Netradiční expozice originálů Braunových soch se zvukovými a světelnými efekty

Ve Valči na Karlovarsku příští týden otevřou výstavu 28 originálů soch z dílny předního barokního sochaře Matyáše Bernarda Brauna. Expozice bude přístupná od 19. června. Netradiční expozice soch doplněná o zvukové a světelné efekty je připravena v historickém objektu bývalé kovárny. Informoval o tom kastelán zámku Tomáš Petr.

Na přípravě lapidária se podíleli studenti i vyučující z Fakulty umění a designu Západočeské univerzity v Plzni. Na osvětlení, ozvučení i úpravách prostorů pracovali téměř rok. „Je to celé založené na tom, aby sochy komunikovaly a působily na emoce. Zdůrazněna je barokní dynamika těchto soch. Je tam nainstalovaná i videoprojekce, dá se s tím různě pracovat, jsou tam mody, jako je den, noc, bouřka nebo oheň,“ řekl organizátor Jan Morávek. Podle něj budou moci návštěvníci efekty sami ovládat, scénická světla lze programovat do jakékoli intenzity a odstínu.

Podle kastelána byl na expozici nejnákladnější odborný přesun soch, na který dohlížel i restaurátor, přesun stál přibližně 900 000 korun. Příprava expozice včetně nasvícení a ozvučení vyšla asi na 500 000 korun.

„Mezi stavebními úpravami téměř žádná investice nebyla, použili jsme pouze vápenný nátěr, podlahu vysypali štěrkem a dali na to dřevěné lávky. Takže je to zajímavá expozice právě v tom, že jsme neprováděli žádnou velkou úpravu objektu,“ řekl Petr.

Tip na výlet: Horní Planá s krásným okolím je ideální volbou pro hezkou dovolenou

Stará kovárna, kde jsou sochy umístěné, byla před lety staticky zajištěna a byla opravena střecha, jinak je ale objekt v původním stavu.

Objekt lapidária bude otevřený ve stejnou dobu jako zámek. Prohlídky budou volné, nikoliv komentované, organizátoři expozice budou pouze limitovat počet návštěvníků kvůli bezpečnostním opatřením.

Sochy postav řecké mytologie vytvořil Braun pro Valeč kolem roku 1735. V zámeckém parku ve Valči jsou vystaveny kopie většiny soch. Kopie čtyř z 28 uměleckých děl ale nebyly vůbec zhotoveny a dalších sedm kopií někdo před lety ze zámeckého parku odcizil. Po ničivém požáru zámku v roce 1976 se originály soch přemístily do kláštera v Kladrubech na Tachovsku, odkud se letos do Valče vrátily.

vera/čtk

Včera, 15:44
Ostrov na Karlovarsku plánuje na místním hřbitově obnovit devět hrobů významných osobností města. Půjde zejména...
Včera, 07:36
V sokolovském zámku se od září uvolní prostory, kde dosud sídlila městská knihovna. V současné...
5.8.2020
Výrobce hudebních nástrojů Strunal - Schönbach v Lubech na Chebsku končí. Firma, která prodávala smyčcové...
4.8.2020
Rychlovlak pendolino by mohl od začátku září jezdit až do Karlových Varů. Předběžně se na...
2.8.2020
Cheb začne v srpnu se stavbou první části cyklostezky na Dřenici. Úpravy podjezdu pod viaduktem...
1.8.2020
Památky a turistické cíle v Karlovarském kraji měly kvůli koronaviru na jaře velké výpadky v...
29.7.2020
V Chebu zahájila provoz společnost TFS International, která se zabývá tříděním a recyklací oděvních ramínek....
29.7.2020
Společnost Sokolovská uhelná a. s. (SUAS) ukončí v srpnu provoz tlakové plynárny ve Vřesové. Firma...
29.7.2020
Karlovarský kraj dá letos na údržbu přírodních památek a rezervací čtyři miliony korun. Kraj se...
28.7.2020
Město Chodov na Sokolovsku připravuje vyhlášení místního referenda o záměru výstavby obchodního centra na zelené...
Reklama