Změny posledních dní. Život je jiný téměř ve všem

Uzavřené hraniční přechody, omezená doprava i snížená výroba ve firmách významně ovlivnily život obyvatel Karlovarského kraje. Kvůli uzavřeným hotelům, lázním i restauracím je v ulicích lázeňských měst Karlových Varů i Mariánských Lázní prázdno. Koronavirová situace ale přinesla také vlnu solidarity i podpory, lidé šijí roušky pro zdravotníky i hasiče a do nemocnic nosí občerstvení.

První 3 případy nemoci COVID-19 oznámilo Česko 1. března. V Karlovarském kraji byl zaznamenám první případ 12. března a první úmrtí 29. března. Počet pozitivně testovaných lidí je v Karlovarském kraji třetí nejvyšší na počet obyvatel, po Praze a Olomouckém kraji. Celkový počet nakažených v kraji se blíží stovce, první pacienti se uzdravují.

Kvůli bezpečnostním opatřením musely zavřít lyžařské areály. Předčasné ukončení sezony se týkalo i největšího areálu v Krušných horách Klínovce. Provozovatelé plánovali udržet areál v provozu do Velikonoc, museli ho ale kvůli nařízení vlády uzavřít už 13. března.

Epidemie ovlivnila v kraji také život tzv. pendlerům. Například na hraničním přechodu v Pomezí nad Ohří se kvůli kontrolám tvořily dlouhé kolony a lidé tam při přejezdu za prací čekali i několik hodin. Kvůli pozdějšímu opatření vlády si pendleři museli najít v Německu ubytování, někteří ale zůstali doma a jsou v pracovní neschopnosti.

Lepší ubytování v Německu, než být bez práce

Kvůli rostoucí nákaze nemocnice umístily před hlavními vstupy speciální stany, ve kterém zdravotníci kontrolují pacienty a určují, kam mají dále jít. Ostatní vstupy se uzavřely. Nemocnice zrušily návštěvy a odkládají plánované operace.

Tvrdý dopad měla opatření vlády na hotely a lázně. Hotely se uzavřely a lázně už nesmí přijímat nové klienty. Například hotel Thermal, který měl na začátku března po rekonstrukci znovu otevřít, zůstal zavřený. Další hotely v kraji, který stojí do značné míry na lázeňství, se zavíraly, jak jim postupně odjížděli poslední hosté.

Některé firmy i přes omezení, která způsobují opatření proti šíření koronaviru, pokračují ve výrobě. Zatím stále vyrábí porcelánka Thun 1794 nebo výrobce stavebních materiálů Lias Vintířov. Ale třeba sklárna Moser musela propustit asi padesát zaměstnanců. Výpadek v odbytu u hotelů a restaurací má i výrobce minerálek Mattoni 1873. Zkouší proto v Praze nabízet rozvoz nápojů.

Výrobu zastavit nechtějí. Porcelánka je zatím schopná i přes situaci s koronavirem fungovat

Města a obce už začínají přicházet s nápady, jak lidem zmírnit důsledky koronavirové krize. Někde zvažují odpuštění nebo odložení plateb za odpad nebo za psy, hledají se i investice, které bude možné odsunout. Úřady většinou fungují ve směnném režimu. Zaměstnanci, aby se co nejméně potkávali, se v kancelářích střídají, někteří pracují z domova. Kontakt úřadů s veřejností je omezen na minimum a až na výjimky jen přes podatelny.

Opatření kvůli koronaviru se v regionu dotkla také dopravy. Meziměstské autobusy začaly od 26. března jezdit podle prázdninového jízdního řádu. Postupně se k nim přidávaly také MHD v Sokolově nebo v Karlových Varech. Od 1. dubna budou v kraji platit redukované jízdní řády na většině regionálních tratí. Omezí se zejména dopolední a školní spoje.

V Karlovarském kraji je podle posledních údajů 88 pozitivně testovaných lidí na nákazu novým typem koronaviru. Celkově se už v kraji otestovalo 817 lidí. V celé ČR je podle posledních údajů ministerstva zdravotnictví 3001 lidí nakažených koronavirem.

vera/čtk

Včera, 15:30
Nemocnice v Karlovarském kraji za určitých podmínek povolí od 1. června návštěvy. Zatím ale nebudou...
29.5.2020
Sokolov postupně odkupuje garáže v Jižním lomu, kde se dlouhá léta tvořily černé skládky. Z...
26.5.2020
Komerční článek
Kvůli šíření nového typu koronaviru zakázal ministr zdravotnictví vývoz dezinfekčních přípravků na ruce do zahraničí...
26.5.2020
Karlovy Vary začaly nabízet slevové vouchery pro návštěvníky, kteří přijedou do lázeňského města. Jen za...
25.5.2020
V Karlových Varech se po uvolnění protikoronavirových opatření znovu otevřela pro veřejnost Vřídelní kolonáda. Kvůli...
25.5.2020
Strany a hnutí v Karlovarském kraji se po přestávce způsobené koronavirem vrací k přípravě na...
24.5.2020
V Chodově začal antropologický průzkum ostatků prvního starosty Karla Fenkla a jeho rodiny. Na místě,...
21.5.2020
V základní škole Rokycanova v Sokolově vytvořili včelařský kroužek. Včely tam mají na dvoře školního...
20.5.2020
Větší města v Karlovarském kraji připravují omezení letošních investic v desítkách milionů korun. Města výdaje...
19.5.2020
V Ostrově na Karlovarsku pokračuje rekonstrukce objektu v Hlavní ulici, kam se ze současných prostor...
18.5.2020
Automobilka BMW Group začala s prvními pracemi na novém vývojovém centru u Sokolova. Po získání...
Reklama