Lidé lyžují i bez lanovek. Někteří přijeli i s karavany

Na Božím Daru přibývá karavanů, lidé také zastavené lanovky nahrazují vlastní dopravou auty. I když podle starosty Božího Daru Jana Horníka je snaha dostat se na vzduch pochopitelná, pro město tím vznikají i dodatečné problémy.

Podle vládních nařízení jsou uzavřené hotely. Někteří návštěvníci hor tak využívají karavany. „V posledních dnech se to rozmohlo. Normálně jde o jednotky karavanů, před pár dny jsem jich napočítal asi deset. Bohužel po některých zůstává na parkovišti nepořádek. Například vylévají obsah z chemických záchodů do přírody,“ popsal Horník.

Protože na městských parkovištích se přes noc neplatí, karavany toho využívají, a město tak z jejich pobytu na horách nemá žádný příjem.

Poblíž arelu jsou přitom i parkovací plochy určené pro karavany. Lidé mohou využít přímo na Klínovci na severní straně parkoviště zřízené jen pro karavany, které má přípojku elektřiny. Podle Martina Kokyho z areálu Klínovec je o parkoviště s přibližně 15 místy v době lyžařské sezony velký zájem, momentálně ho ale kvůli zastaveným vlekům téměř nikdo nevyužívá.

Nepokoje v Krkonoších. Podnikatelé vyjeli s rakví na protest proti opatřením

S nelibostí se dívá město i na fenomén lyžařů, kteří místo uzavřených vleků a lanovek volí kyvadlovou dopravu vlastními auty. „Dělo se to i v době, kdy se ještě prodávaly skipasy. Jde o skupiny tří čtyř lidí, kdy jeden z nich jezdí autem a ostatní nabere pod svahem a vyveze je zase na kopec,“ popsal starosta horského města.

Podle Horníka je tento způsob hlavně neekologický. Nejde přitom o jednotlivce, ale desítky aut, které takto jezdí opakovaně nahoru a dolů. A vzhledem k tomu, že i na parkovištích je jedna hodina zdarma, z těchto lyžařů nemají žádný příjem ani provozovatelé areálů ani město.

Pokud by tento trend měl narůstat, muselo by město podle Horníka zvážit úpravy pravidel pro parkování. „My jsme nechali první hodinu zdarma, aby lidé, kteří nechtějí lyžovat, ale chtějí si jen dojet na Klínovec rozhlédnout se a projít, nemuseli platit. Ale možná to změníme,“ zvažuje starosta Božího Daru.

Současná vládní opatření proti koronaviru se horského města dotýkají velmi výrazně. Boží Dar žije hlavně z turistického ruchu, a to zejména zimního. Nyní, když jsou zavřené hotely a nově nesmí fungovat ani lyžařské areály, přichází o příjmy z poplatků nejen město, ale hlavně sami podnikatelé, kteří jsou odříznutí od příjmů z turismu.

adp/ČTK

21.1.2021
Výrazné dopravní komplikace řeší Karlovy Vary v souvislosti s provozem poboček internetových prodejců na Sokolovské...
20.1.2021
Martýrium zrození koalice v Karlovarském kraji je u konce. Byla to přetahovaná o moc, ve které...
18.1.2021
Komerční článek
SMART REGION CHCETE SE ZVIDITELNIT NEBO PROPAGOVAT SVÉ PRODUKTY V REGIONECH ČR​? Nabízíme Vám Reklamní...
18.1.2021
Mrtvého novorozence, kterého našli u břehu řeky Ohře 22. prosince kolemjdoucí v Karlových Varech, zabila...
16.1.2021
Ne každý věří na přátelství mezi mužem a ženou, obzvláště, když je ženě čtyřicet šest...
15.1.2021
Karlovarský kraj má od přelomu roku dvě nové kulturní památky. Jde o poutní kapli Panny...
11.1.2021
Porody i akutní výkony budou směřovány do nemocnice v Karlových Varech. Chebská nemocnice, která je...
10.1.2021
V Karlovarském kraji podle dat ministerstva zdravotnictví o kapacitách nemocnic nejsou žádná volná lůžka intenzivní...
30.12.2020
V nemocnicích a v některých sociálních zařízeních v Karlovarském kraji nadále pomáhají vojáci. Jejich výpomoc...
18.12.2020
Na Chebsku se v posledních dnech opět objevily záchvěvy země. Asi nesilnější otřes oblast zažila...
17.12.2020
Město Karlovy Vary zaplatí za nový most 150 milionů korun. Původní odhadovaná cena byla 120...
Reklama