• nezarazene
 • Zprávy
 • Stalo se
 • Sport
 • Kultura
 • Ze společnosti
 • Zajímavosti
 • Kaiser se dočká odškodnění. Bulvár o něm psal jako o příbuzném komunistického prezidenta

  12.10.2022
  Simona Knotková

  Vydavatelství Czech News Center (CNC) musí zaplatit 400 tisíc korun herci Oldřichu Kaiserovi za nepravdivou informaci deníku Blesk o jeho příbuzenském vztahu s československým komunistickým prezidentem Antonínem Zápotockým. V odvolacím řízení o tom rozhodl Městský soud v Praze, uvedla v úterý Česká televize (ČT). Společnost CNC je vydavatelem Blesku. Původně Kaiser vysoudil odškodnění 100 tisíc korun. Po zásahu Ústavního soudu ale soudy odškodnění navýšily.

  Herec má za neopravdivou informaci podle rozhodnutí soudu dostat celkem 400 tisíc Kč. „Sto tisíc korun bylo už pravomocné – v této části nebyl rozsudek napaden odvoláním, 150 tisíc korun nadto přiznaných soudem prvního stupně Městský soud v Praze potvrdil, a navíc přiznal dalších 150 tisíc korun,“ řekl ČT mluvčí pražského městského soudu Adam Wenig.

  Tvrzení o příbuzenství zaznělo v květnu 2017 ve videu ze série Potomci slavných na webu Blesk.cz. Údajný synovec Zápotockého tam uvedl, že jeho sestřenice je Kaiserovou maminkou a že hercův otec byl architektem, který pil a dostával stranické zakázky. Citace se pak objevily také v psaném článku a později v dalších médiích. Informace o příbuznosti byly mylné, šlo zřejmě o jiného Oldřicha Kaisera.

  Kaiser požadoval za nepravdivou informaci omluvu a odškodnění pět milionů korun. Nejprve vysoudil 100 tisíc korun, Ústavní soud ale poté rozhodl, že má nárok na vyšší odškodné. Soudce zpravodaj Vladimír Sládeček tehdy v odůvodnění uvedl, že stotisícová částka neplní ani satisfakční funkci pro poškozeného, ani preventivní funkci před zveřejňováním nepravdivých informací.

  Počátkem letošního května se případem zabýval Obvodní soud pro Prahu 7. Odškodné navýšil na 250 tisíc Kč a o dalších 150 tisíc korun ho nyní zvýšil městský soud.

  Zdroj: ČTK  Nepřehlédněte