Nerovný přístup ke zdravotnickým zařízením. I krajské nemocnice by chtěly oddlužit

Krajům se nelíbí oddlužení státních nemocnic v Praze a v Brně, které schválila vláda. Poukazují na to, že i krajské nemocnice jsou v dlouhodobé ztrátě a také by potřebovaly pomoct, zejména s ohledem na další ztráty způsobené opatřeními proti šíření koronaviru.

Podle karlovarského krajského radního pro zdravotnictví Jana Bureše (ODS) je vládní opatření pro kraje nespravedlivé. „Obří deficit českých nemocnic je důsledkem dlouhodobého podfinancování systému. Stát do něj za své pojištěnce neodvádí ani poloviční peníze ve srovnání s jakoukoli firmou nebo malým živnostníkem. Situace je o to horší, že nyní kvůli koronaviru nemocnicím narůstají před očima ztráty v řádu desítek milionů každý měsíc a hrozí zhroucení celého regionálního zdravotnictví. V této situaci mi přijde až nepochopitelné, že stát, místo systémového řešení, jen oddluží svoje nemocnice a ty ostatní ho nezajímají,“ řekl.

Oddlužením státních nemocnic se zabývali hejtmani i na videokonferenci s ministrem vnitra Janem Hamáčkem (ČSSD a členy Ústředního krizového štábu.

Hejtman Zlínského kraje Jiří Čunek (KDU-ČSL) řekl, že jako předseda Komise pro zdravotnictví Rady Asociace krajů zašle dopis ministru zdravotnictví, aby ho upozornil na nerovný přístup ke zdravotnickým zařízením. „Jestliže ministerstvo zdravotnictví oddluží své nemocnice, prakticky tím sanuje jejich dluhy ze státního rozpočtu. I naše regionální nemocnice ale mají stejný problém v hospodaření a my chceme, aby stát ke všem přistupoval stejně,“ uvedl Čunek.

Dotace pro sociální služby. Ministři diskutují již měsíc

Jihomoravský radní pro zdravotnictví Milan Vojta (ANO) řekl, že je pro každou iniciativu, která pomůže krajským nemocnicím a sejme povinnost sanovat finanční dopady nynější situace z krajského rozpočtu. „Sanovat velké fakultní nemocnice je v současné situaci v zásadě v pořádku, i když se tak děje už poněkolikáté a za jejich ztráty rozhodně nemůže jen covid-19. Pokud by ale padly krajské a městské nemocnice, zhroutí se okamžitě i zbytek, především nemocnice fakultní,“ řekl Vojta. Podle něj bude zásadní nová úhradová vyhláška. „Musí zajistit, aby současné rezervy zdravotních pojišťoven a navýšené příjmy za státní pojištěnce doputovaly i do nemocnic okresního typu, aby byl odvrácen jejich krach, který je nyní blíž než kdy předtím,“ zdůraznil Vojta.

Vláda v pondělí schválila oddlužení šesti velkých státních nemocnic v Praze a Brně. Mělo by jít o 6,6 miliardy korun. Oddlužení by mělo mít formu jednorázového příspěvku na provoz. Nemocnice peníze použijí na úhradu závazků po splatnosti.

vera/čtk

7.7.2020
U Perninku na Karlovarsku se dnes odpoledne čelně srazily dva osobní vlaky. Sdělil tomluvčí krajských...
6.7.2020
Pořadatelé filmového festivalu v Karlových Varech uspořádají v listopadu přehlídku, která překlene dobu mezi letošním...
2.7.2020
Plzeňský biskup Tomáš Holub uvolnil od 1. července ze všech funkcí loketského faráře Jiřího Majkova....
1.7.2020
Na rekultivovaných pozemcích na výsypce u Lomnice na Sokolovsku vzniká sportovní areál pro biatlon a...
29.6.2020
Na Západočeské univerzitě v Chebu bude možné již letos studovat nové obory. Kromě Fakulty ekonomické,...
26.6.2020
Lesy České republiky dokončily obnovu nejrozsáhlejšího rašeliniště v Krušných horách mezi obcemi Pernink a Abertamy...
26.6.2020
Dálnice D6 do Karlových Varů by mohla být dle ministra dopravy Karla Havlíčka (za ANO)...
23.6.2020
Vedení Karlových Varů znovu řeší, kam umístit zázemí pro Karlovarský symfonický orchestr (KSO). Současné zázemí...
23.6.2020
O tábory v Karlovarském kraji je letos velký zájem, srovnatelný s předchozími roky. Většina z...
21.6.2020
Koupaliště v Karlovarském kraji mají na začátku letní sezony dobrou vodu nebo jen s mírně...
Reklama