18℃
Dnes je 23. květen , svátek má Vladimír

„Karlák“ i „Kulaťák“ dostanou nový kabát

Karlovo náměstí i Vítězné náměstí se dočkají proměny. Revitalizaci schválila na své poslední schůzi rada ještě pod vedením exprimátorky Adriany Krnáčové.

Reklama

Karlovo náměstí se dočká promenády, přibude kavárna, hřiště a trhy. „Revitalizace má z parku vytvořit místo, kde lidé chtějí trávit čas,“ uvádí autor vítězného návrhu, německé krajinářské studio Rehwaldt Landschaftsarchitekten. Cena celkové revitalizace parku se odhaduje na zhruba 230 milionů korun.

„Karlák“ promenádou

„Karlák“ by se měl proměňovat postupně ve třech etapách. V roce 2019 by mělo dojít k drobným úpravám zeleně či záchraně odumírajících stromů. Druhá etapa má zahrnovat rekonstrukci celého parku, mezi tím i nových cest, které zjednoduší průchod parkem od vstupů do metra směrem k nemocnici. Vysazeny budou též nové stromy, přibude městský mobiliář, bude otevřena kavárna a zprovozněno dětské hřiště. Toho se ale Pražané dočkají podle plánu nejdřív v roce 2025. Historii náměstí připomenou QR kódy na chodnících. Třetí etapa se týká roku 2048, kdy by podle autorů k 700. výročí od založení Karlova náměstí měla být po celé délce východní strany náměstí promenáda.

Jóga může zapříčinit narcistické rysy osobnosti. Je to vůbec možné?

„Těší mě, že vítězný návrh ctí historické hodnoty parku od jeho založení Karlem IV. po návrh Františka Thomayera a zároveň přináší nadčasové řešení jeho problémů. Je důležité si uvědomit, že výběrem návrhu to jen začíná a že cesta ke kompletní revitalizaci Karlova náměstí bude vyžadovat stejné nasazení a spolupráci všech zúčastněných stran zahrnující město, památkáře a místní stakeholdery, jaká probíhala při tvorbě návrhu,“ uvedla bývalá radní Jana Plamínková.

Autoři návrhu vzpomněli i na kapli Božího Těla, která stála ve středu náměstí na místě dnešní Ječné ulice. Místo připomene světelná instalace, která naznačí cesty, po kterých do kaple přicházeli poutníci.

FOTO: Vizualizace Karláku a Kulaťáku (IPR)

Vizualizace Karláku a Kulaťáku (IPR) - karlak1Vizualizace Karláku a Kulaťáku (IPR) - karlak2Vizualizace Karláku a Kulaťáku (IPR) - karlak3Vizualizace Karláku a Kulaťáku (IPR) - karlak4Vizualizace Karláku a Kulaťáku (IPR) - karlak5
Další fotky
Vizualizace Karláku a Kulaťáku (IPR) - kulatak1

„Karlovo náměstí má díky tomuto návrhu šanci znovu ožít a sloužit jako jeden z nejkrásnějších parků v centru města,“ dodal Ondřej Boháč, ředitel Institutu plánování rozvoje hl. m. Prahy (IPR).

„Kulaťák“ se otevře lidem

Nově se otevře střed Vítězného náměstí lidem. Náměstí tak skutečně bude náměstím. Vítězný návrh totiž počítá s tím, že tramvaje již neprotínají jeho střed, ale nově objíždějí po jeho západní straně u Evropské třídy. Silnici i tramvajovou trať oddělují od náměstí stromy. Rekonstrukce by mohla podle IPR začít za pět let. Náklady na proměnu „Kulaťáku“ mají vyjít podle odhadů na 500 milionů korun.

Vítězný návrh vypracovali Pavel Hnilička, Eva Macková a Josef Filip. Porota, ve které zasedli architekti i představitelé města a městské části, ocenila umístění stromů, které budou oddělovat silnici od středu náměstí, kam se chodci dostanou díky novému výstupu z metra a přechodům. Kruhový objezd bude mít tři pruhy. Návrh počítá s podzemními garážemi na severozápadní straně náměstí.

Líbí se vám proměna obou náměstí?

ANO, těším se.
67%
NE, mělo by to zůstat tak, jak to je dnes.
33%
NEVÍM
0%

V centru náměstí bude obelisk, který byl i v původních plánech Antonína Engela, jenž ve 20. letech minulého století vyprojektoval podobu náměstí. Podobu monumentu by podle poroty měla určit výtvarná soutěž. Pomník zahraničním vojákům druhé světové války se přesune k Technické ulici.

Pražské městské části si zvolily nové vedení radnic. Kdo povede tu vaši?

Před 2 hodinami
Možná jste nikdy neslyšeli o mesmerismu a živočišném magnetismu nebo Friedrichu Antonu Mesmerovi, který se...
Před 3 hodinami
Hádka trvá už hezkou chvíli. Obě strany si vyčítají kde co, ale příchozí mají navrch....
Dnes, 09:34
Komerční článek
Katetry vyvinuté na konstrukční platformě  RIOCATH představují další přicházející revoluční český vynález v oblasti medicíny, který proniká na světovou scénu. Patentuje...
Dnes, 09:34
Ve Středočeském kraji, který se této celorepublikové akce zúčastňuje už poodesáté, bude letos zpřístupněno dvě...
Dnes, 09:31
Letošní ročník oslavy dobrého jídla a nápojů bude gastronomicky zaměřený na místní biopotraviny a kulinářské...
Dnes, 08:00
Přišel totiž s tím, že seznam jmen legendárních českých knížat, Krokem počínaje, je ve skutečnosti...
Včera, 17:30
Na letácích obchodů se už začínají objevovat modelky v bikinách a opět je tu doba diet...
Včera, 16:00
Občanským jménem se komiksový scenárista a kreslíř Hergé jmenoval Georges Prosper Remi a narodil se...
Včera, 14:00
Je to asi kilometr divočiny, kam desítky let nevkročila lidská noha a součást nové okružní...
Včera, 13:05
Iniciativa Jsme fér, prosazující manželství pro všechny, získala v rámci ocenění bePROUD cenu za počin...
Včera, 11:30
Psal se rok 1976, když se v ulici Pekařská v Brně propadl chodník. Dva lidé...
Reklama