Většina památek v Karlovarském kraji měla letos dobrou sezonu

Hrady a zámky v Karlovarském kraji i přes zkrácenou sezonu zaznamenaly dobrou návštěvnost. Hlavním důvodem byl zájem Čechů v době prázdnin, negativně se ale projevila absence zahraničních turistů.

Velmi dobrou návštěvnost měl letos státní Hrad a zámek Bečov nad Teplou. Přijelo tam 73.710 registrovaných návštěvníků, což je zhruba o 2500 lidí méně než v loňské rekordní sezoně. „Toto číslo bychom, kdyby nedošlo k návratu druhé vlny pandemie, během podzimních prázdnin překonali. Loňský rekord tak sice nepadl, ale i tak jsme se letos dostali mezi deset nejnavštěvovanějších státních hradů a zámků,“ řekl kastelán Tomáš Wizovský. Bečovský zámek se do první desítky dostal letos poprvé, skončil na devátém místě.

K vysoké návštěvnosti podle kastelána Wizovského dopomohla kromě podpory Karlovarského kraje též masivní mediální prezentace i letošní novinky, jako je třeba vylepšení zázemí pro návštěvníky. Vánoční program ani adventní trhy letos podle kastelána neplánují.

Hrad Loket letos do konce října navštívilo 128.574 návštěvníků, o 28.131 méně než loni za stejnou dobu. Podle ředitelky hradu Jany Těžké vděčí památka za vysokou návštěvnost v letních měsících tomu, že řada Čechů dala kvůli pandemii koronaviru přednost před zahraniční dovolenou rekreaci v tuzemsku a navštěvovala české turistické cíle. Svůj podíl měl i letní kulturní program.

Za dobu uzavření hradu v jarních měsících kvůli protikoronavirovým nařízením vlády přišli oproti loňským příjmům o 3,5 milionu korun. Loketský hrad je díky příjmům ze vstupného soběstačný a zcela nezávislý na dotacích či příspěvcích třetích subjektů. Je otevřený celoročně. Při uzavření do konce roku by mohli přijít podle ředitelky v podzimní vlně o zhruba 19.000 návštěvníků, což jsou příjmy dva miliony korun.

„Kompletní odhadovaná ztráta na vstupném pro letošní rok při uzavření do konce roku tak činí čtyři miliony korun. Díky podpoře státu z takzvaného kurzarbeitu tento finanční výpadek přibližně o jednu třetinu snížíme,“ doplnila ředitelka Těžká. Vánoční akce sice zatím plánují, ale s největší pravděpodobností je kvůli nařízením neuskuteční.

Asi největší propad zaznamenal státní zámek Kynžvart. Letos si jej přijelo prohlédnout přes 31.000 turistů, o 25 procent méně než loni. „Do konce června byla návštěvnost kvůli opatřením velmi nízká. Letní měsíce a zrušení omezení mělo za následek nárůst návštěvnosti, v průměru až o 100 procent oproti předchozím letům. Přesto to nestačilo k dohnání propadu celého roku,“ uvedl kastelán Ondřej Cink.

Kynžvartský zámek každoročně organizuje bohatý vánoční i silvestrovský program, ten ale musel kvůli opatřením zrušit. Na letošní prosinec připravují dvě akce, odborné kolokvium a adventní koncert v zámecké kapli, zatím pouze virtuálně na internetu.

2.11.2020
Karlovarský kraj pokračuje v přípravě první etapy rozvoje Karlovarské krajské nemocnice. Záměrem je vybudovat nové...
27.10.2020
Farmářské trhy v Karlových Varech budou zatím pokračovat i za zpřísněných podmínek, které nařídila vláda....
25.10.2020
Komerční článek
Za aktivitu v aplikaci získáváte WCR body, které je následně možné zpeněžit, nakoupit za ně v...
25.10.2020
Karlovarský kraj se chystá trojnásobně rozšířit rozsah území přírodní rezervace Chlum u Novosedel na Karlovarsku....
23.10.2020
Města v Karlovarském kraji obnovují dovoz potravin pro seniory, kteří žijí osaměle nebo jsou v...
19.10.2020
V Karlovarském kraji začne ode dneška fungovat druhé zařízení pro pacienty nakažené covidem-19, pro které...
16.10.2020
Pokus o sestavení široké koalice v Karlovarském kraji nevyšel. I nadále se tak o sestavení...
14.10.2020
Podle pověsti přijel 13. září 1349 císař Karel IV. se svou družinou při lovu na...
7.10.2020
Noví učitelé v Karlovarském kraji mohou získat náborový příspěvek. Kraj tím chce pomoci řešit problém...
6.10.2020
Karlovarský kraj pokračuje v přípravě projektů, na které by mohl získat dotace z Fondu spravedlivé...
4.10.2020
Volební výsledky v Karlovarském kraji umožňují vznik koalice i bez vítězného ANO. Musely by se...
Reklama