• nezarazene
 • Zprávy
 • Stalo se
 • Sport
 • Kultura
 • Ze společnosti
 • Zajímavosti
 • Karlovarská nemocnice umí lépe diagnostikovat nádory prsu a kůže

  22.11.2022
  Roman Kořinek

  Karcinom prsu je nejčastější onkologické onemocnění u žen. Jen v České republice je ročně diagnostikováno až 7 000 nových případů rakoviny prsu. Podle mluvčí Karlovarské krajské nemocnice (KKN) Markéty Singerové slouží pro nalezení první napadené uzliny na centrálních operačních sálech karlovarské nemocnice nová sonda za téměř 900.000,-Kč.

  „Sentinelová lymfatická uzlina bývá tou první uzlinou, do které se s největší pravděpodobností rozšíří nádorové buňky z primárního nádoru. Při šíření zhoubného nádoru se totiž nádorové buňky nejčastěji objeví nejprve v sentinelové lymfatické uzlině, a teprve poté se rozšíří do dalších lymfatických uzlin. Díky nově pořízené sondě je detekce sentinelové uzliny snadnější a přesnější,“ vysvětluje mluvčí.

  Pacientce se do prsu k nádoru píchne jako indikátor radioizotop, což je látka, která vyzařuje lehkou radioaktivitu. Na operačním sále poté chirurg, díky sondě, která zachycuje tuto aktivitu, sentinelovou uzlinu nalezne, vyjme a během operace odešle patologovi. Ten je poté schopen říci, zda se v uzlině nalézá metastáza či nikoliv.

  „Tato sonda je naprosto zásadní pro operativu nádorů prsu, umí detekovat jak radioizotop technecia, tak radioizotop jódu, kterým jsou značeny například velmi malé, nehmatné nádory,“ vysvětluje specialistka na mamologii v karlovarské nemocnici Andrea Jakešová.

  V případě, že je sentinelová uzlina zdravá, to znamená bez metastázy, ostatní uzliny operatéři nechávají na místě, není nezbytné je všechny vyjmout. Jejich úplné odstranění (které je ale v případě metastázy v sentinelové uzlině nezbytné) totiž může nést velké riziko trvalých pooperačních komplikací, hlavně v podobě otoku neboli lymfedému horní končetiny, který může v krajním případě pacientku i invalidizovat.

  „Chirurgové v Nemocnici Karlovy Vary odoperují přes 100 pacientek s nádorem prsu ročně. Další uplatnění tato technologie přináší například i při operacích zhoubných nádorů kůže – melanomů, které jsou prováděny v karlovarské nemocnici ve spolupráci kožního a chirurgického oddělení,“ dodala Markéta Singerová s tím, že nová sonda byla pořízena z EU fondů, respektive projektem REACT-EU, kdy KKN byla úspěšným žadatelem vyhlášené dotace.

  Zdroj: vz/kkn  Nepřehlédněte