13℃
Dnes je 17. únor , svátek má Miloslava

Kancelář se postupně stává atraktivním životním prostorem. Je zdravá a flexibilní

Změny v zařizování kancelářských prostor probíhají mimořádně rychle a mají jednoho společného jmenovatele – v moderních kancelářích to totiž vypadá skoro jako u vás doma.

Reklama

Počet firem, které se řídí moderními kancelářskými trendy, se i u nás stále zvyšuje. Nutí je k tomu také současný stav na trhu práce, kdy je opravdu těžké získat a udržet si kvalifikované zaměstnance. Proto chytré firmy vycházejí vstříc jejich potřebám a snaží se jim vytvořit co nejlepší podmínky. Jaká tedy je moderní kancelář? Zdravá a flexibilní.

Zdravá kancelář

Základem zdravého sezení je židle nebo křeslo. Při výběru myslete na to, že anatomicky tvarovaný sedák by měl mít zaoblený okraj pro pohodlné sezení bez tlaku na spodní část stehen a že opěrák zad by je měl podepírat po celé jejich délce.
Absolutní špičkou jsou v tomto směru produkty značky Herman Miller. Firma nedávno uvedla na trh novou vylepšenou Aeron Chair. „Nový Aeron zaručuje svým uživatelům bezproblémový pohyb a správnou ergonomickou oporu za všech okolností. Podporuje přirozené zakřivení páteře a svalovou rovnováhu dokonce i v okamžiku, kdy není člověk opřený.
Díky osmizónovému systému a pomocí sakrálně-bederních opěrek udržuje pánev ve vzpřímené pozici. Těsně přiléhající zóny poskytují pevnou oporu, další se podřizují tělu a zajišťují rovnoměrné rozložení váhy,“ vypočítává Jan Bastař ze společnosti cre8, která se věnuje zařizování kancelářských prostor.

Rozhovor Martin Tesárek: Snažíme se dělat domy, ve kterých bychom s klidem v duši nechali bydlet i své rodiče

Druhou nezbytností je stabilní stůl s dostatečně velkou pracovní plochou. Měl by být umístěný blízko okna, ale přitom tak, aby vám sluneční světlo nesvítilo do očí ani nedopadalo na monitor. Ideální je výškově stavitelný stůl, tzv. sit/stand, který díky jednoduchému mechanismu umožňuje změnu výšky pracovní plochy jediným pohybem. Člověk, který u něho pracuje, tak může střídat polohu vsedě a vestoje, což je zdravé pro páteř. Ve zdravé kanceláři je ovšem stále důležitější také akustika. Průzkumy totiž potvrzují, že nadměrný hluk snižuje schopnost soustředění a zvyšuje únavu. Hluk v kanceláři se dá řešit akustickými prvky ze zvukově-izolační plsti, mohou mít zajímavou barevnost a prakticky jakýkoli tvar. „Protihlukové prvky v kancelářích tak mohou mít podobu různé vysokých dělicích stěn, otáčivých žaluzií či kostek. V nabídce jsou i různě tvarované paravány. Lze je umístit na zem, připevnit na stěnu či zavěsit od stropu,“ připomíná Jan Bastař a dodává, že velmi žádané jsou flexibilní akustické budky a flexibilní jednací místnosti, jako je Framery Q. Budky i jednací místnosti jsou zvukotěsné v obou směrech, je v nich osvětlení, elektrická zásuvka a řízené větrání.

Nábytek pro kancelář či pracovnu má jasně daný účel – měl by být funkční, přehledný a ergonomický.

Flexibilní

„Firmy se čím dál častěji snaží dělit prostor nábytkově, a ne pomocí vestavěných příček kvůli zajištění maximální flexibility. Mohou tak rychle reagovat na měnící se a vyvíjející se trh,“ říká Jan Bastař. Proto se kromě výše zmíněných flexibilních jednacích místností užívají i další prvky, jako je mobilní nábytek či přenosné paravány a zástěny. Typická je pro ně vedle maximální funkčnosti také výraznější barevnost a materiálová různorodost. Kancelář se tak postupně stává atraktivním životním prostorem, který se vyznačuje mnohotvárností a nabízí různé zóny a oblasti pro práci od klasických pracovních míst přes nejrůznější huby, bary a kavárny až po místnosti připomínající spíše herny. Ostatně vzhledem k tomu, že celoplošné pokrytí wi-fi signálem je dnes už v kancelářích absolutní samozřejmostí, nestojí těmto snahám absolutně nic v cestě.

Schody výrazným způsobem utvářejí vnímání interiéru. Upoutají pozornost a rozehrají hru dynamiky se statikou

Jak zařídit kancelář

Nábytek pro kancelář či pracovnu má jasně daný účel – měl by být funkční, přehledný a ergonomický. Rozhodně se nevyplatí jej podceňovat. Unavení a otrávení zaměstnanci s bolavými zády a stohy papírů všude kolem ještě žádné firmě k úspěchu nepomohli. Základem každé kanceláře jsou dostatečně velké stoly s úložnými prostory a „zdravá“ křesla. Než se pustíte do jeho nákupu, měli byste si ujasnit kolik lidí bude v kanceláři sedět, jakou budou používat techniku, kam si budou odkládat oblečení a kolik je potřeba úložných prostor. Také si předem odpovězte na otázku, jestli budou přijímat klienty a zdali budou v kanceláři probíhat větší jednání, a pokud ano, tak kolik lidí se jich bude zhruba účastnit. Nezapomeňte zohlednit rozměry místnosti a umístění oken a dveří.

