Paradox výběrových řízení v Karlovarském kraji. V komisích sedí zastupitelé

Výběrová řízení bývají mnohdy terčem kritiky a spekulací ze strany opozice. Někdy bývají zrušena, jindy proběhnou bez sebemenších problémů.

Karlovarský kraj nedávno vyhlásil výběrové řízení na generálního ředitele Karlovarské krajské nemocnice. „Když pomineme námi kritizovanou skutečnost, že vítěz výběrového řízení Josef März, byl uveden na seznamu členů výběrové komise, musíme si tady všimnout ještě jednoho paradoxu, kterým je složení výběrové komise,“ říká Jana Mračková Vildumetzová, poslankyně a krajská zastupitelka. Ta totiž upozorňuje na skutečnost, že v komisi zasedlo téměř celé vedení Karlovarského kraje, ale ani jeden lékař nebo odborník na zdravotnictví. Z pěti nominovaných komisařů Petr Kulhánek, Patrik Pizinger, Jan Bureš, Jindřich Čermák a Pavel Čekan totiž nemá ani jeden z nich lékařský titul.

„A jsme přesvědčeni o tom, že ani jeden z nich není odborníkem na zdravotnictví. Snad jen Jan Bureš, jako bývalý krajský radní pro zdravotnictví by byl pochopitelným a povolaným komisařem a mohla bych k němu přidat i hejtmana Petra Kulhánka jako zástupce kraje. O ostatních by se dalo vcelku lehce a oprávněně pochybovat, a to jak z hlediska objektivity, tak z hlediska již zmiňované odbornosti. Ve výběrové komisi měly sedět lékařské kapacity a ty měly mít rozhodující slovo, ne kamarádi z koalice bez odborné praxe a lékařského vzdělání,“ pokračuje Mračková Vildumetzová.

Krajská nemocnice má navíc od 1. února dva nové členy představenstva. Funkci provozně technického ředitele v KKN zastává Martin Čvančara a pozici ekonomického ředitele Jan Špilar. Bývalé vedení KKN oznámilo rezignace krátce po ustanovení nové krajské koalice, kterou tvoří zastupitelé za STAN, Piráty, ODS+KDU-ČSL, Místní, VOK a SNK1. Dosavadní členové představenstva Jitka Samáková, Josef Mašek a David Bracháček ve svých funkcích skončili k 31. lednu.

Složení výše popsané krajské výběrové komise je totiž velkým paradoxem v ohledu na složení aktuálních výběrových komisí na Magistrátu města Karlovy Vary, kde také vyhlásili zásadní výběrová řízení. Hledají ředitele Karlovarského symfonického orchestru (KSO) a Kanceláře architektury města (KAM). Pro magistrát jistě zásadní posty, ale z laického pohledu pro obyvatele města a Karlovarského kraje, daleko méně zásadní osoby, než je ředitel Karlovarské krajské nemocnice a jakýsi garant zdravotní péče v kraji.

„Když se podíváme na složení odborných komisí na městě Karlovy Vary, tak jsou devítičlenné. Dvě místa v nich mají zástupci města Karlovy Vary a zbylých sedm míst je v každé komisi obsazeno odborníky z oboru. A odborníky nejen tak nějakými.  V komisi pro KSO můžeme jmenovat například profesora AMU Jiřího Štilce, generálního ředitele České filharmonie Davida Marečka nebo prezidenta Orchestrálních hudebníků ČR Jiřího Dokoupila. V komisi pro KAM jsou to určitě Architekt roku 2019 Petr Hájek, docent Boris Redčenkov z fakulty architektury ČVUT nebo Petr Leška, člen představenstva České komory architektů,“ konstatuje Mračková Vildumetzová a dodává: „Paradoxem celé popsané situace je nejen naprosto nepoměrné složení komisí a celý podivný průběh nemocničního výběrového řízení, ale i skutečnost, že Jindřich Čermák a Petr Kulhánek jsou nejen krajskými, ale i městskými zastupiteli a patří mezi největší kritiky magistrátu. A tak bych doporučila nejprve zamést před vchodem Karlovarského kraje a pak se dívat za plot k sousedům.“

hpl/ČTK

3.5.2021
„Zastupitelé děkují všem, kteří pomáhali a pomáhají bojovat proti pandemii,“ tak zní oficiální díky od...
27.4.2021
Vestavba koncertního sálu do Císařských lázní v Karlových Varech stále rozděluje krajské zastupitelstvo. Zatímco vedení...
21.4.2021
Komerční článek
SMART REGION CHCETE SE ZVIDITELNIT NEBO PROPAGOVAT SVÉ PRODUKTY V REGIONECH ČR​? Nabízíme Vám Reklamní...
21.4.2021
Karlovarský kraj si bez výběrového řízení najal společnost AQE, která má kraji vyjednat alokaci peněz...
16.4.2021
Už na konci května se mohou obyvatelé a návštěvníci města těšit na další ročník karlovarského...
12.4.2021
Karlovarský kraj řeší vážný problém ohledně rekonstrukce Císařských lázní. Hejtman Petr Kulhánek rozhodl o pozastavení...
8.4.2021
Hasiči v Karlovarském kraji rozvezli 105 tisíc antigenních testů určených pro školy. Distribuovat je budou...
7.4.2021
V krajské nemocnici v Karlových Varech zahájilo provoz Centrum diagnostiky a léčby bolestí hlavy. Kromě...
6.4.2021
Prudká změna počasí odsunula letošní začátek blokového čištění komunikaci v Karlových Varech. Místo úklidu tak...
1.4.2021
Město Karlovy Vary dnes nechalo vydezinfikovat dočasnou ubytovnu, kde trávili izolaci lidé bez přístřeší nakažení...
1.4.2021
Karlovarský kraj nedostane dotace z programů REACT-EU na obnovu vybavení svého jediného onkologického centra v...
Reklama