K. Vary zvítězily v krajském kole soutěže Historické město 2019

Město Karlovy Vary zvítězilo v krajském kole soutěže o titul Historické město 2019. V souboji o Cenu za nejlepší přípravu a realizaci Programu regenerace městských památkových rezervací a městských památkových zón tak postoupilo do celostátního kola.

Její vítěz bude vyhlášen v dubnu, informovala členka krajské hodnotící komise Jelena Kriegelsteinová z územního pracoviště Národního památkového úřadu v Lokti.

„Za dobu realizace programu regenerace město učinilo velký pokrok a nyní je již většina památkového fondu v městské památkové rezervaci v Karlových Varech obnovena,“ uvedla. Loni město například zpřístupnilo veřejnosti po náročné opravě Goethovu vyhlídku, která patřila v minulých letech k nejzchátralejším objektům v Karlových Varech. Uvnitř objektu vznikl multifunkční výstavní prostor a upraveno bylo i okolí vyhlídky.

Na své místo nedaleko Alžbětiných lázní se také brzy vrátí barokní socha svatého Jana Nepomuckého, jejíž restaurování město rovněž dokončilo loni. V loňském roce se také řada budov v městské památkové rezervaci dočkala nových fasád.

Lázeňské centrum Karlových Varů bylo prohlášeno městskou památkovou zónou v roce 1992. Od 1. ledna 2018 byla zóna vládou rozšířena a povýšena na městskou památkovou rezervaci. Společně s dalšími deseti českými i zahraničními lázeňskými městy se Karlovy Vary v rámci sériové mezinárodní nominace Slavné lázně Evropy (The Great Spas of Europe) ucházejí také o zápis na seznam světového kulturního dědictví UNESCO.

Vyhlašovateli soutěže o historické město roku jsou ministerstvo kultury, ministerstvo pro místní rozvoj a Svaz historických sídel Čech, Moravy a Slezska. Vítěz krajského kola obdrží z programu regenerace 100.000 korun a pamětní list. Vítěz celostátního kola soutěže pak získá, kromě práva užívat příslušný rok titul Historické město roku, hlavní cenu jeden milion korun, umělecké dílo z českého křišťálu a pamětní grafický list od předních českých umělců.

Z Karlovarského kraje se celostátním vítězem soutěže staly zatím Františkovy Lázně v roce 2004 a Cheb v roce 2014.

ČTK

Dnes, 08:11
V Sokolově se má příští školní rok (respektive školní rok 2020/2021) otevřít pobočka Vojenské střední...
Včera, 18:00
Krajská knihovna Karlovy Vary rozjela průzkum spokojenosti čtenářů. "Cílem tohoto průzkumu je oslovit veřejnost, která...
20.2.2020
Karlovarský kraj chce přidat Karlovarské krajské nemocnici (KKN) desítky milionů korun na obnovu přístrojového vybavení....
20.2.2020
Loket na Sokolovsku plánuje vybudovat dopravní terminál a parkoviště v Nádražní ulici. U současné železniční...
19.2.2020
Na Letišti Karlovy Vary si záchranáři, hygienici a zástupci Karlovarského kraje ověřovali postup pro případ,...
18.2.2020
Rada Karlovarského kraje schválila nákup ochranných pomůcek do výše 100 tisíc korun jako humanitární pomoc...
17.2.2020
Zastupitelé Karlovarského kraje budou rozhodovat o přerozdělení 717 milionů korun z přebytku loňského hospodaření kraje....
16.2.2020
Rekonstrukce památkově chráněné budovy Dvorany v Lokti na Sokolovsku je zhruba v polovině, z hlediska...
15.2.2020
Krajská knihovna Karlovy Vary získala sbírku knih nedávno zesnulé herečky Vlasty Chramostové. Mezi asi 3000...
15.2.2020
Draze může pejskaře vyjít venčení na veřejném prostranství, zjistí-li strážníci, že pes nemá čip. Za...
Reklama