Chebský most K. Varech je opravitelný, bude to ale drahé

Chebský most v Karlových Varech je podle definitivních výsledků odborného průzkumu opravitelný. Je ale ve velmi špatném stavu. Navrhované varianty oprav počítají s náklady od 77 do 166 milionů korun, zaznělo na jednání zastupitelstva Karlových Varů.

Podle Tomáše Míčky z firmy Pontex, která na konci loňského roku dělala podrobný průzkum, je stav mostu velmi špatný, ze sedmistupňové stupnice hodnocení je Chebský most na stupni šest. Asi nejvíce poškozené jsou konstrukce, které byly na most umístěny v 80. letech minulého století. Naopak průzkum zjistil, že most postavený v roce 1869, který je kulturní památkou, zřejmě stál na pilířích ještě starší lávky z konce 18. století.

Nemocnice v Karlovarském kraji vyhlásily zákaz návštěv

Průzkum má platnost pět let a mimo jiné zaručuje, že při doporučené údržbě má Chebský most dostatečnou zatížitelnost i podle současných předpisů. Podle Míčky proto, že původní most byl postaven velmi dobře, ale i proto, že už poškozená železobetonová konstrukce z 80. let byla tak robustní, že ještě nějakou dobu vydrží současnou dopravní zátěž. Náklady na nutnou údržbu by na pět měly být asi 3,7 milionu korun.

Karlovarský kraj opraví v Chebu a v Perninku domy pro seniory

Podle požadavků města firma Pontex zpracovala čtyři varianty budoucí rekonstrukce, která by měla přijít nejpozději do pěti let. Jde o zachování současného stavu s využitím buď betonové nebo ocelové konstrukce. Odhadované náklady na takovou opravu jsou 100 až 122 milionů korun. Případné rozšíření na čtyři pruhy by pak přišlo asi na 166 milionů, ale bylo by zřejmě v rozporu s památkovou ochranou mostu. Poslední možností by byl návrat Chebského mostu do stavu na počátku 20. století, kdy byl lávkou pro pěší a městským bulvárem. To by vyšlo asi na 77 milionů korun.

Podle náměstka primátorky Petra Bursíka (ODS) by výsledky průzkumu měly probrat odborníci a rozhodnout, jakou variantu oprav město nakonec zvolí.

ČTK

Včera, 08:11
V Sokolově se má příští školní rok (respektive školní rok 2020/2021) otevřít pobočka Vojenské střední...
21.2.2020
Krajská knihovna Karlovy Vary rozjela průzkum spokojenosti čtenářů. "Cílem tohoto průzkumu je oslovit veřejnost, která...
20.2.2020
Karlovarský kraj chce přidat Karlovarské krajské nemocnici (KKN) desítky milionů korun na obnovu přístrojového vybavení....
20.2.2020
Loket na Sokolovsku plánuje vybudovat dopravní terminál a parkoviště v Nádražní ulici. U současné železniční...
19.2.2020
Na Letišti Karlovy Vary si záchranáři, hygienici a zástupci Karlovarského kraje ověřovali postup pro případ,...
18.2.2020
Rada Karlovarského kraje schválila nákup ochranných pomůcek do výše 100 tisíc korun jako humanitární pomoc...
17.2.2020
Zastupitelé Karlovarského kraje budou rozhodovat o přerozdělení 717 milionů korun z přebytku loňského hospodaření kraje....
16.2.2020
Rekonstrukce památkově chráněné budovy Dvorany v Lokti na Sokolovsku je zhruba v polovině, z hlediska...
15.2.2020
Krajská knihovna Karlovy Vary získala sbírku knih nedávno zesnulé herečky Vlasty Chramostové. Mezi asi 3000...
15.2.2020
Draze může pejskaře vyjít venčení na veřejném prostranství, zjistí-li strážníci, že pes nemá čip. Za...
Reklama