11℃
Dnes je 25. duben , svátek má Marek

Kapela je pro nás jakýsi únik z všedních rodinných dnů, koncert je pro nás odměnou

Další fotky

Martin, Honza, Ondra, Míla a Lenka…. Nezáleží na tom, koho jmenujeme prvního a koho posledního. Všichni bez rozdílu mají nezastupitelnou roli a všichni společně tvoří jedinečnou partu. Říkají si Knezaplacení a letos slaví dvacetiny.

Reklama

Znám je dlouho a troufnu si říct, že jsme přátelé. Několikrát jsem si s nimi mohla zazpívat na pódiu a neustále mě něčím překvapují. Zdálo by se, že za dvacet let už jedou ze setrvačnosti a není nic, co by je překvapilo. Dala jsem si s nimi dostaveníčko a zjistila, že to vůbec není pravda. A navíc jsem dostala pozvánku na jubilejní vystoupení. Ale popořádku…

První samostatný koncert proběhl v roce 1998 v Klubu F na Zemědělské univerzitě na Suchdole. Skupinu Knezaplacení má spousta lidí spojenou s pořadem Zastávka v čase v Buštěhradě. První byla v roce 1999, tehdy přijala pozvání Jitka Vrbová a dodnes je asi nejbližším hudebním partnerem skupiny.

„Zastávky v čase podporuje obec a je to velmi oblíbený pořad. Měli jsme zajímavé hosty, například kamaráda Standu Chmelíka, Evu Pilarovou, Pavla Bobka, s nímž jsme jezdili po celé republice a velmi se spřátelili, Vlastu Redla, Ivana Hlase, Norbiho Kovácse, přijel za námi i Spirituál Kvintet a mnoho dalších hudebníků zvučných jmen. Sokolovna byla vždycky plná a moc rádi na to vzpomínáme. Za dobu naší existence jich máme za sebou dvacet pět,“ říká Honza Paulík, který kromě hraní s kapelou dělá, spolu s flétnistkou Lenkou Musilovou, výchovné koncerty pro školky a první stupeň základních škol. Letos v červnu je čeká tisící, a to je úctyhodné číslo. Kromě toho ještě Honza Paulík vystupuje společně s recitátorem Václavem Fikrlem s hudebně-poetickým programem.

Benefice pro zámek a Sousedé sousedům. Buštěhrad žije kulturou

Jak se Knezaplacení narodilo?
„Tehdy jsme, spolu s přítelkyní Martinou, měli sen – mít svoji skupinu,“ vzpomíná Honza. „Narazili jsme na inzerát, že jakási kapela hledá nové posily. Ani chvíli jsme neváhali a šli na konkurz, kde jsme potkali dlouhovlasého kluka s kytarou, jak se šel taky ucházet o místo. A to byl právě Martin Příhoda. Já jsem byl v té době velkým fanouškem skupiny Devítka. Když jsem viděl, že Martin hraje stejnou technikou jako Honza Brož z Devítky, okamžitě si mě získal. Shodli jsme se, že nám muzika skupiny, která nás pozvala, nesedí, tak jsme se otočili a odcházeli. Stačily dva pohledy s Martinem, krátký poslech toho, co umíme a v tu chvíli jsme si řekli, že založíme svoji skupinu. A tak to vlastně začalo.“ Přibyla flétnistka Dana Dufková, kterou v roce 2001 vystřídala Lenka Musilová. „Po odchodu první zpěvačky Martiny v roce 2005 ještě zbývalo sehnat zpěvačku novou. Kapela dělala konkurzy, ale hlas, který si představovala, stále nepřicházel. „Jednoho dne jsem si posteskla před mojí žákyní v hudební škole, že nemůžeme sehnat zpěvačku. Ona mě poprosila, ať jí půjčím cédéčko, že ho dá její paní učitelce hudební výchovy, aby si ho poslechla,“ vzpomíná Lenka Musilová.„Za pár dní přišla, že si to paní učitelka poslechla a moc se jí to líbilo a jestli by mohla přijít. A když pak přišla a my jsme si jí poslechli, řekli jsme: To je ono, to chceme!“ Tak se nám zjevila Míla Šlechtová, tehdy Kontrová, a je hlasovou ozdobou dodnes.

