Většina památek v Karlovarském kraji měla letos dobrou sezonu

Hrady a zámky v Karlovarském kraji i přes zkrácenou sezonu zaznamenaly dobrou návštěvnost. Hlavním důvodem byl zájem Čechů v době prázdnin, negativně se ale projevila absence zahraničních turistů.

Velmi dobrou návštěvnost měl letos státní Hrad a zámek Bečov nad Teplou. Přijelo tam 73.710 registrovaných návštěvníků, což je zhruba o 2500 lidí méně než v loňské rekordní sezoně. „Toto číslo bychom, kdyby nedošlo k návratu druhé vlny pandemie, během podzimních prázdnin překonali. Loňský rekord tak sice nepadl, ale i tak jsme se letos dostali mezi deset nejnavštěvovanějších státních hradů a zámků,“ řekl kastelán Tomáš Wizovský. Bečovský zámek se do první desítky dostal letos poprvé, skončil na devátém místě.

K vysoké návštěvnosti podle kastelána Wizovského dopomohla kromě podpory Karlovarského kraje též masivní mediální prezentace i letošní novinky, jako je třeba vylepšení zázemí pro návštěvníky. Vánoční program ani adventní trhy letos podle kastelána neplánují.

Hrad Loket letos do konce října navštívilo 128.574 návštěvníků, o 28.131 méně než loni za stejnou dobu. Podle ředitelky hradu Jany Těžké vděčí památka za vysokou návštěvnost v letních měsících tomu, že řada Čechů dala kvůli pandemii koronaviru přednost před zahraniční dovolenou rekreaci v tuzemsku a navštěvovala české turistické cíle. Svůj podíl měl i letní kulturní program.

Za dobu uzavření hradu v jarních měsících kvůli protikoronavirovým nařízením vlády přišli oproti loňským příjmům o 3,5 milionu korun. Loketský hrad je díky příjmům ze vstupného soběstačný a zcela nezávislý na dotacích či příspěvcích třetích subjektů. Je otevřený celoročně. Při uzavření do konce roku by mohli přijít podle ředitelky v podzimní vlně o zhruba 19.000 návštěvníků, což jsou příjmy dva miliony korun.

„Kompletní odhadovaná ztráta na vstupném pro letošní rok při uzavření do konce roku tak činí čtyři miliony korun. Díky podpoře státu z takzvaného kurzarbeitu tento finanční výpadek přibližně o jednu třetinu snížíme,“ doplnila ředitelka Těžká. Vánoční akce sice zatím plánují, ale s největší pravděpodobností je kvůli nařízením neuskuteční.

Asi největší propad zaznamenal státní zámek Kynžvart. Letos si jej přijelo prohlédnout přes 31.000 turistů, o 25 procent méně než loni. „Do konce června byla návštěvnost kvůli opatřením velmi nízká. Letní měsíce a zrušení omezení mělo za následek nárůst návštěvnosti, v průměru až o 100 procent oproti předchozím letům. Přesto to nestačilo k dohnání propadu celého roku,“ uvedl kastelán Ondřej Cink.

Kynžvartský zámek každoročně organizuje bohatý vánoční i silvestrovský program, ten ale musel kvůli opatřením zrušit. Na letošní prosinec připravují dvě akce, odborné kolokvium a adventní koncert v zámecké kapli, zatím pouze virtuálně na internetu.

Dnes, 09:18
Deset a půl kilometru dlouhá trať čeká na příznivce běhání. V centru Sokolova v sobotu...
14.6.2021
Primátorka města Karlovy Vary Andrea Pfeffer Ferklová se setkala s velvyslancem Indie v České republice...
10.6.2021
Komerční článek
SMART REGION CHCETE SE ZVIDITELNIT NEBO PROPAGOVAT SVÉ PRODUKTY V REGIONECH ČR​? Nabízíme Vám Reklamní...
10.6.2021
Vedení Karlovarského kraje se pochlubilo rozhodnutím Úřadu na ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS), který konstatoval, že...
10.6.2021
Nespokojenost se týká rozdělení finančních prostředků určených pro tři české uhelné regiony, konkrétně Karlovarský, Ústecký...
9.6.2021
Stavba moderního komplexu má nahradit stávající a zastaralý vstupní prostor na městské koupaliště, kde se...
8.6.2021
Podrobný diagnostický průzkum jednoho z nejvytíženějších mostů v centru krajského města odhalil problémy s pevností...
8.6.2021
Poradní organizace ICOMOS (Mezinárodní rada památek a sídel) doporučila mezinárodní sériovou nominaci Slavné lázně Evropy/Great...
7.6.2021
Čtyři kompletně zrekonstruované městské byty nabízela k pronájmu radnice v Ostrově na Karlovarsku. Ta v...
4.6.2021
Krajské město připravilo bohatý kulturní program, který bude bavit turisty i místní obyvatele. Ti všichni...
3.6.2021
Oblíbená městská plovárna v Ostrově na Karlovarsku zahajuje další letní sezonu. Ta letošní bude poslední...
Reklama