K. Vary zvítězily v krajském kole soutěže Historické město 2019

Město Karlovy Vary zvítězilo v krajském kole soutěže o titul Historické město 2019. V souboji o Cenu za nejlepší přípravu a realizaci Programu regenerace městských památkových rezervací a městských památkových zón tak postoupilo do celostátního kola.

Její vítěz bude vyhlášen v dubnu, informovala členka krajské hodnotící komise Jelena Kriegelsteinová z územního pracoviště Národního památkového úřadu v Lokti.

„Za dobu realizace programu regenerace město učinilo velký pokrok a nyní je již většina památkového fondu v městské památkové rezervaci v Karlových Varech obnovena,“ uvedla. Loni město například zpřístupnilo veřejnosti po náročné opravě Goethovu vyhlídku, která patřila v minulých letech k nejzchátralejším objektům v Karlových Varech. Uvnitř objektu vznikl multifunkční výstavní prostor a upraveno bylo i okolí vyhlídky.

Na své místo nedaleko Alžbětiných lázní se také brzy vrátí barokní socha svatého Jana Nepomuckého, jejíž restaurování město rovněž dokončilo loni. V loňském roce se také řada budov v městské památkové rezervaci dočkala nových fasád.

Lázeňské centrum Karlových Varů bylo prohlášeno městskou památkovou zónou v roce 1992. Od 1. ledna 2018 byla zóna vládou rozšířena a povýšena na městskou památkovou rezervaci. Společně s dalšími deseti českými i zahraničními lázeňskými městy se Karlovy Vary v rámci sériové mezinárodní nominace Slavné lázně Evropy (The Great Spas of Europe) ucházejí také o zápis na seznam světového kulturního dědictví UNESCO.

Vyhlašovateli soutěže o historické město roku jsou ministerstvo kultury, ministerstvo pro místní rozvoj a Svaz historických sídel Čech, Moravy a Slezska. Vítěz krajského kola obdrží z programu regenerace 100.000 korun a pamětní list. Vítěz celostátního kola soutěže pak získá, kromě práva užívat příslušný rok titul Historické město roku, hlavní cenu jeden milion korun, umělecké dílo z českého křišťálu a pamětní grafický list od předních českých umělců.

Z Karlovarského kraje se celostátním vítězem soutěže staly zatím Františkovy Lázně v roce 2004 a Cheb v roce 2014.

ČTK

24.9.2020
V Chebu začala stavba první části cyklostezky na Dřenici. Úpravy omezí dopravu na Vrázově ulici,...
23.9.2020
Města v Karlovarském kraji i kraj postupně ruší kvůli zhoršující se epidemii koronaviru kulturní akce...
20.9.2020
Komerční článek
Participativní rozpočet zakořenil v desítkách obcí, občané navrhují projekty, hlasují o nich, komentují je a společně...
20.9.2020
Základní školy v Karlovarském kraji jsou na případnou distanční výuku připraveny. Z prostředků ministerstva školství,...
12.9.2020
„Nikdy bych neřekla, že výstavu o tak vážném tématu jde udělat s takovou nápaditostí, svěžestí....
8.9.2020
Správa železnic v Karlovarském kraji pokračuje v opravách nádražních budov. Letos by se měly opravit...
1.9.2020
Sklizeň základních obilovin a řepky v Karlovarském kraji končí, zbývají sklidit poslední hektary obilovin. Výnosy...
1.9.2020
Cheb vyčlení pět milionů korun na takzvaný participativní rozpočet i pro příští rok. Občané tak...
31.8.2020
Vedení Karlových Varů rozhodlo, že nebude prodávat sanatorium Trocnov. O koupi má opakovaně zájem současný...
28.8.2020
Karlovarský kraj dokončuje stavbu lávky přes řeku Ohři u Svatošských skal. Nový most v oblíbeném...
25.8.2020
Karlovarský kraj letos zvýšil dotace na obnovu lesů. Ze svého rozpočtu vyčlenil šest milionů korun,...
Reklama