K. Vary zvítězily v krajském kole soutěže Historické město 2019

Město Karlovy Vary zvítězilo v krajském kole soutěže o titul Historické město 2019. V souboji o Cenu za nejlepší přípravu a realizaci Programu regenerace městských památkových rezervací a městských památkových zón tak postoupilo do celostátního kola.

Její vítěz bude vyhlášen v dubnu, informovala členka krajské hodnotící komise Jelena Kriegelsteinová z územního pracoviště Národního památkového úřadu v Lokti.

„Za dobu realizace programu regenerace město učinilo velký pokrok a nyní je již většina památkového fondu v městské památkové rezervaci v Karlových Varech obnovena,“ uvedla. Loni město například zpřístupnilo veřejnosti po náročné opravě Goethovu vyhlídku, která patřila v minulých letech k nejzchátralejším objektům v Karlových Varech. Uvnitř objektu vznikl multifunkční výstavní prostor a upraveno bylo i okolí vyhlídky.

Na své místo nedaleko Alžbětiných lázní se také brzy vrátí barokní socha svatého Jana Nepomuckého, jejíž restaurování město rovněž dokončilo loni. V loňském roce se také řada budov v městské památkové rezervaci dočkala nových fasád.

Lázeňské centrum Karlových Varů bylo prohlášeno městskou památkovou zónou v roce 1992. Od 1. ledna 2018 byla zóna vládou rozšířena a povýšena na městskou památkovou rezervaci. Společně s dalšími deseti českými i zahraničními lázeňskými městy se Karlovy Vary v rámci sériové mezinárodní nominace Slavné lázně Evropy (The Great Spas of Europe) ucházejí také o zápis na seznam světového kulturního dědictví UNESCO.

Vyhlašovateli soutěže o historické město roku jsou ministerstvo kultury, ministerstvo pro místní rozvoj a Svaz historických sídel Čech, Moravy a Slezska. Vítěz krajského kola obdrží z programu regenerace 100.000 korun a pamětní list. Vítěz celostátního kola soutěže pak získá, kromě práva užívat příslušný rok titul Historické město roku, hlavní cenu jeden milion korun, umělecké dílo z českého křišťálu a pamětní grafický list od předních českých umělců.

Z Karlovarského kraje se celostátním vítězem soutěže staly zatím Františkovy Lázně v roce 2004 a Cheb v roce 2014.

ČTK

Včera, 13:40
V Karlovarském kraji se uskuteční další dva projekty na zahlazení škod vzniklých těžbou hnědého uhlí....
9.7.2020
Ve Františkových Lázních státem dotované vouchery na lázeňské pobyty zabírají, obsazenost se tam už začíná...
7.7.2020
U Perninku na Karlovarsku se dnes odpoledne čelně srazily dva osobní vlaky. Sdělil tomluvčí krajských...
6.7.2020
Pořadatelé filmového festivalu v Karlových Varech uspořádají v listopadu přehlídku, která překlene dobu mezi letošním...
2.7.2020
Plzeňský biskup Tomáš Holub uvolnil od 1. července ze všech funkcí loketského faráře Jiřího Majkova....
1.7.2020
Na rekultivovaných pozemcích na výsypce u Lomnice na Sokolovsku vzniká sportovní areál pro biatlon a...
29.6.2020
Na Západočeské univerzitě v Chebu bude možné již letos studovat nové obory. Kromě Fakulty ekonomické,...
26.6.2020
Lesy České republiky dokončily obnovu nejrozsáhlejšího rašeliniště v Krušných horách mezi obcemi Pernink a Abertamy...
26.6.2020
Dálnice D6 do Karlových Varů by mohla být dle ministra dopravy Karla Havlíčka (za ANO)...
23.6.2020
Vedení Karlových Varů znovu řeší, kam umístit zázemí pro Karlovarský symfonický orchestr (KSO). Současné zázemí...
Reklama