Karlovarskému letišti loni přibylo cestujících

Letiště Karlovy Vary odbavilo loni 62.434 cestujících, což představuje nárůst přes 43 procenta oproti roku 2018. Je za tím spolupráce s leteckou společností Pobeda, která provozuje pravidelnou linku mezi letištěm Vnukovo v Moskvě a Karlovými Vary, sdělil náměstek hejtmana Karlovarského kraje Martin Hurajčík (ANO).

Jedinou pravidelnou linkou je v současnosti spoj z Moskvy, provozuje jej právě společnost Pobeda. „Navazuje na předchozí roky a úspěšně nahrazuje výpadek provozu společností ČSA a Aeroflot. Pobeda letos plánuje další navýšení kapacit na čtyři až pět frekvencí celoročně, a potvrzuje tak přetrvávající zájem ruské klientely o návštěvu a pobyt v Karlovarském kraji,“ řekl Hurajčík. O dalších linkách karlovarské letiště sice jedná, ale zatím se žádnou nepodařilo delší dobu udržet. Vedení letiště bude letos opět jednat o možnostech nepravidelných letů z Taškentu, případně z Almaty v Kazachstánu.

Díky zahájení letecké školy F Air od června minulého roku narostl i počet vzletů a přistání, tedy takzvaných pohybů na letišti o 41 procent na celkových 7736 pohybů. Další nárůst se očekává i letos díky aktivitám letecké školy, která zahajuje druhou etapu s navýšenými kapacitami.

„Provoz letecké školy je vhodnou diverzifikací aktivit letiště a naplnění volných kapacit. Stále ale dohlížíme na to, aby škola důsledně respektovala opatření k minimalizaci vlivu na životní prostředí v okolí letiště, které bylo provozovateli nastaveno ve smluvních podmínkách,“ uvedl jednatel Letiště Karlovy Vary Jiří Pos. Proti zřízení školy se tehdy postavili karlovarští zastupitelé, místní obce, karlovarské hotely a restaurace a karlovarské Sdružení léčebných lázní. Vadil jim zvýšený hluk.

Karlovarské letiště má v posledních letech ztrátové hospodaření kvůli poklesu počtu cestujících ze zemí bývalého Sovětského svazu po roce 2013. Zatímco ještě v roce 2013 prošlo letištěm přes 100.000 cestujících, v následujících letech to byly jen desítky tisíc. V roce 2018 sice nastal obrat a letiště zdvojnásobilo počet cestujících na 45.000, ale jde o cestující spíše nízkonákladových letů, kteří také méně utrácejí.

Karlovarský kraj chce letos připravit dokumentaci pro rozšíření a prodloužení přistávací dráhy karlovarského letiště, aby zde mohly přistávat i větší letadla. Prvním krokem bude posouzení vlivu na životní prostředí. Podle odhadů by rozšíření a prodloužení dráhy o 360 metrů mělo stát asi 734 milionů korun.

ČTK

Včera, 11:33
Na Letišti Karlovy Vary si záchranáři, hygienici a zástupci Karlovarského kraje ověřovali postup pro případ,...
18.2.2020
Rada Karlovarského kraje schválila nákup ochranných pomůcek do výše 100 tisíc korun jako humanitární pomoc...
17.2.2020
Zastupitelé Karlovarského kraje budou rozhodovat o přerozdělení 717 milionů korun z přebytku loňského hospodaření kraje....
16.2.2020
Rekonstrukce památkově chráněné budovy Dvorany v Lokti na Sokolovsku je zhruba v polovině, z hlediska...
15.2.2020
Krajská knihovna Karlovy Vary získala sbírku knih nedávno zesnulé herečky Vlasty Chramostové. Mezi asi 3000...
15.2.2020
Draze může pejskaře vyjít venčení na veřejném prostranství, zjistí-li strážníci, že pes nemá čip. Za...
14.2.2020
Sokolov chce opravit starou budovu ve sportovním areálu Baník, která slouží jako zázemí pro fotbalisty....
14.2.2020
Karlovarský kraj přidá z přebytku rozpočtu z minulého roku 100 milionů korun na opravy silnic...
13.2.2020
Ostrov na Karlovarsku chce letos vybudovat parkoviště v Jáchymovské ulici. Bude mezi světelnou křižovatkou a...
13.2.2020
Policie obžalovala tři osoby v případu údajné šikany dětí v MŠ Stonožka v Klášterci nad...
Reklama