Honza vzpomíná, jak měli tehdy hrát koncert s Pavlem Bobkem. Doprovázeli ho Lída Nopová, Miloš Nop u klavíru a syn Mikuláš. „Lída tehdy řekla, že si nás chce ještě před vystoupením před naplněnou halou poslechnout. Pozvala nás domů, a když Míla zazpívala, pochvalně pokývala a vlastně nám tu Mílu posvětila.“

Byly i přesuny
Samozřejmě přišlo období, během kterého zpěvačky nastupovaly na mateřské dovolené, jiné přicházely a pak zase odcházely, různě se prolínaly a nahrazovaly. V sestavě se objevila třeba Iveta Pavuková nebo Kateřina Eberlová. „Obě zpívaly výborně,“ konstatuje Honza. „Ale přišly a zase odešly. Velmi si vážím Lenky a Míly, které už jsou stálým inventářem skupiny. Na každé si považuji něčeho jiného. Na Míle obdivuji její maličko křaplavé zabarvení hlasu, výbornou intonaci a frázování. Později začala hrát i na djembe, aby držela rytmus. V roce 2011 jsme na festivalu oslovili nepředvídatelného Ondru Jukla s basovou kytarou, ale bubínek už Míle zůstal. Lenka zpívá taky výborně, ale jinak než Míla. Má temnější a silnější hlas a svůj nástroj, tedy flétnu, kterou vystudovala na konzervatoři, ovládá úplně bravurně. Občas hraje na klavír, takže naše hudební nabídka je opravdu pestrá.“ V poslední době můžeme Knezaplacení často vídat na společných koncertech s Petrem Vondráčkem, pokračuje i spolupráce s Jitkou Vrbovou.

A co letní hraní?
Letní festivaly přímo volají po folkové muzice a živé hraní má úplně jinou atmosféru. „Nás je pět a čtyři z nás mají děti, takže letní měsíce věnujeme raději společné dovolené s rodinou. Po festivalech jezdíme, ale máme rádi, když jsou blízko sebe. Hrajeme tak čtyřikrát přes léto na venkovních scénách a pak hodně vystoupení máme během roku.“ Můžeme je vidět i letos, i když až v druhé polovině prázdnin. Společně se svými hosty vystupují už několik let v Nečtinách nedaleko Manětína. „Máme to tady moc rádi a nemůžeme vynechat. Letos tohle hraní vychází na desátého srpna,“ listuje Lenka v diáři. „Předtím nás čeká druhého srpna festival Budyňský poutník a o den později vystoupení v Chebu.“

Máte rádi folklor? Dudáky, cimbálovky a krojované družiny? Na letošním festivalu si užijete dosyta

Vozí si z cest suvenýry? Má rituály?
Určitě si schovávají všechny programy ze všech koncertů a hlavně si odváží dobrý pocit. „My naše koncerty dělíme na dvě části. Ta první, hlavní, je samozřejmě koncertování a druhá, pro nás neodmyslitelná, je zastávka u benzinové pumpy při zpáteční cestě, kde si dáme kafe a nikdy si tenhle rituál neodpustíme,“ svěřila tisková mluvčí, která vede pěvecký sbor Páni kluci pod ZŠ Boženy Němcové v Litoměřicích.

Na otázku, co pro členy skupina znamená, odpovídá Míla bez zaváhání: „Troufám si říct, že to máme podobně – je to pro nás jakýsi únik z všedních rodinných dnů a pak přichází odměna jako to, že člověk zažije to, co jinde v životě nezažije. Je to únik a seberealizace zároveň, ale jiná než ta zaměstnanecká. Mě osobně profesně velmi obohatila, mohla jsem proniknout do zpívání, umožnila mi zpívat před lidmi a to je pro mě odměna.“.

