kailás - střed planetyHora Kailás - podzemní říšeHora Kailás - Lokace hory Kailás
Další fotky
Hora Kailás - letecký snímekHora Kailás - Kailás od severuHora Kailás - Podzemní říše 2

Ještě v osmdesátých letech byla celá oblast Tibetu přísně střežena. Reinholdu Messnerovi dokonce čínské úřady sdělili, že žádná hora Kailás neexistuje. S uvolněním mezinárodních vztahů však došlo i v tomto směru k pozitivnímu posunu. Povolení k výstupu bylo uděleno, ale Messner, pro kterého by jistě výstup do této výšky nebyl problém, si to nakonec rozmyslel a odmítl. Rázem se vynořila řada konspiračních teorií. Sám horolezec to vysvětlil tím, že respektuje úctu věřících k této hoře. Rozvoj turismu jde někdy až do extrému. Plánuje se asfaltový okruh kolem hory, aby turisté měli pohodlí, a několikadenní putování se rázem zcvrkne na dvě hodiny fotografování z okna autobusu. Můžeme jen doufat, že tato zrůdnost nakonec schválena nebude. Hora Kailás zůstává sice oficiálně nedotčena, ale pokud by na ní, či v ní bylo cokoliv záhadného, jistě by to neuniklo bdělému oku armády, která by si to jistě nechala pro sebe. Máme stále prostor pro fantazii.

Před 1 hodinou
Z věštkyně se stala bojovnící za práva žen a první kandidátkou na prezidenta Spojených států....
Včera, 17:30
Možná už máte delší dobu nějakého svého partnera, či partnerku. Jak si ale můžete být...
Včera, 16:00
Komerční článek
Představte společnost Nordic Telecom… Jsme silná česká společnost a naší ambicí je přinést změnu do...
Včera, 16:00
Znáte příběh Hitlerova osobního pilota, excelentního Hanse Baura? Létal už za 1. světové války, stal...
Včera, 14:00
Místo nadité peněženky eury jen malá plastová kartička. Jet k moři jen s platební kartou a výběr...
Včera, 13:34
Zima se blíží. Kampaň s takovým podtitulem odstartovala před Úřadem vlády ČR v noci z...
Včera, 11:30
Proslavily ho kočky. Stovky koček, které Louis Wain kreslil a maloval v nejrůznějších lidských pozicích....
Včera, 10:00
Zdálo by se, že nám nemůže být nic vzdálenějšího, přesto lidé ve starém Egyptě uvažovali...
Včera, 09:33
Středočeské nemocnice by měly dostat 38 milionů korun na investiční akce. Rozhodli o tom krajští...
Včera, 08:00
Ano, vypůjčil jsem si název českého filmu, kterým Jiří Menzel vzdal hold průkopníkům a prvním...
18.6.2019
Uvažujete nad tím, že si pořídíte domů nějakou květinu, která by vám vyráběla kyslík, ovšem...
Reklama