9℃
Dnes je 16. únor , svátek má Ljuba

Kam odletěl Anděl smrti? Věda bez etiky a svědomí se stala ztělesněným šílenstvím

Další fotky

Je to těžko uvěřitelné, přesto se jednomu z nejzrůdnějších nacistických zločinců podařilo uprchnout a po válce v poklidu dožít v Jižní Americe. Naprosto šílené je však to, že s výsledky jeho pokusů pracovala i oficiální věda. Nejspíše už tušíte, o koho šlo…

Reklama

Před čtyřiceti lety, 7. února 1979, zemřel v Brazílii, Josef Mengele, německý lékař SS, který během druhé světové války na vězních v koncentračním táboře Osvětim mimo jakoukoliv kontrolu prováděl zrůdné lékařské experimenty, jejichž cílem bylo přispět k zlepšení léčebné péče o různým způsobem zraněné německé vojáky a vzniku nové, „geneticky čisté“ lidské rasy. Kromě jiného také Mengele osobně poslal přes 400 000 vězňů do plynové komory. Přezdívalo se mu Beppo a říkalo se mu Todesengel (Anděl smrti). O tom, jak málo se obecně vědělo, co přesně se děje za ostnatým drátem koncentračních táborů, svědčí to, že Mengelemu se podařilo vyklouznout z rukou Spojenců, a to do konce se svými pravými doklady v ruce. Anebo to byl něčí záměr?

Arnošt Lustig se nerad loučil s ženskou krásou. Jak ho změnily hrůzy koncentráku?

Mengele se narodil jako nejstarší ze tří dětí 16. března 1911 v Günzburgu v Německu. Po úspěšném absolvování střední školy ještě před druhou světovou válkou získal doktoráty z antropologie a lékařství a začal pracovat jako výzkumný pracovník pro německého genetika Dr. Otmara von Verschuera, který se zabýval hlavně studiem dědičných chorob, dvojčat a anomálií.  Mengeleho chválil kvůli jeho spolehlivosti a porozumění výzkumu. V červenci 1939 se Mengele oženil s Irene Schönbeinovou a měli spolu jediného syna Rolfa (*1944).

Za války sloužil jednotce Waffen-SS, 5. tankové divize SS „Viking“, složené z části ze zahraničních dobrovolníků z Norska, Dánska, Nizozemí a Belgie. Za záchranu dvou členů posádky z hořícího tanku pod palbou dostal vyznamenání Železný kříž prvního a druhého řádu za statečnost v boji. V r. 1942 byl zraněn na ruské frontě, prohlášen za neschopného bojové služby a povýšen do hodnosti kapitána. Jeho novým působištěm byla Osvětim, kde se stal od května 1943 vedoucím doktorem koncentračního tábora Auschwitz-Birkenau. Odtud také posílal „vědecké materiály“ ze svých experimentů doktoru von Verschuerovi.

Zažil hrůzy koncentráku, pak ho komunisti vyštvali do Říma. Kardinál Beran se nyní vrací do Česka posmrtně

Po skončení války byl zadržen jako válečný zajatec a i když byl zapsán pod svým pravým jménem, byl propuštěn, protože spojenci ani netušili, o koho se jedná. Pomohlo mu také to, že si nenechal pod paží vytetovat svoji krevní skupinu, i když to byla při příslušníky SS povinné. V zajateckém táboře mu známý doktor pomohl získat novou totožnost. Pak se skrýval v Horním Rakousku. Rodina mu pomohla sehnat jiné falešné doklady a v červnu 1949 odplul do Argentiny ke svým soukmenovcům. S ženou Irenou se rozvedl a vzal si švagrovou Martu, která se spolu se svým synem přestěhovala za ním do Argentiny. Po několika letech se vrátili do Německa.

