-2℃
Dnes je 13. prosinec , svátek má Lucie

Karel Gott podlehl akutní leukémii. Odešel v tichosti v kruhu své milované rodiny

Těsně před půlnocí zemřel legendární zpěvák, Zlatý hlas z Prahy, Karel Gott. Muž, který prorazil nejen doma, ale i v zahraničí trpěl akutní leukémií, která u něho propukla několik let po léčbě rakoviny mízních uzlin. Jeho život byl stejně pestrý jako písně, které nabízel svému publiku. Ne vždy měl, ale na růžích ustláno.

Zprávu o úmrtí Karla Gotta potvrdila médiím jeho manželka. „S nejhlubším zármutkem v srdci oznamuji, že nás včera, krátce před půlnocí, po těžké a dlouhé nemoci, opustil můj milovaný manžel Karel Gott. Odešel doma, v tichém spánku, v kruhu své rodiny,“ uvedla Ivana Gottová.

Nejprve toužil být malířem, když to nevyšlo, vrhl se do učení a následně nastoupil do tehdejšího ČKD. Při práci ale začal po večerech poloprofesionálně vystupovat po nejrůznějších hudebních kavárnách, což se s prací, která se odehrávala v normální denní dobu, absolutně neslučovalo.

Už v té době, bavíme se o konci padesátých let, existovaly talentové soutěže. V těch ale Gott kupodivu příliš nezářil. Ovace mu přinesla až éra swingu, která nastala o pár let později. V roce 1957 začíná studovat Pražskou konzervatoř, kterou nejprve studoval v normálním denní režimu a následně pokračoval dálkově.

Jaké byly největší milníky Gottovy kariéry?

Jedním z těch velkých milníků bylo angažmá v pražském hudebním divadle Semafor, do kterého naskočil v šedesátých letech. Díky němu získal zkušenosti na scéně. Dobrý zpěvák podle Gotta měl totiž publiku nabídnout nejen svůj čistý hlas, ale také kus hereckého nebo tanečního umu.

Fenomén Gott, co jste o něm možná nevěděli

Pak následovalo divadlo Apollo. Klíčový byl také rok 1967, kdy měl možnost vycestovat do amerického Las Vegas. Mimochodem, tam si zažil opravdu zajímavá představení, když každý večer bavil publikum, pokaždé jinými písněmi v třicetiminutových vystoupeních. Odtud také přišla nová inspirace na jakousi „one man show“, kdy toužil publikum bavit hned několik hodin po sobě. Ale právě Amerika se několikanásobnému Zlatému slavíkovi málem stala osudnou.

Gott měl totiž příležitost emigrovat a asi by to byl i udělal, ale nakonec se vrátil do vlasti české i na intervenci tehdejší komunistické vlády. V Americe strávil sedm krásných měsíců.

Doslova obřím milníkem byla píseň Lady Carneval. Ta Gottovi přinesla nejen lásku fanoušků, ale slávu doslova po celém světě, byla totiž přeložena do 36 různých jazyků. Napsali ji Karel Svoboda s Jiřím Štaidlem. „Koupili jsme si litr myslivce, pili jsme a udělali jsme dobře. Najednou Jirka vyřkl dvě slova: Lady Carneval. Já sedl ke klavíru a za deset minut bylo hotovo. A stal se z toho šlágr, protože ta melodie má silnou pasáž, která se vám už provždy zavrtá do hlavy. Má i silné slovo, které je jako zápalka,“ vzpomínal kdysi Karel Svoboda.

Karel s ní pak zabodoval na soutěži v Riu de Janeiru. A protože tahle první spolupráce chlapcům vyšla, pokračovali v ní i nadále. Sám Karel často říkal, že právě šedesátá léta byla na dobré písničky přímo požehnaná. A to bylo také období zpěvákovy největší slávy.

Na začátku devadesátých let chtěl jít do důchodu. Jeho rozlučkové turné bylo ale tak skvělé, že se nakonec rozhodl neskončit. Celou dobu, kdy byl Gott na výsluní zůstával pokorný a svých fanoušků si velmi vážil.

Včera, 18:30
Přistání člověka na Měsíci se uskutečnilo před 50 lety. Tedy 20. července roku 1969. Mise...
Včera, 17:00
Jsou vzpomínky, které se nám vryjí do paměti už v dětství a vytvoří nesmazatelnou stopu....
Včera, 16:03
Komerční článek
Při přechodu na DVB-T2 je vhodné zohlednit několik kritérií, která mají pro každého jinou prioritu....
Včera, 16:03
Jestliže se už nemůžete dočkat vánoc, můžete je slavit už tuto sobotu se zvířátky z...
Včera, 15:00
Ve své době byl jedním z nejbohatších lidí na světě, ale neomezené finanční prostředky mu...
Včera, 12:30
Veřejnost se o ní však neměla, pokud možno, dozvědět vůbec nic. I když jde o...
Včera, 11:00
Pokud pozorně pročítáte kalendář, tak zjistíte, že přetéká různými mezinárodními dny, které oslavují všechno možné....
Včera, 09:00
Naši předkové nedali na máslo dopustit. Máslo ale nebylo vždycky tak snadno dostupné jako dnes....
Včera, 08:22
Nejznámější jsou jeho grafické listy, čerpajících ze života a poetiky staré Prahy. A ilustrace, kterými...
11.12.2019
Jeden den křičel, že ho potkal fantom, druhý den si stěžoval, jak mu mozek rozežírají...
11.12.2019
Tento egyptský světec a mučedník dokázal něco jinak nemožného. Po krutém mučení si zpíval a...
Reklama