150 tisíc pro nového učitele. Karlovarský kraj chce řešit nedostatek pedagogů

Noví učitelé v Karlovarském kraji mohou získat náborový příspěvek. Kraj tím chce pomoci řešit problém s nedostatkem pedagogů. Nastupující pedagog může dostat 150 000 korun, řekl krajský radní pro školství Jaroslav Bradáč (nez.).

„V současné době z původních 36 požadavků se už podařilo našim školám oslovit a získat 12 potencionálních zájemců, kteří by mohli dostat náborový příspěvek. Kraj na to již vyčlenil a schválil potřebné prostředky, tak aby měly školy jistotu, když s nimi uzavřou smlouvu, že je budou mít,“ řekl Bradáč.

O krajský náborový příspěvek mohou žádat školy zřizované krajem, což jsou střední a některé praktické základní školy. Škola může získat na jednoho učitele 200 000 korun, po zdanění a odvodech by tak učiteli mohla dát 150 000 korun.

Podmínkou pro přidělení příspěvku je to, že pedagog musí odpracovat ve škole minimálně tři roky. Dále nesměl být rok předtím zaměstnán v jiné škole v kraji. Vedení regionu tak chce předejít tomu, aby se obce, města a kraj o učitele přetahovaly.

Respirátory pro učitele. Liberec vybavil pedagogy maskami. Stát o tom rozhodl až dnes

Nové učitele potřebují v Karlovarském kraji prakticky všechny školy. V regionu ubývá učitelů a ti, kteří zůstávají, postupně odcházejí do důchodu. Náborové příspěvky už kraj nabízí lékařům a sestrám, kterých je také nedostatek.

O příspěvky již požádaly například Střední škola uměleckoprůmyslová, Střední škola logistická Dalovice, gymnázia v Ostrově nebo v Chebu. Nejvíce žádostí přišlo ze základní praktické školy v Karlových Varech, kde chybějí zejména specializovaní učitelé.

Nedostatek učitelů se ale v kraji týká zejména základních škol, které jsou zřizovány zpravidla obcí. Kritickou situaci ve školství začal loni řešit například Cheb, zavedl náborové příspěvky pro učitele v městských základních školách. Základní školy chce ale podpořit i kraj, a to tím, že by poskytl 100 000 korun jejich zřizovatelům, uvedl Bradáč.

vera/čtk

Nová městská organizace převezme v Chebu velká sportoviště

18.1.2021
Mrtvého novorozence, kterého našli u břehu řeky Ohře 22. prosince kolemjdoucí v Karlových Varech, zabila...
13.1.2021
Vedení Karlovarské krajské nemocnice (KKN) prověří vyjádření primáře interního oddělení chebské nemocnice Stanislava Adamce, podle...
11.1.2021
Komerční článek
SMART REGION CHCETE SE ZVIDITELNIT NEBO PROPAGOVAT SVÉ PRODUKTY V REGIONECH ČR​? Nabízíme Vám Reklamní...
11.1.2021
Porody i akutní výkony budou směřovány do nemocnice v Karlových Varech. Chebská nemocnice, která je...
10.1.2021
V Karlovarském kraji podle dat ministerstva zdravotnictví o kapacitách nemocnic nejsou žádná volná lůžka intenzivní...
18.12.2020
Na Chebsku se v posledních dnech opět objevily záchvěvy země. Asi nesilnější otřes oblast zažila...
7.12.2020
Cheb odpustí podnikatelům, kteří působí v městských nebytových prostorách, polovinu nájemného za druhou půlku letošního...
1.12.2020
Vodohospodářské sdružení obcí západních Čech zvýší v roce 2021 cenu vodného a stočného v průměru...
29.11.2020
Vánoční trhy v Karlovarském kraji se letos budou odehrávat v nezvyklých podmínkách. Budou bez koncertů...
24.11.2020
Po dvou nových úsecích dálnice D6 budou řidiči jezdit od příštího týdne. Ředitelství silnic a...
10.11.2020
Cheb získal unikátní historickou kroniku, kterou v 18. století sepsal tehdejší purkmistr města Johann Thomas...
Reklama