150 tisíc pro nového učitele. Karlovarský kraj chce řešit nedostatek pedagogů

Noví učitelé v Karlovarském kraji mohou získat náborový příspěvek. Kraj tím chce pomoci řešit problém s nedostatkem pedagogů. Nastupující pedagog může dostat 150 000 korun, řekl krajský radní pro školství Jaroslav Bradáč (nez.).

„V současné době z původních 36 požadavků se už podařilo našim školám oslovit a získat 12 potencionálních zájemců, kteří by mohli dostat náborový příspěvek. Kraj na to již vyčlenil a schválil potřebné prostředky, tak aby měly školy jistotu, když s nimi uzavřou smlouvu, že je budou mít,“ řekl Bradáč.

O krajský náborový příspěvek mohou žádat školy zřizované krajem, což jsou střední a některé praktické základní školy. Škola může získat na jednoho učitele 200 000 korun, po zdanění a odvodech by tak učiteli mohla dát 150 000 korun.

Podmínkou pro přidělení příspěvku je to, že pedagog musí odpracovat ve škole minimálně tři roky. Dále nesměl být rok předtím zaměstnán v jiné škole v kraji. Vedení regionu tak chce předejít tomu, aby se obce, města a kraj o učitele přetahovaly.

Respirátory pro učitele. Liberec vybavil pedagogy maskami. Stát o tom rozhodl až dnes

Nové učitele potřebují v Karlovarském kraji prakticky všechny školy. V regionu ubývá učitelů a ti, kteří zůstávají, postupně odcházejí do důchodu. Náborové příspěvky už kraj nabízí lékařům a sestrám, kterých je také nedostatek.

O příspěvky již požádaly například Střední škola uměleckoprůmyslová, Střední škola logistická Dalovice, gymnázia v Ostrově nebo v Chebu. Nejvíce žádostí přišlo ze základní praktické školy v Karlových Varech, kde chybějí zejména specializovaní učitelé.

Nedostatek učitelů se ale v kraji týká zejména základních škol, které jsou zřizovány zpravidla obcí. Kritickou situaci ve školství začal loni řešit například Cheb, zavedl náborové příspěvky pro učitele v městských základních školách. Základní školy chce ale podpořit i kraj, a to tím, že by poskytl 100 000 korun jejich zřizovatelům, uvedl Bradáč.

vera/čtk

Nová městská organizace převezme v Chebu velká sportoviště

27.10.2020
Město Lázně Kynžvart se nachází v Karlovarském kraji uprostřed známého lázeňského trojúhelníku měst Karlovy Vary,...
23.10.2020
Města v Karlovarském kraji obnovují dovoz potravin pro seniory, kteří žijí osaměle nebo jsou v...
19.10.2020
V Karlovarském kraji začne ode dneška fungovat druhé zařízení pro pacienty nakažené covidem-19, pro které...
16.10.2020
Pokus o sestavení široké koalice v Karlovarském kraji nevyšel. I nadále se tak o sestavení...
6.10.2020
V Chebu vznikne příspěvková organizace Správa sportovišť města Chebu, která bude spravovat velká městská sportoviště....
4.10.2020
Volební výsledky v Karlovarském kraji umožňují vznik koalice i bez vítězného ANO. Musely by se...
4.10.2020
Vřesová mívá nízkou volební účast tradičně. Letos ze 316 voličů přišlo volit jen 43 lidí....
4.10.2020
Nejvíce přednostních hlasů získala v Karlovarském kraji Jana Mračková Vildumetzvá (ANO). Bývalé hejtmance a současné...
3.10.2020
Krajské volby v Karlovarském kraji vyhrálo ANO, získalo 13 mandátů v zastupitelstvu, které má celkem...
24.9.2020
V Chebu začala stavba první části cyklostezky na Dřenici. Úpravy omezí dopravu na Vrázově ulici,...
Reklama