Páníčku! Za psa bez čipu tě obec svlékne „do slipů“

Draze může pejskaře vyjít venčení na veřejném prostranství, zjistí-li strážníci, že pes nemá čip. Za takový prohřešek hrozí ve správním řízení pokuta až 50 tisíc korun. Majitelé čtyřnohých mazlíčků totiž měli povinnost nechat je očipovat do konce loňského roku.

Náš REGION proto zjišťoval, jak se ke kontrole nové povinnosti staví jednotlivé městské policie. Plošně zavedené čipování psů má usnadnit identifikaci zvířete i chovatele. Jednak je to výhoda pro případy, kdy se pes zaběhne. Odchytová služba při jeho nálezu rychleji dohledá, komu a kam má psa vrátit. Je také známo, zda má platné očkování. Povinnost je také reakcí na nepopulární množírny psů, kde nepoctiví prodejci chovají v nevyhovujících podmínkách štěňata v zuboženém stavu.

Kontrol se pejskaři bát nemusejí v Lounech. „Městská policie Louny prozatím neplánuje cílené kontroly na čipování psů. Dozorovým orgánem nad čipováním psů je Státní veterinární správa. V případě zjištění neočipovaného psa v rámci běžné činnosti, například při odchytu volně pobíhajícího psa, budeme přestupek postupovat SVS,“ uvedl pro Náš REGION Radek Baláš, ředitel Městské policie Louny.

Přísněji se k majitelům psů bez čipu budou chovat v Klášterci nad Ohří. Ve městě platila už před zákonem obecní vyhláška, podle které psi museli mít čip. Místní strážníci to kontrolovali. S platným zákonem kontrol zde přibude. „Nadále budeme provádět kontroly psů, zda je opatřen čipem, zároveň nám nadále platí vyhláška o místních poplatcích – kontrola přihlášení psa do evidence. Máme tři čtečky, které využíváme. Namátkové kontroly po městě nadále probíhají. Zjištěné nedostatky městská policie oznamuje jako přestupek správnímu orgánu – když není pes přihlášený do evidence, tak na odbor finanční a přestupkové komisi. Když nemá čip, tak se oznamuje Krajské veterinární správě pro podezření ze spáchání Veterinárního zákona. Na neočipovaného psa se pohlíží jako na neočkovaného,“ shrnula pro Náš REGION Adéla Václavíková, vedoucí odboru komunikace a cestovního ruchu.

Nedostatkem zákona je, že současně se zavedením nové povinnosti nevznikl i centrální registr psů a majitelů. „V rámci projednávání aktuální novely veterinárního zákona byl ve sněmovně v září 2019 předložen poslanecký návrh, podle kterého by k zavedení centrální evidence označených psů vedené státem mělo dojít k 1. 1. 2022. Tento registr by měla vést Státní veterinární správa,“ uvedl mluvčí správy Petr Vorlíček.

 

Kdo to dělá a za kolik

Označení psů mikročipem provádějí soukromí veterinární lékaři. Pořizovací cena se pohybuje cca mezi 120 až 450 korunami a závisí na jeho typu. Další částku si soukromí veterinární lékaři účtují za jeho aplikaci. Ceny jsou smluvní.

 

 

21.1.2021
Výrazné dopravní komplikace řeší Karlovy Vary v souvislosti s provozem poboček internetových prodejců na Sokolovské...
20.1.2021
Martýrium zrození koalice v Karlovarském kraji je u konce. Byla to přetahovaná o moc, ve které...
18.1.2021
Komerční článek
SMART REGION CHCETE SE ZVIDITELNIT NEBO PROPAGOVAT SVÉ PRODUKTY V REGIONECH ČR​? Nabízíme Vám Reklamní...
18.1.2021
Mrtvého novorozence, kterého našli u břehu řeky Ohře 22. prosince kolemjdoucí v Karlových Varech, zabila...
16.1.2021
Ne každý věří na přátelství mezi mužem a ženou, obzvláště, když je ženě čtyřicet šest...
15.1.2021
Karlovarský kraj má od přelomu roku dvě nové kulturní památky. Jde o poutní kapli Panny...
11.1.2021
Porody i akutní výkony budou směřovány do nemocnice v Karlových Varech. Chebská nemocnice, která je...
10.1.2021
V Karlovarském kraji podle dat ministerstva zdravotnictví o kapacitách nemocnic nejsou žádná volná lůžka intenzivní...
30.12.2020
V nemocnicích a v některých sociálních zařízeních v Karlovarském kraji nadále pomáhají vojáci. Jejich výpomoc...
29.12.2020
Na Božím Daru přibývá karavanů, lidé také zastavené lanovky nahrazují vlastní dopravou auty. I když...
18.12.2020
Na Chebsku se v posledních dnech opět objevily záchvěvy země. Asi nesilnější otřes oblast zažila...
Reklama