Dopravní špunt v Bílině vyřeší tunel pod městem. Stavba vyjde na 3,5 miliardy korun

Kolony a ucpání centra Bíliny zná každý, kdo cestuje ve směru z Karlových Varů na Ústí nad Labem po mezinárodním tahu I/13. Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) se shodlo s městem, že řešením je tunel.

Řešením současného nevyhovujícího stavu je 1300 metrů dlouhý tunel pod městem. Začátkem listopadu se na tom shodlo ŘSD, vedení města i dopravní policie. Navrhovaná trasa obchvatu představuje kompletní svedení dopravy do tunelu pod velkou částí centra Bíliny. „Tímto řešením by cena stavby stála přibližně 3,5 miliardy korun,“ uvedl ředitel ŘSD Správy Chomutov Martin Vidimský.

Podle zástupce generálního ředitelství ŘSD ČR Michala Vrabce má současná varianta šanci na schválení Centrální komisí Ministerstva dopravy. Po jejím kladném stanovisku by se projekt podrobil procesu vlivu stavby na životní prostředí (EIA) a pokud by i tady získal kladné vyjádření, mohlo by se začít stavět.

Mezi tratí a silnicí

Navržený tunel vede přibližně od železniční stanice v Bílině před areál lázní Kyselka. Zahlouben by měl být 20 metrů pod zemí. Koridor tunelu je vymezen železniční tratí a stávajícím silničním tahem I/13. „V rámci studie musíme ještě dořešit napojení nové trasy na silnici I/13. Otevřenou otázkou také zůstává možnost čtyřpruhového uspořádání tunelu,“ uvedl projektant Milan Koloušek ze společnosti Valbek, spol. s r.o., který studii na jednání představil. Z hlediska ražby tunelu jsou geologické poměry převážně příznivé. Výjimkou je počáteční část trasy tunelu u Kyselky a u vlakového nádraží.

Město Bílina je podle starostky Zuzany Schwarz Bařtipánová připravené pomoci s majetkoprávním vypořádáním pozemků potřebných pro tunel. „Pro nás je tato stavba zcela prioritní. Současný stav ve městě je neudržitelný. Denně nám městem projede 20 tisíc aut, převážně tranzitních,“ řekla Bařtipánová.

Mezinárodní silnice I/13 je v Ústeckém kraji z velké části čtyřpruhová. Dvoupruhový průtah Bílinou s několika kruhovými objezdy je logicky nejkritičtějším místem celé silnice I/13.

Řešení dopravní situace v Bílině je veřejné téma číslo jedna. Vedení města a chomutovské Správy ŘSD se proto dohodlo na veřejném projednání aktuální studie tunelové varianty.  Za přítomnosti projektanta a dalších odborníků se uskutečnilo 2. prosince v sídle městského úřadu.

8.4.2021
Hasiči v Karlovarském kraji rozvezli 105 tisíc antigenních testů určených pro školy. Distribuovat je budou...
2.4.2021
Obci Prameny na Chebsku se podařilo získat návratnou finanční výpomoc 33,7 milionu korun od ministerstva...
1.4.2021
Komerční článek
SMART REGION CHCETE SE ZVIDITELNIT NEBO PROPAGOVAT SVÉ PRODUKTY V REGIONECH ČR​? Nabízíme Vám Reklamní...
1.4.2021
Karlovarský kraj nedostane dotace z programů REACT-EU na obnovu vybavení svého jediného onkologického centra v...
26.3.2021
Aš na Chebsku začne letos s opravou objektu v Nedbalově ulici, ve kterém chce vybudovat...
18.3.2021
Za rok od prvního vydaného zákazu vycházení lidí bez roušek strážníci v Karlovarském kraji řešili...
5.3.2021
Aktuálně má Karlovarský kraj nejvyšší podíl nezaměstnaných z celé České republiky. Podíl nezaměstnaných v Karlovarském kraji...
3.3.2021
Spolek chebských zdravotníků záměr odmítá stavbu nové polikliniky. Ani poslední schůzka spolku, vedení města a...
2.3.2021
Karlovarský kraj, který je extrémně postižený covidem-19, dorazilo 15 tisíc dávek vakcíny od německých zemí....
1.3.2021
Okres Cheb je už týdny v problémech, nemocnice je před kolapsem pod náporem pacientů s covid-19....
24.2.2021
Jediné krematorium v Karlovarském kraji je kvůli epidemii koronaviru na hranici provozních možností, nestačí zpopelnit...
Reklama