FOTO: 20let Knezaplacení

20let Knezaplacení - 1. Martin Příhoda20let Knezaplacení - 2. Honza Paulík20let Knezaplacení - 3. Lenka Musilová20let Knezaplacení - 4. Míla Šlechtová20let Knezaplacení - 5. Ondra Jukl
Další fotky
20let Knezaplacení - Bílina 201720let Knezaplacení - Buštěhrad 201120let Knezaplacení - Buštěhrad 201720let Knezaplacení - Dřetovice 201220let Knezaplacení - Dřetovice 201320let Knezaplacení - Promenáda Vyškov 201820let Knezaplacení - S Jamilou Šulákovou – Vizovice 200720let Knezaplacení - Rtyně v Podkrkonoší 201820let Knezaplacení - 50508767_2007949039281003_8385048678997426176_o

Přání, touhy, naděje…
Aby šli s dobou, založili si, kromě webových stránek www.knezaplaceni.com, také profil na Facebooku a Instagramu. Míla soudí, že je to potřeba, doba si to žádá a tak díky tomu můžeme nahlédnout do archivu, který za dobu existence Knezaplacení vznikl.

„Osobně doufám a přeju si, že nebudou žádné spory,“ svěřuje se Honza. „Děsím se toho, že jednou někdo řekne, že odchází, modlím se, ať zůstaneme v téhle sestavě, protože je vyvážená a takhle nám to sedí. Každého z kolegů si nesmírně vážím a nikdy bych nikoho nechtěl čímkoli urazit.“ A s úsměvem dodává: „Každý má svoji funkci. Míla Šlechtová je jakási naše tisková mluvčí, Martin Příhoda je vedoucí, já jsem lídr a manažer, Ondra Jukl často zvučí, protože nabízíme naše koncerty včetně ozvučení, no a Lenka Musilová se svým temperamentem dokáže pozoruhodné věci.“ A nepřišla někdy ponorková nemoc? „My jsme k sobě vždycky byli upřímní, říkáme si pravdu, ať se děje, co se děje a otevřeně se navzájem dokážeme kritizovat. Na druhou stranu si ze sebe dokážeme dělat legraci a to nás, vedle hudby, drží pohromadě,“ dodává závěrem.

Slíbená pozvánka…
20 let Knezaplacení a hosté
– Restaurace Lidická galerie 22. března 2019 od 19 hodin. Všichni jsme srdečně zváni na večer plný muziky, dobré nálady a nebude nouze ani o překvapení!

Včera, 18:09
Chtěli byste se na jeden den přesunout do několika oblíbených středomořských zemí najednou? Tak přijďte...
Včera, 17:30
Skrývají se ve vás znaky geniality? Na to nikdy nepřijdete, když se budete vymlouvat na...
Včera, 16:00
Jeho jméno, Josif Iremašvili, je dnes prakticky neznámé. Proslavil se však knihou nazvanou „Stalin a...
Fototiskárny
Včera, 14:22
Vadí vám, že své fotografie máte pouze ve složkách v počítači, kde o nich snadno...
Včera, 14:00
Tento zářivý drahokam nalezneme na jarní obloze hned zvečera. Je nepřehlédnutelný. Nejjasnější hvězda severní oblohy,...
Včera, 11:30
Pionýr a chození do pionýra. Kdo z dnešních řekněme čtyřicátníků a starších by si nato...
Včera, 10:33
Ve Středočeském kraji je na rizikových místech zakázáno rozdělávat oheň. Zákaz platí do odvolání, týká...
Včera, 10:00
Želvušky jsou jedny z nejfascinujících tvorů na planetě. Nejen díky své schopnosti přežít za všech...
Včera, 08:00
Různými alergiemi trpí u nás přes dva a půl miionu lidí. Například každé třetí české...
23.4.2019
Letecká společnost American Airlines přijala svou první letušku s Downovým syndromem. Shantell je sedmnáct let...
Reklama