16℃
Dnes je 23. březen , svátek má Ivona

Karel Purkyně. Společnost v něm viděla malíře, který se pouze pokouší o realistickou malbu, ale do salónu se nehodí

Další fotky

Malíř Karel Purkyně přišel na svět 15. března 1834 v polské Vratislavi, kde jeho otec, přírodovědec Jan Evangelista Purkyně (1787 na zámku v Libochovicích – 1869 v Praze) působil jako profesor fyziologie na tamější univerzitě.

Reklama

Karlovi nebyl ještě ani rok, když mu zemřela matka a tři měsíce předtím babička. Jan Evangelista Purkyně ponechal své dva syny v péči dvou služebných, ty dětem leccos povolovaly a tatínek byl příliš pohroužen ve svém bádání, než by si toho všiml. Tím synové Karel a Emanuel vyrostli v poměrně samorostlé osobnosti. Bratr Emanuel (1831 v polské Vratislavi – 1882 v Bělé pod Bezdězem) se stal botanikem, meteorologem a profesorem na lesnické škole.

Ve Vratislavi začal Karel studovat malířství.
V roce 1850 se rodina vrátila do Prahy, bydleli ve Spálené ulici čp. 75, kde je i pamětní deska otce. (Zde míval ateliér malíř Josef Mánes, který vypodobnil Jana Evangelistu jako starce a Karla Purkyně jako mladíka na obrazu „Leden“ pro Staroměstský orloj.)

V roce 1851 vstoupil Karel na pražskou malířskou Akademii. Od počátku se nemohl smířit s ubíjejícím akademismem a konzervativními názory pedagogického sboru. V roce 1854 odešel Karel Purkyně do Mnichova, na podzim 1856 odjel do Paříže, kde se zapsal do ateliéru Thomase Coutura (1815, Senlis, Francie – 1879, Villiers-le-Bel, Francie). Současně intenzivně studoval obrazy realisty Gustave Courbeta (1819, Ornans, Francie – 1877, La Tour-de-Peilz, Švýcarsko).

Postavil tři pražské mosty. Architekt Vlastislav Hofman byl ale mužem mnoha talentů

Karel Purkyně je považován za jednoho z nejnadanějších českých realistických malířů, avšak za svého života se uznání nedočkal. Teprve moderní umělci 20. století ho ocenili jako významného malíře 19. století. Finančně ho musel podporovat po celý život jeho otec.
Mezi jeho vrcholná díla patří například portrét Podobizna kováře Jecha (Politizující kovář), Zátiší s cibulí a koroptví nebo zátiší Sova sněžná. Barvu nanášel v silné pastě, kterou modeloval špachtlí, nožem, kresbu vyrýval rukojetí štětce. Maloval i drobné krajinomalby. V nich už se objevovaly prvky impresionismu.

Purkyně byl činný v letech 1862 až 1866 také jako umělecký kritik, zabýval se problematikou uměleckého školství a výtvarné výchovy. Byl jedním (spolu se svým otcem) ze zakladatelů spolku Umělecká beseda roku 1863, psal hodně do Kritické přílohy Národních listů. Vedle těchto ilustrací kreslil karikatury pro časopisy „Brejle“, „Humoristické listy“.
Pro mladého malíře bylo těžké být stále ve stínu svého světově uznávaného otce, který byl vedle svých vědeckých objevů duší pražského vlasteneckého a společenského života.

Pozapomenutý malíř Trenkwald. Vídeň si ho ale kdysi velmi cenila

Oženil se 7. února 1860 v Praze, vzal si Marii Wiedermannovou (1841 – 1914), dceru operního pěvce Maxe Wiedermanna a herečky Heleny Dolejšové. Měli spolu tři děti, Jana, Cyrila a Rosalii. Růžena (1864 – 1951), provdaná za spisovatele Rudolfa Pokorného, byla malířkou a napsala o svém rodu knihu „Život tří generací“.

Karel Purkyně předčasně zemřel v Praze v noci z 5. na 6. dubna 1868 ve svých 34 letech, v matričním záznamu stojí jako příčina smrti rozmíšení krve (otrava).
Pochován je na Vyšehradě (oddělení 2A-28) společně se sochařem Václavem Levým (1820 v Nebřezinách u Plas – 1870 v Praze), autorem proslulých Čertových hlav nedaleko Liběchova. Na jejich rovu je kopie Levého sochy sv. Jakuba (z kostela v Poličce), vytvořená Bernardem Ottou Seelingem.

Zdroje: Erkul – Filmová databáze; Dobromila Lebrová – Pozitivní noviny

FOTO: Karel Purkyně

Karel Purkyně - 1 ng vlspod 1868 (2)Karel Purkyně - 2 451px-Jan_Vilímek_-_Jan_Evangelista_Purkyně wiKarel Purkyně - 3 děto dívající se na obrázky wicoKarel Purkyně - 4 Karel_Purkyne_11._3._1834-z_5._na_6._4._1868_-_Vlastni_podobizna_s_bradkou wiKarel Purkyně - 5 podobizna kováře jecha ng 60
Další fotky
Karel Purkyně - 6 zátiší s cibilí a koroptví ngKarel Purkyně - 7 Karel_Purkyne_Vilimek wiKarel Purkyně - 7b Karel_Purkyně_-_Snowy_Owl_-_Google_Art_ProjectKarel Purkyně - 7c obchodník se zvří pinterestKarel Purkyně - 8a ngKarel Purkyně - 8b Karel_Purkyně wi

 

Před 1 hodinou
Rychlý pohled do aplikace předpovídající počasí, potom projet nejnovější zprávy, podívat se, co je nového...
Před 3 hodinami
Před 70 lety, 23. března 1949 Izrael ustoupil z dobytého území a uzavřel příměří s...
Dnes, 08:00
Napadají mě hříšné myšlenky, se kterými se raději nikomu nesvěřím. Rozlámaná záda, ani palčivá bolest...
Včera, 18:11
Revoluce, ohromná senzace, převratný vynález. Taková slova padala, když před rokem na jaře představoval tým...
Včera, 17:30
Počítačové simulace potvrdili, že polovina naší galaxie pochází odjinud. Jsme tak skutečně dětmi hvězd. A...
Včera, 17:16
Dívka ve věku 25 let odešla ve středu 20. března ráno z domova a od...
Včera, 16:25
Konec března je každoročně zasvěcen vodě. Slaví se mezinárodní den vody, který letos připadá na...
Včera, 16:00
Jde o jediný litevský námořní přístav v Baltském moři s pohnutou historií. V tzv. Východním...
Včera, 14:00
Med je významným antioxidantem a životabudičem. Jedna kávová lžička denně působí blahodárně na celý lidský...
Včera, 11:30
Nevím, z jakého směru se musíte k Milešovce vypravit, ale doporučuji tento celodenní výlet začít...
Reklama