Hejtman píše do Bruselu, nesouhlasí s dělením peněz Evropské unie

Nespokojenost se týká rozdělení finančních prostředků určených pro tři české uhelné regiony, konkrétně Karlovarský, Ústecký a Moravskoslezský kraj. Peníze mají být použity na transformaci těchto regionů postižených těžbou uhlí a celkem se rozděluje částka 41 miliard korun. Na Karlovarský kraj zbyla částka 6,3 miliardy, což je podle hejtmana Petra Kulhánka (STAN) málo.

„Jsem přesvědčen, že vláda České republiky dostatečně nerespektuje hlavní cíle Fondu pro spravedlivou transformaci ani způsob, kterým Evropská komise sama rozdělovala finance z fondu mezi jednotlivé členské země. Pokud má být rozdělení peněz spravedlivé, musí být reflektována situace postižení v jednotlivých uhelných regionech a míra potřeby jejich transformace,“ uvedl hejtman Karlovarského kraje Petr Kulhánek.

Vedení kraje se snažilo prosadit, aby částka 41 miliard korun byla rozdělena rovnoměrně, tedy na třetiny. S tím ale další dva kraje nesouhlasili. Ve hře byla také možnost, že se peníze nebudu dělit mezi regiony, ale mezi přihlášené a schválené projekty. Tam by ale hrozilo, že některý z krajů nemusí být úspěšný vůbec, pokud by předložil nekvalitní projekty. Nakonec se tedy kraje dohodly na způsobu takzvaných obálek, kdy má každý region garantovánu určitou částku. Ta je ale podle karlovarského hejtmana nízká.

Netolický přichází o funkce. Člověk má mluvit pravdu, řekl hejtman

„Při rozdělování peněz bylo použito jako dominantní kritérium počet obyvatel daného regionu. Aby rozdělení odráželo i regionální rozdíly, byla přidána ještě další čtyři kritéria, která ale rovněž nebyla podle hejtmana objektivně analyzována a vycházela ze starých statistických dat.

„Z tohoto důvodu Karlovarský kraj vypracoval a opakovaně Ministerstvu životního prostředí zaslal alternativní návrh úpravy hodnot kritérií, a to včetně důvodové argumentace tak, aby byly zachovány primární cíle fondu. I přes naši snahu o věcnou debatu o způsobu rozdělení, k žádné další komunikaci a diskuzi nedošlo,“ doplnil hejtman Petr Kulhánek.

Proto se vedení kraje hodlá obrátit na Evropskou komisi a žádostí o přezkoumání podmínek pro rozdělení alokované částky a očekává, že v Bruselu najde zastání.

„Upozorňujeme na to, že Ministerstvo životního prostředí postupovalo netransparentně, neboť při zpracování a připomínkování metodiky rozdělení finanční alokace byl potlačen partnerský přístup, přestože ho Evropská komise opakovaně žádá a deklaruje,“ uzavřel hejtman Petr Kulhánek s tím, že Evropská komise sice nemůže české vládě nic nařídit, ale může ji přehodnocení postupu rozdělování alokace doporučit.

Zdroj: vz

11.6.2021
Karlovarští celníci se podíleli na celostátní akci zaměřené na kontrolu zboží porušujícího práva duševního dědictví....
8.6.2021
Poradní organizace ICOMOS (Mezinárodní rada památek a sídel) doporučila mezinárodní sériovou nominaci Slavné lázně Evropy/Great...
4.6.2021
Komerční článek
SMART REGION CHCETE SE ZVIDITELNIT NEBO PROPAGOVAT SVÉ PRODUKTY V REGIONECH ČR​? Nabízíme Vám Reklamní...
4.6.2021
Cheb letos zmodernizuje a výrazně rozšíří kamerový systém ve městě. Počet kamerových bodů se více...
26.5.2021
Aš na Chebsku pokračuje v bytové výstavbě, která má přilákat nové obyvatele, zejména mladé rodiny...
21.5.2021
Očkovací strategie Karlovarského kraje je již schválený dokument, který by mělo brát vedení kraje za...
19.5.2021
Vedení Karlovarského kraje v minulých dnech zveřejnilo informaci o zrušení očkovacího centra v Chodově, což...
18.5.2021
Město Cheb letos finančně podpoří devět návrhů obyvatel na zkrášlení a zlepšení vzhledu města. Ve...
17.5.2021
Po vynucené pauze se začínají znovu otvírat lázeňské hotely. V Mariánských Lázních dnes zhruba po...
5.5.2021
V Chebu začalo hlasování o návrzích občanů na zlepšení veřejných prostor. Město pořádá soutěž o...
3.5.2021
Panelový dům v Kamenné ulici 40 čeká demolice, rozhodli o tom zastupitelé na doporučení Rady...
Reklama