Hrozí druhá kauza ROP Severozápad? Krajská opozice bije na poplach

Netransparentnost, výjimky a soukromá společnost u kormidla. Opozici v Karlovarském kraji vadí způsob rozdělování peněz z Fondu spravedlivé transformace.

Karlovarský kraj bude rozdělovat cca 6,3 miliardy korun na transformaci regionu v rámci útlumu těžby na Sokolovsku. Vedení kraje si na pomoc najalo poradenskou společnost AQE, kterou však vybralo bez řádného výběrového řízení a již ji schválilo od února na základě smlouvy a jejími opakovanými dodatky více než tři miliony korun, tvrdí opozice s tím, že společnost za tyto peníze v podstatě řídí úplně celý proces transformace, zpracovává jednotlivé projekty pro kraj a pravděpodobně i další subjekty, řídí proces výběru a hodnocení projektů do fondu, což je v rozporu s pravidly.

„Nikdo ze zastupitelů neví, kdo jsou externí hodnotitelé projektů, kdo je vybíral, kdo rozhodl, že to budou právě oni a podle jaké metodiky jim byly přiděleny projekty k hodnocení. My jen víme, že o tom nerozhodl žádný orgán kraje, ani zastupitelstvo, ani rada kraje ani Regionální stálá konference,“ říká Renata Oulehlová, krajská zastupitelka a starostka těžbou nejpostiženějšího města Sokolova.

ÚOHS zatím rekonstrukci Císařských Lázní šetřit nebude, do budoucna to ale vyloučit nelze

Proces transformace spadá do gesce pirátského radního Vojtěcha Franty, který všechny zastupitele i veřejnost ujišťoval, že celý proces přípravy transformace bude transparentní a nehrozí nic, co by bylo možné zpochybňovat. Jenže nyní se ukazuje, že si onu transparentnost Vojtěch Franta vysvětluje po svém.

„Místo standardních výběrových řízení totiž předkládá radě kraje jednu výjimku za druhou, působí to dojmem, že chce, aby se nic transparentně nesoutěžilo. Když jsme jako zastupitelé kraje chtěli znát strategické konkrétní projekty, nebyl ochoten je ani představit, ani o nich diskutovat. Jako by dobře věděl, že některé projekty, které společnost AQE pro kraj připravuje, jsou z pohledu transformace našeho regionu z hlediska útlumu těžby naprosto nesmyslné a dle našeho názoru nemají absolutně žádný transformační charakter,“ kritizuje Frantovu práci krajský zastupitel Martin Hurajčík.

Celý proces podle opozice začíná výrazně připomínat kauzu ROP Severozápad. Tento týden bude Regionální stálá konference (RSK) rozhodovat o strategických projektech z Fondu spravedlivé transformace, které by se v budoucnosti měly v kraji realizovat, a především kraji a jeho občanům pomoci.

„Výběr projektů předložený krajem, městy a obcemi, firmami a dalšími aktéry musí být absolutně nestranný a transparentní. Musí být realizovány pouze projekty, které budou mít skutečný transformační potenciál a pomohou lidem a firmám v našem kraji. Musí uspět ty projekty, které opravdu cílí na zahlazení následků ukončení těžby hnědého uhlí v Karlovarském kraji a přináší nová pracovní místa a investiční příležitosti, tedy takové rozvojové projekty, které nabídnou práci bývalým zaměstnancům uhelných společnosti,“ dodala krajská zastupitelka Jana Mračková Vildumetzová.

Dnes, 20:00
Evropskou certifikaci ESO (European Stroke Organisation) může do roku 2025 používat iktové centrum v Nemocnici...
Dnes, 13:34
Hostem letošního filmového festivalu v Karlových Varech bude americký herec, režisér a spisovatel Ethan Hawke....
Dnes, 10:52
Komerční článek
SMART REGION CHCETE SE ZVIDITELNIT NEBO PROPAGOVAT SVÉ PRODUKTY V REGIONECH ČR​? Nabízíme Vám Reklamní...
Dnes, 10:52
Areál, který má sloužit k testování autonomních vozidel jedné z nejznámějších světových automobilek, by se...
Dnes, 09:37
Zápas, kterému je přezdíváno podkrušnohorské derby, bude pro domácí celek Energie druhým přípravným střetnutím na...
Dnes, 08:53
Kabelku zavěšenou na nákupním vozíku zapomněla devětasedmdesátiletá seniorka v jednom ze sokolovských obchodních domů. Když...
Dnes, 07:38
Lázeňské město, které bylo před několika dny zapsáno na seznam kulturního dědictví UNESCO, chce být...
Včera, 13:20
Bez předchozího upozornění a hlavně uprostřed letních prázdnin a dovolených zaslal hejtman Karlovarského kraje Petr...
Včera, 11:31
Výročí sto třiceti let, které uplynuly od návštěvy významného amerického novináře, spisovatele a humoristy Marka...
Včera, 10:56
Radnice některých obcí a měst v Karlovarském kraji stále dostávají stížnosti obyvatel na neposekanou trávu....
Včera, 07:43
Zakotvená kánoe na břehu řeky Ohře lákala v centru Karlových Varů sedmadvacetiletého zloděje natolik, že...
Reklama