Křeslo či židle

Moderní kancelářské židle mají nastavitelné opěrky, sedák i opěradlo a bezpečný podvozek. Důležité jsou i snadno čistitelné potahy, které jsou odolné proti otěru a snesou intenzivní používání. Při koupi nezapomínejte vyzkoušet možnosti nastavení, to je stejně důležité jako kvalitní konstrukce a materiály. V poslední době se často mluví o tzv. dynamickém sezení. Jde o zdravé sezení na speciálně uzpůsobené židli, která umožňuje přirozeně měnit polohy těla. Taková židle musí mít synchronní mechanismus, jenž dovolí současný pohyb opěrky i sedadla a neustále se tak přizpůsobuje pohybům člověka, který na ní sedí.

Elektický interiér dává majiteli svobodu. S oblibou boří téměř všechna pravidla

Stůl

Pracovní stůl by měl být o délce 120 až 180 cm, dnes nejčastěji 140×80 nebo 160×80 cm. Ta je nezbytná pro dostatečně velký odstup od monitoru počítače. Oblíbené jsou verze s výsuvem pro klávesnici, pokud je ovšem počítač používán po většinu pracovní doby, je lépe umístit klávesnici přímo na stůl. Chytrým řešením jsou výsuvy do stran, kterými lze dočasně zvětšit pracovní plochu. Psací stůl by měl být doplněn poličkou, regálem nebo skříňkou. Dobrou volbou jsou kontejnery na kolečkách s přihrádkami na dokumenty i na drobné kancelářské potřeby.

Úložné prostory

Bez nich se žádná kancelář neobejde. Pokud je používáte denně, volte otevřené regály s dostatečným počtem šanonů. Slouží-li spíše k uchování dokumentů, do nichž je potřeba nahlédnout 3x týdně, jsou lepší zavírací skříně, do kterých se nepráší.

FOTO: Kancelář zítřka: zdravá a flexibilní

Kancelář zítřka: zdravá a flexibilní - Kancelář nábytekKancelář zítřka: zdravá a flexibilní - Kancelář nábytekKancelář zítřka: zdravá a flexibilní - Kancelář nábytekKancelář zítřka: zdravá a flexibilní - Kancelář nábytekKancelář zítřka: zdravá a flexibilní - Kancelář nábytek
Další fotky
Kancelář zítřka: zdravá a flexibilní - Archiv Officity

Správné rozestavění

Vždy je potřeba zajistit dostatek světla. Pokud v místnosti nejsou dostatečně velká okna, musíte přirozené světlo nahradit světlem umělým. To by mělo působit co nejpřirozeněji. U každého stolu by měla být polohovatelná lampa. Důležité je, aby byl nasvícen prostor za monitorem. Při rozmístění nábytku nezapomeňte na průchozí vzdálenosti a dopřejte zaměstnancům alespoň trochu soukromí – opticky oddělte pracovní plochy. Myslete na to, zda je člověk, který na daném místě bude pracovat, pravák nebo levák a na správné umístění monitoru. Ten by se mohl nepříjemně lesknout, pokud by na něj světlo dopadalo ze špatného úhlu. Žádný ze zaměstnanců by neměl sedět zády ke dveřím, aby se nemusel pokaždé, když někdo vstoupí, otáčet. Tiskárna, kopírka, skartovačka, varná konvice či další předměty, které jsou společné pro více zaměstnanců, by měly být v neutrálním, snadno dostupném prostoru.

Text: Lenka Konvičková, novinářka zabývající se oblastí bydlení

Před 51 minutami
"Občané, občanky, soudruzi, soudružky! Právě se vracím z hradu od prezidenta republiky. Dnes ráno jsem...
Včera, 17:30
Pamatujete se ještě na verše slezského barda a ikony socialistického školství Petra Bezruče, na Maryčku...
Včera, 16:00
Kubánská revoluce dnes slouží jako odstrašující příklad. Fidél Castro uchvátil 6. února 1959 moc na...
Včera, 14:00
Po 2. světové válce a roce 1948 se u nás kladl důraz především na sovětské...
chia semínka
Včera, 11:30
Chia semínka jsou v poslední době velice populární. Patří mezi tzv. superpotraviny, což jsou potraviny,...
Včera, 10:00
Po valentýnské zimě, která se letos moc nevyvedla, protože někdy bylo místy přes den až...
Včera, 09:39
Ve Středočeském kraji hygienici zaznamenali mírný pokles celkové nemocnosti, a to o 3,2 procenta. Celková nemocnost činila 1765 onemocnění na 100 tisíc...
Včera, 08:00
Na chřipku jsou jakákoli antibiotika z lékárny krátká, to je známá věc. Proti přírodním antibiotikům...
15.2.2019
Marie de León Bello y Delgado se narodila 23. března 1643 a zemřela před 288...
15.2.2019
Herman Kahn nevěřil v pokrok lidstva jako celku. Atomová bomba, jaderná válka, hospodářská prosperita a...
Reklama