Rodina ho finančně podporovala a v 50. letech pracoval ve farmaceutické firmě. Koncem 50. let ho objevili lovci nacistů, byl včas varován a jako místo úkrytu si vybral Paraguay. Martě se však život s Mengelem začal zajídat, a proto ho opustila a odjela se synem do Itálie. Syn Rolf, který otce neviděl od roku 1956, ho navštívil v roku 1977. Setkal se se zatvrzelým nacistou, který tvrdil, že nikomu neublížil, jen konal svou povinnost. Mengelovo zdraví se začalo od roku 1972 zhoršovat. Za čtyři roky ho postihla mrtvice, k tomu vysoký tlak a infekce v uchu, která mu narušovala rovnováhu.

Za života byl obdivovatelem fašistů, pak ho nacisté umučili v koncentráku. Co nevíte o Rytíři české kultury Karlu Hašlerovi?

Žil pak ve městě Hohenau a od konce 60. let žil nedaleko  São Paula v Brazílii až do své smrti roku 1979 kdy se utopil, když ho stihla mrtvice, infarkt nebo křeč při plavání ve městě Bertioga, nedaleko brazilského Embu, ve státě Sao Paolo. V červnu 1985 bylo nalezeno jeho tělo a pomocí DNA bezpečně identifikováno v r. 1992.

Protože se dochovaly záznamy o průběhu některých experimentů, stojí současní vědci dodnes před etickým dilematem, zda je legitimní Mengelem získané poznatky využívat k další vědecké práci. Přinejmenším však v případě pokusů s podchlazením se tak stalo.

FOTO: Mengele

Mengele - Josef Mengele – Info.czMengele - Dr. Verschuer sleduje měření rozměrů hlavyv rámci antropologické studie dědičnosti – wikipediaMengele - Dr. Josef Mengele – ABCMengele - Mengele, druhý zleva – Defense Media NetworkMengele - Irene, žena Mengeleho – Tumblr
Další fotky
Mengele - Richard Baer, Josef Mengele a Rudolf Höss v Auschwitz, 1944 – wikipediaMengele - Mengele v r. 1944 – wikipediaMengele - Josef Mengele se svou první ženou – FamousFixMengele - Rolf Mengele, syn Josefa Mengeleho – TumblrMengele - SMS.czMengele - SYTYCDismMengele - ČsfdMengele - Cinema Viewfinder

Mengeleho genetické experimenty se staly námětem působivého, hvězdně obsazeného sci-fi thrilleru Hoši z Brazílie (1978).

Před 1 hodinou
Pamatujete se ještě na verše slezského barda a ikony socialistického školství Petra Bezruče, na Maryčku...
Před 2 hodinami
Kubánská revoluce dnes slouží jako odstrašující příklad. Fidél Castro uchvátil 6. února 1959 moc na...
Dnes, 14:00
Po 2. světové válce a roce 1948 se u nás kladl důraz především na sovětské...
chia semínka
Dnes, 11:30
Chia semínka jsou v poslední době velice populární. Patří mezi tzv. superpotraviny, což jsou potraviny,...
Dnes, 10:00
Po valentýnské zimě, která se letos moc nevyvedla, protože někdy bylo místy přes den až...
Dnes, 09:39
Ve Středočeském kraji hygienici zaznamenali mírný pokles celkové nemocnosti, a to o 3,2 procenta. Celková nemocnost činila 1765 onemocnění na 100 tisíc...
Dnes, 08:00
Na chřipku jsou jakákoli antibiotika z lékárny krátká, to je známá věc. Proti přírodním antibiotikům...
Včera, 17:30
Marie de León Bello y Delgado se narodila 23. března 1643 a zemřela před 288...
Včera, 16:00
Herman Kahn nevěřil v pokrok lidstva jako celku. Atomová bomba, jaderná válka, hospodářská prosperita a...
Včera, 14:00
Má to vůbec smysl se podobným problémem zabývat? Můžeme se o to pokusit. Mnohým vytanou...
Reklama