Dopravní špunt v Bílině vyřeší tunel pod městem. Stavba vyjde na 3,5 miliardy korun

Kolony a ucpání centra Bíliny zná každý, kdo cestuje ve směru z Karlových Varů na Ústí nad Labem po mezinárodním tahu I/13. Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) se shodlo s městem, že řešením je tunel.

Řešením současného nevyhovujícího stavu je 1300 metrů dlouhý tunel pod městem. Začátkem listopadu se na tom shodlo ŘSD, vedení města i dopravní policie. Navrhovaná trasa obchvatu představuje kompletní svedení dopravy do tunelu pod velkou částí centra Bíliny. „Tímto řešením by cena stavby stála přibližně 3,5 miliardy korun,“ uvedl ředitel ŘSD Správy Chomutov Martin Vidimský.

Podle zástupce generálního ředitelství ŘSD ČR Michala Vrabce má současná varianta šanci na schválení Centrální komisí Ministerstva dopravy. Po jejím kladném stanovisku by se projekt podrobil procesu vlivu stavby na životní prostředí (EIA) a pokud by i tady získal kladné vyjádření, mohlo by se začít stavět.

Mezi tratí a silnicí

Navržený tunel vede přibližně od železniční stanice v Bílině před areál lázní Kyselka. Zahlouben by měl být 20 metrů pod zemí. Koridor tunelu je vymezen železniční tratí a stávajícím silničním tahem I/13. „V rámci studie musíme ještě dořešit napojení nové trasy na silnici I/13. Otevřenou otázkou také zůstává možnost čtyřpruhového uspořádání tunelu,“ uvedl projektant Milan Koloušek ze společnosti Valbek, spol. s r.o., který studii na jednání představil. Z hlediska ražby tunelu jsou geologické poměry převážně příznivé. Výjimkou je počáteční část trasy tunelu u Kyselky a u vlakového nádraží.

Město Bílina je podle starostky Zuzany Schwarz Bařtipánová připravené pomoci s majetkoprávním vypořádáním pozemků potřebných pro tunel. „Pro nás je tato stavba zcela prioritní. Současný stav ve městě je neudržitelný. Denně nám městem projede 20 tisíc aut, převážně tranzitních,“ řekla Bařtipánová.

Mezinárodní silnice I/13 je v Ústeckém kraji z velké části čtyřpruhová. Dvoupruhový průtah Bílinou s několika kruhovými objezdy je logicky nejkritičtějším místem celé silnice I/13.

Řešení dopravní situace v Bílině je veřejné téma číslo jedna. Vedení města a chomutovské Správy ŘSD se proto dohodlo na veřejném projednání aktuální studie tunelové varianty.  Za přítomnosti projektanta a dalších odborníků se uskutečnilo 2. prosince v sídle městského úřadu.

1.12.2020
Vodohospodářské sdružení obcí západních Čech zvýší v roce 2021 cenu vodného a stočného v průměru...
29.11.2020
Vánoční trhy v Karlovarském kraji se letos budou odehrávat v nezvyklých podmínkách. Budou bez koncertů...
24.11.2020
Komerční článek
Za aktivitu v aplikaci získáváte WCR body, které je následně možné zpeněžit, nakoupit za ně v...
24.11.2020
Po dvou nových úsecích dálnice D6 budou řidiči jezdit od příštího týdne. Ředitelství silnic a...
10.11.2020
Cheb získal unikátní historickou kroniku, kterou v 18. století sepsal tehdejší purkmistr města Johann Thomas...
27.10.2020
Město Lázně Kynžvart se nachází v Karlovarském kraji uprostřed známého lázeňského trojúhelníku měst Karlovy Vary,...
23.10.2020
Města v Karlovarském kraji obnovují dovoz potravin pro seniory, kteří žijí osaměle nebo jsou v...
19.10.2020
V Karlovarském kraji začne ode dneška fungovat druhé zařízení pro pacienty nakažené covidem-19, pro které...
16.10.2020
Pokus o sestavení široké koalice v Karlovarském kraji nevyšel. I nadále se tak o sestavení...
7.10.2020
Noví učitelé v Karlovarském kraji mohou získat náborový příspěvek. Kraj tím chce pomoci řešit problém...
6.10.2020
V Chebu vznikne příspěvková organizace Správa sportovišť města Chebu, která bude spravovat velká městská sportoviště....
Reklama