Hejtman představil strategické projekty kraje zástupcům Evropské komise, ti jsou údajně s přípravou spokojeni

Hejtman Karlovarského kraje se zúčastnil dvoudenní návštěvy výkonného místopředsedy Evropské komise Franse Timmermanse v Praze a Ostravě. Na programu byla jednání zaměřená na Karlovarský, Ústecký a Moravskoslezský kraj a na jejich transformaci v souvislosti s útlumem těžby uhlí. Pro Karlovarský kraj je pro období 2021-2026 vyčleněno z Fondu spravedlivé transformace (FST) 6,3 miliard korun. Tyto prostředky mají pomoci regionu s jeho transformací po ukončení těžby uhlí.

Hejtman Petr Kulhánek a jeho náměstek pro transformaci Vojtěch Franta prezentovali současný stav Plánu spravedlivé územní transformace Karlovarského kraje včetně dosud plánovaných strategických projektů.

„V pátek jsme Fransi Timmermannsovi představili naše tři pilíře, kterými jsou ekonomická, sociální a environmentální transformace. Kladně hodnotil navrženou architekturu, stejně jako typové strategické projekty. Zdůraznil, že podle jeho vlastní zkušenosti s transformací uhelného regionu v Holandsku je třeba věnovat velkou pozornost vzdělávací struktuře, oborům vzdělávání, které budou odpovídat zaměření průmyslu v budoucnu a rekvalifikacím pracovníků opouštějících sektor těžby,“ shrnul hejtman Petr Kulhánek.

„Zároveň pana místopředsedu zaujal projekt Transformační agentury, jež má připravit území, tedy také firmy a instituce pro čerpání evropských prostředků nejen z FST. Podobná agentura totiž podle jeho slov zásadně scházela při transformaci v Holandsku v 80. letech 20. století,“ doplnil náměstek hejtmana Vojtěch Franta. Frans Timmermans také kvitoval záměr Karlovarského kraje v podobě zapojení konceptu Nového evropského Bauhausu, který je zmiňován v prioritách Evropské komise.

Po prezentaci v Praze se vedení kraje s místopředsedou Timmermansem a s delegací zastoupení Evropské komise přesunuli vlakem do Ostravy, kde se v Národním superpočítačovém centru uskutečnil kulatý stůl k transformaci regionů za účasti zástupců krajů postižených těžbou uhlí a podnikatelské sféry. Tématem byla zejména orientace na obnovitelné zdroje energie, jejich podíl během 10 až 15 let a energetická stabilita po konci výroby elektřiny z fosilních paliv. Hejtman Kulhánek v diskusi upozornil, že je třeba co nejdříve dokončit dialog, jak bude vypadat energetický mix v dalších desetiletích, protože nejistota v energetické stabilitě bude limitujícím prvkem v rozvoji území.

„Je zásadní, abychom v případě 30% až 40% pokrytí potřeby energie z obnovitelných zdrojů věděli, co bude generovat ten zbytek. Zemní plyn? Malé modulární jaderné reaktory? Importovaná elektřina? Bez této odpovědi jsou víceleté rozvojové strategie ohroženy,“ zdůraznil hejtman Karlovarského kraje Petr Kulhánek.

Během osobním rozhovoru nabídl Frans Timmermans vedení kraje svou pomoc a cenné rady z vlastní zkušenosti s transformací holandského regionu Limburk s tím, že jeho příští návštěva by měla směřovat do Karlovarského kraje.

Zdroj: tz/kr-karlovarsky

Dnes, 10:52
Areál, který má sloužit k testování autonomních vozidel jedné z nejznámějších světových automobilek, by se...
Dnes, 09:37
Zápas, kterému je přezdíváno podkrušnohorské derby, bude pro domácí celek Energie druhým přípravným střetnutím na...
Dnes, 08:53
Komerční článek
SMART REGION CHCETE SE ZVIDITELNIT NEBO PROPAGOVAT SVÉ PRODUKTY V REGIONECH ČR​? Nabízíme Vám Reklamní...
Dnes, 08:53
Kabelku zavěšenou na nákupním vozíku zapomněla devětasedmdesátiletá seniorka v jednom ze sokolovských obchodních domů. Když...
Dnes, 07:38
Lázeňské město, které bylo před několika dny zapsáno na seznam kulturního dědictví UNESCO, chce být...
Včera, 13:20
Bez předchozího upozornění a hlavně uprostřed letních prázdnin a dovolených zaslal hejtman Karlovarského kraje Petr...
Včera, 11:31
Výročí sto třiceti let, které uplynuly od návštěvy významného amerického novináře, spisovatele a humoristy Marka...
Včera, 10:56
Radnice některých obcí a měst v Karlovarském kraji stále dostávají stížnosti obyvatel na neposekanou trávu....
Včera, 07:43
Zakotvená kánoe na břehu řeky Ohře lákala v centru Karlových Varů sedmadvacetiletého zloděje natolik, že...
3.8.2021
Celkem sedmnáct politických stran, politických hnutí a koalic bude v Karlovarském kraji usilovat o hlasy...
3.8.2021
Příjemné a vřelé přijetí se dostalo stříbrné olypijské medailistce z Tokia, tenistce Markétě Vondoušové na...
Reklama