Karlovarské krematorium má plno. Zesnulí budou převezeni jinam

Jediné krematorium v Karlovarském kraji je kvůli epidemii koronaviru na hranici provozních možností, nestačí zpopelnit všechny zesnulé. Kraj proto pronajme mobilní chladicí jednotku, kam budou ostatky uloženy a převezeny do krematoria v jiném regionu. 

„Obrátila se na nás provozovatelka karlovarského krematoria s tím, že krematorium dnes pracuje na 113 procent běžného provozu a pohřební služby avizují stále vyšší počty těl zemřelých. Proto jsme dospěli k závěru, že kraj pronajme mobilní chladicí jednotku pro převoz těl zemřelých a uhradí jejich rodinám náklady na dopravu do krematoria v jiném kraji,“ řekl hejtman Petr Kulhánek.

Zesnulí budou převezeni do těch krematorií, které ještě nejsou na hranici kapacit. S některými už kraj o převozech jedná. Podle hejtmana se to bude týkat případů, v nichž pozůstalí nechtějí obřad rozloučení se se zesnulým. Rodinám také kraj bude kompenzovat náklady na převoz do jiného kraje. Hromadný přesun těl zemřelých bude využit jen dočasně po nezbytně dlouhou dobu, než se situace na území Karlovarského kraje stabilizuje, uvedl Kulhánek.

Provozovatelka karlovarského krematoria Irena Fořtová minulý týden řekla, že zatímco před epidemií uskutečnili okolo 200 žehů měsíčně, momentálně jich je více než dvojnásobný počet. Počet úmrtí s covidem dál roste a nápor na pohřební služby je velký, ale krematorium je limitováno jednou kremační pecí. Navíc se potýká s nedostatkem vybavení, jako jsou rakve nebo pytle na zesnulé.

S nedostatkem lůžek v ČR pomůže Německo. Zatím nabídlo devět volných míst

V Karlovarském kraji počet úmrtí s covidem roste, na leden jich připadá 283, od února jich eviduje ministerstvo zdravotnictví již 365. Za letošek je zhruba 60 procent všech dosud zaznamenaných úmrtí v kraji spojovaných s koronavirovou nákazou.

Podobný problém řešilo před časem také největší krematorium v zemi v Ostravě, které je jediné v jednom z nejlidnatějších krajů. Přestože jelo na maximum, nestačilo to na zpopelnění zesnulých, kterých bylo v posledních měsících zhruba o 60 procent více než za běžného stavu. Ostravské krematorium proto muselo přistavět dodatečné chladicí zařízení a přidalo dva mrazicí kamiony. Některé zesnulé muselo převážet jinam.

Od jarního začátku epidemie se v Karlovarském kraji nakazilo koronavirem 36 598 lidí. Uzdravilo se již přes 29 tisíc z nich. V přepočtu na 100 tisíc obyvatel onemocnělo dosud 12 420 lidí, což je momentálně čtvrté nejvyšší číslo mezi kraji.

adp/ČTK

Dnes, 11:00
Interně chebské nemocnice hrozí zhroucení. Na konci března její primář Stanislav Adamec podal výpověď, kterou...
15.4.2021
V uplynulých dnech zasáhlo severovýchod Chebska zemětřesení. Naštěstí dosáhlo síly otřesů jen kolem 3 stupňů.
8.4.2021
Komerční článek
Vlivem pandemie děti tráví na internetu více času Podle výzkumu Českého statistického úřadu z roku...
8.4.2021
Hasiči v Karlovarském kraji rozvezli 105 tisíc antigenních testů určených pro školy. Distribuovat je budou...
2.4.2021
Obci Prameny na Chebsku se podařilo získat návratnou finanční výpomoc 33,7 milionu korun od ministerstva...
1.4.2021
Karlovarský kraj nedostane dotace z programů REACT-EU na obnovu vybavení svého jediného onkologického centra v...
26.3.2021
Aš na Chebsku začne letos s opravou objektu v Nedbalově ulici, ve kterém chce vybudovat...
18.3.2021
Za rok od prvního vydaného zákazu vycházení lidí bez roušek strážníci v Karlovarském kraji řešili...
5.3.2021
Aktuálně má Karlovarský kraj nejvyšší podíl nezaměstnaných z celé České republiky. Podíl nezaměstnaných v Karlovarském kraji...
3.3.2021
Spolek chebských zdravotníků záměr odmítá stavbu nové polikliniky. Ani poslední schůzka spolku, vedení města a...
2.3.2021
Karlovarský kraj, který je extrémně postižený covidem-19, dorazilo 15 tisíc dávek vakcíny od německých zemí....
Reklama